Kapat

Kemal Sunal’ın Ölmeden Önce Oynadığı Son 5 Filmi

Anasayfa
Sanat Kemal Sunal’ın Ölmeden Önce Oynadığı Son 5 Filmi

10 Kasım 1944 doğumlu olan ve Türk sinema tarihine damga vuran bir oyuncu olan Kemal Sunal’ı özlemle anıyoruz. Uçaktan korkmasına rağmen uçağa binip 3 Temmuz 2000’de uçakta hayatını kaybeden usta bir oyuncumuzdur.

 

Bugünlerde hangi filmi televizyonda çıkarsa çıksın bıkmadan, sıkılmadan, tekrar tekrar izlediğimizde güldürebilen bir oyunculuk yeteneğine sahiptir. Ölüm yıldönümünde Kemal Sunal ‘ı ? saygı ve özlemle anıyoruz. Tiyatrodan, dizi oyunculuğuna, dizi oyunculuğundan bir çok sinema filmlerinde ki yerini alan Kemal Sunal genelde almış olduğu saf, temiz kalpli adam rolü gerekse kötülerin karşısında duran, güldüren ve güldürmeyi seven, insanları güzel yollara teşvik eden rolleri sayesinde toplumun beğenisini kazanıp belli akılda belli bir yer etmeyi başarmıştır. Bir güldürü içersin de sosyal mesajlar veren, her zaman halktan biri gibi davranan Kemal Sunal filmleri zamanımızda bile hala izlenebilirliğini sürdürebilen bir yapıya sahiptir.

Önerilen Yazı  En İyi 5 Girişimci Filmi

 

 

5 Propaganda (1999)

Kemal Sunal’ın 1999 yılında çekilen oğlu Ali Sunal ile oynadı tek filmdir. Film komedi dram türüne sahip olup toplamda 120 dakikadır. Filmde Mehdi rolünü oynayan Kemal Sunal filmde 1948 yılında yaşamış olduğu ve doğup büyüdüğü Hisli Hisar kasabasında Gümrük Muhafaza Müdürü’dür. Kasabanın ortasından geçen sınır telleri ile hayatlarının nasıl paramparça olduğunu anlatmaktadır. Hisarlıların altüst olan sosyal yaşamlarını, aşklarını, ticaretlerinin önüne geçen dikenli telleri ve filmin anlatmak istediği asıl amacı merkezi otoriteye karşı hayatlarını nasıl savunduklarını bu film sayesinde görüyoruz.

 

 

4 Varyemez (1991)

Türü güldürü olan ve 1991 yılında çekilen Varyemez filmi toplam olarak 93 dakikadan oluşmaktadır. İki yüzlü insanlar ve yalancı dostlukların işlendiği bir film olan Varyemez’de Kemal Sunal Ragıp Elibol rolünü üstlenmektedir. IMDb puanı ise 10 üzerinden 6,8 olarak belirlenmiştir.

Önerilen Yazı  En Etkileyici 5 Bollywood Filmi

 

 

3 Abuk Subuk Bir Film (1990)

IMDb’de 6,6 oy alan ve 1990 yapımı olan bu filmde Kemal Sunal Ademoğlu rolünü oynamaktadır. Filmin konusu ise Ademoğlu bir gün bir Almanı donmaktan kurtarır ve bu iyilikten dolayı bu kişi Ademoğluna büyük bir miras bırakır. Bu miras ile artık Ademoğlu ülkenin en zengin kişisi durumuna gelir. Hayatında hiç gülmemiş olan Ademoğlu için bir yarışma düzenlenir ve Ademoğlunu güldürebilene para ödülü verilecektir fakat yarışmada kimse Ademoğlunu güldürmeyi başaramaz. Bu durumdan çok sıkılan Ademoğlu evin çatısına çıkarak paraları saçmaya başlar. Fakat bir gün yolda giderken bir çocuk elinde ki film şeridi ile oynamaktadır. Ademoğlu ne yapıyorsun diye sorduğunda film çeviriyorum abi yanıtını almaya başlar ve Ademoğlu güler.

Önerilen Yazı  Dünyanın En İyi̇ 5 Fi̇lmi̇

 

 

2 Boynu Bükük Küheylan (1990)


Boynu Bükük Küheylan – Kemal Sunal’dan karı… paylaşan: ugursmsk

82 dakika olan ve dram türünde olan bu filmde Kemal Sunal İbrahim Küheylan rolünde oynamaktadır. İbrahim Küheylan filmde köyden kente göç ettikten sonrasında büyük bir apartmanın kapıcılığını yapmaya başlamıştır. Zengin olma hayallerine dalan ve köy kültürünü unutup kent kültürüne geçiş yapan İbrahim Küheylan ile eşi boşanmaya kadar işi vardırırlar.

 

 

1 Koltuk Belası (1990)

Yönetmenliğini Kartal Tibet’in üstlendiği 1990 yapımı komedi, politik türünde olan bu filmde Kemal Sunal Zühtü kaya rolünde oynamıştır. Hikayesi çok başarılı olan bu filmde İmar Müdürlüğünde çalışan Zühtü Belediye Başkanlığı seçimlerine girer ve açık ara farkla önde kazanır. Kendisini seçtiren çevreler ise onun peşini bırakmamaya kararlıdır.

“Kemal Sunal’ın Ölmeden Önce Oynadığı Son 5 Filmi” üzerine 6 yorum

  1. Berkant Oğuzcan says:
  2. Ömer Faruk says:
  3. halitaga says:
  4. eray says:
  5. Ahmet says:
  6. turkmaxi says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir