Kapat

Keçiboynuzunun 5 Önemli Faydası

Anasayfa
Bitki Keçiboynuzunun 5 Önemli Faydası

Keçiboynuzu, özellikle de Akdeniz ülkelerinde yetiştirilen sıra dışı enerji dolu olarak bir bitkidir. Taze tüketildiği zaman çok tatlı bir tadı vardır. Keçiboynuzunun içeriğinde şeker tadı veren bir çeşit sıvı vardır. Görüntüsünden dolayı  keçiboynuzu adı verilmiştir ve Kıbrıs’ta çok iyi bir şekilde yetişmektedir. Yetiştiği ağaçların uzunluğu 4-6 metreye kadar çıkabilmektedir. Keçiboynuzu, kurutularak da tüketilebilmektedir. Keçiboynuzu, karbonhidrat, yağlar ve sodyum açısından oldukça zengin bir bitkidir.

 

Aynı zamanda A ve C vitamini açısından da zengin olarak sayılmaktadır. Selenyum, potasyum, magnezyum başta olmak üzere bilinen pek çok mineral ve element içerir. İçerdiği element ve vitaminler yardımı sayesinde sağlığa büyük bir oranda katkı sağlar.Keçiboynuzu bir çok değişik şekillerde ve genelde kış aylarında tüketilmektedir. Bunun nedeni özellikle de kış aylarında artan astım atakları ve bronşit hastalıklarına iyi geldiğine dair oluşan bazı düşüncelerdir. Keçiboynuzu aynı zamanda gribal enfeksiyonlara ve üşütmeden kaynaklanan hastalıklara karşı da oldukça etkili ve fayda sağlamakta olan bir besin kaynağıdır. Özellikle de önemli bir antioksidan olması çok geniş bir yelpazede metabolizmaya hastalıklarla mücadele etmesine yardımcı olur. İşte insan sağlığına yararlı olan keçiboynuzunun bazı önemli faydaları.

Önerilen Yazı  Maydonozun Sağlık Açısından 5 Önemli Faydası

 

 • #1 Sindirim Sistemine Yardımcı Olur

  2002 yılında yapılan bir araştırma sonucunda keçiboynuzunun içerdiği beta-karoten maddesinin güçlü bir serbest radikal düşmanı olduğunu ortaya koymuştur. Aynı zamanda içerdiği lifler sayesinde midenin kuvvetlenmesine de büyük bir oranda yardımcı olur. Midenin sağlıklı ve düzenli bir şekilde görevini yerine getirmesine  yardımcı olduğu gibi hastalıklara yakalanma riskini de büyük bir oranda azaltır. Bunun dışında ise antioksidan özelliği sayesinde bağırsak enfeksiyonlarından koruyucu özelliği de bulunmaktadır. Dolaylı olarak ise bağırsakların kansere yakalanma riskini de azalttığı düşünülmektedir.

 • #2 Hasarlı Hücreleri Onarmaya Yardımcı Olur

  Çok nadir özelliklerden bir tanesini taşımakta olan keçiboynuzu, hasarlı hücrelerin onarılması üzerinde de oldukça etkili rol oynar. Hasarlı hücrelerin onarılarak tekrar görevlerini yerine getirme özelliklerini kazanmaları bünye açısından oldukça önemli bir konudur. Keçiboynuzu, sürekli ölen hücreler yüzünden zayıf düşen savunma sistemine hasarlı hücreleri iyileştirerek büyük bir oranda katkıda bulunur ve hastalık esnasında tedavi özelliği sağlarken hastalık öncesinde vücudun hastalıkla mücadele gücünü de zaman içerisinde arttırır.

 • #3 Kemik Erimesine Karşı Koruyucudur

  Keçiboynuzunun diğer bir özelliği ise kemik erimesi gibi ciddi hastalıklara karşı oldukça etkili olmasıdır. Keçiboynuzunun bu tür hastalıkları tedavi ettiği söylenemez fakat içeriğinde bulunan yüksek derecedeki kalsiyum sayesinde çocuklar en başta olmak üzere yetişkinlerde de kemik sağlığı açısından oldukça önemlidir. Çocukların sağlıklı bir iskelete sahip olmalarını sağlarken yetişkinlerin kemik hastalıklarına yakalanma riskini de zaman içerisinde azaltmaya yardımcı olur.

 • #4 Kolestrole İyi Gelir

  Keçiboynuzunun kolesterole iyi geldiği bilimsel anlamda ispatlanmamıştır. Keçiboynuzunun içeriğinde bulunan liflerin ve zengin gıda içeriğinin LDL seviyesini (kötü kolesterol) azaltıcı ve HDL kolesterol seviyesini sağlıklı bir seviyede tutucu özelliğinin olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra ise yapılan bazı bilimsel çalışmalar sonucunda keçiboynuzunun hiper kolesterol açısından aynı zamanda tedavi amaçlı olarak kullanılabileceği belirlenmiştir.

 • #5 Astım ve Bronşit Hastalıklarına İyi Gelir

  Keçiboynuzunun astım ataklarını sakinleştirici rolünün yanı sıra bronşit hastalığına da iyi geldiği günümüzde uzmanlar tarafından söylenmektedir. Bazı bilimsel araştırma sonuçları da bu yönde açıklayıcı bilgiler vermektedir. Antioksidan özelliği sayesinde alerjik astıma karşı çok etkili olmasını sağlar ve genel anlamda solunum yollarında meydana gelen tıkanıklıkların giderilmesi açısından oldukça önemli bir rol oynar. Çocuklarda etkisini diğer kişilere oranla daha çabuk göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir