Kapat

Kayısı Çekirdeği Yağının 5 Faydası

Anasayfa
Sağlık Kayısı Çekirdeği Yağının 5 Faydası

Kayısı çekirdeği yağı, kayısı ağacının meyvesinin kurutulmuş tohumlarından elde edilen bir yağdır ve sık sık kozmetik sektöründe bir çok ürünün içerisinde kullanılmaktadır. Oleik asit, linoleik asit gibi doymamış yağ asitleri ve benzeri esansiyel yağ asitleri ile içeriği kaplıdır. Bununla birlikte, kayısı çekirdeğinin siyanür içerdiği bilinmektedir ve aşırı miktarda alındığı takdirde zehirlenme olasılığının yaşanması büyüktür.Kayısı çekirdeği yağı oldukça faydalıdır çünkü yağ ekstraksiyonu işleminden sonra, yağ genelde vücudun bütün sağlığı adıma gerekli olan antioksidanlarla dolu bir şekilde kalmaktadır.

 

C vitamini,E vitamini ve A vitamini ile içeriği zenginleştirilmiştir. Kayısı çekirdeği yağı, birçok cilt problemlerini tedavi etmek adına Çin tıbbında sık sık kullanılır. Aynı zamanda losyonlar, dudak parlatıcıları, şampuanlar, kremler, sabunlar, merhemler ve saç kremi maddelerinde oldukça sık bir şekilde kullanılan bir bileşendir.

 

 

 • #1 Cildi Besler

  Kayısı çekirdeği yağının içeriğinde bulunan gama linoleik asit, cilt tonunu eşitlemek adına ve cildin sıkılığını korumak adına mükemmel olan bir yağdır. Ek olarak, yaşlanmanın tüm sürecini yavaşlatmada ciddi anlamda yardımcı olan Vitamin A ve E açısından da oldukça zengindir. Bu sebepten dolayı, bu yağın cilde uygulanması cildin genç görünmesine, kırışıklıkların ve ince çizgilerin zaman içerisinde olmamasına destek olur. Yağın antiinflamatuar özellikleri aynı zamanda egzama için de etkilidir. Ek olarak, besleyici özellikleri bulunur, cildin esnek ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

 • #2 Cildi Temizler

  Kayısı çekirdeği yağı, şeker ile birlikte cilt temizleyicisi olarak kullanılabilir. Bu cilt adına mucizeler yaratır ve zeytinyağı ya da badem yağı kullanırken elde ettiğiniz gibi size ışıltılı bir cilt sunar. Biraz şeker alarak kayısı çekirdeği yağı ile güzelce karıştırın. Yüzünüzü bu karışımla dikkatli bir şekilde ovalayın. Peeling görevi görür ve ayrıca cildin ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu uygulama sonrasında yenilenmiş ve parlak bir cilde sahip olursunuz. Ciltteki tüm yabancı maddeleri elimine eder, yüzü temizler, bu sayede de sadece üç dakika içinde pürüzsüz ve parlak hale getirir.

 • #3 Ayak Sağlığına İyi Gelir

  Özellikle kış aylarında olmak üzere ayaklara yapılan bakım büyük oranda ihmal edilmektedir. Kayısı yağı ise inanılmaz derecede nemlendirici etkileri ve cilt tarafından kolayca emilimi sayesinde cildi besler. Bunun yanı sıra ayak üzerinde kullanmanız tabanı, topuğu ve ayak parmaklarını zaman içerisinde yumuşak ve pürüzsüz bir hale getirir. Ayak yıkamalarını keyifli bir hale getirebilecek üç doğal bileşeni bir araya getirmek sizin için güzel bir fikir olabilir. Bunun için yapmanız gereken şeker, kayısı çekirdeği yağı ve biraz da antioksidan olarak taze zencefili bir araya getirmektir.

 • #4 Saç Sağlığına İyi Gelir

  Soğuk ve kuru havalarda karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi de saçlarımızın nemini zamanla kaybetmesidir. Saçınızın ihtiyaç duyduğu nemin saçta kalması saçlar açısından çok kıymetlidir. Zorlu hava koşullarından dolayı kaybolan nemi geri yüklemenin çeşitli yolları bulunmaktadır. Kayısı yağı nemi geri kazandırmada en iyi yağlardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Belli saç ürünleri, ister doğal olsun isterse de değişik şekillerde, saç telleri üzerinde çalışır. Buradaki amaç saç tellerini nemli tutmaktır. Kayısı çekirdeği yağı kullanarak hem nemi geri kazandırırsınız hem de saçlardaki kuruluğu bu yağ sayesinde yumuşatmış olursunuz.

 • #5 Enfeksiyonla Mücadele Eder

  Küçük yanıklar ve yaralanmalar sonucunda da kayısı çekirdeği yağı uygulaması ağrıyı rahatlatabilir ve enfeksiyonları büyük bir oranda önleyebilir. Yara izi ve kızarıklıklara karşı da oldukça etkili olan bir yağ çeşididir. Kayısı çekirdeği yağı, esansiyel yağlarla harmanlandığında, cilt adına bir nimet haline gelebilir. Bu yağla birlikte uygulanan masaj, herhangi bir cilt problemi için oldukça iyi bir çözüm yolu olabilir. Herhangi bir cilt probleminiz bulunmasa da, bu yağ ile yapılan bir masaj, cildinizin güzelliğini ve kuvvetini zaman içerisinde artırabilir.

Önerilen Yazı  Güzel Bir Cilt İçin Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir