Kapat

Kemik Erimesinin 5 Belirtisi

Anasayfa
Sağlık Kemik Erimesinin 5 Belirtisi

Kemik erimesi nasıl anlaşılmaktadır diye bir soru sorulduğunda kemik erimesi genel olarak, sessizce ilerleyen bir hastalıktır. Çoğu zaman kemik kaybı herhangi bir belirti olmadan bile ortaya çıkmaktadır. Kemik erimesi geliştiren kişinin kemikleri oldukça zayıf bir hale gelmiş olmaktadır. Sıklıkla, hafif bir gerginlik, çarpma ya da düşme durumunda kalçanın kırılması ya da omurların çökmesi sonucunda büyük oranda kemik erimesi tespit edilmektedir.Kemik erimesi başlangıcında, yani hastalığın erken dönemlerinde herhangi bir belirti kesin olarak ortaya çıkmayabilmektedir. Sonrasında ise kemikler ve kaslarda zayıflık, özellikle bel ve boyun ağrıları sık sık yaşanan bir durum haline gelebilmektedir. İşte kemik erimesi rahatsızlığının ortaya çıkarabileceği bazı belirtileri.

Önerilen Yazı  Sağlıklı Gören Gözlere Sahip Olmanın 5 Yolu

 

 • #1 Dişeti Çekilmesi

  Kemik erimesinin gelişme sürecinin başlarında, dişeti çekilmesi oldukça yaygın hale gelmiş olan bir durumdur. Dişler çene kemiğine bağlıdır ve kemik yapısında meydana gelen zayıflıklar gelişme sürecinin en başında zaman içerisinde dişetlerinin çekilmesine yol açabilmektedir.

 • #2 Kavrama Gücünde Azalma

  Kemik erimesinin ilk başlangıcıyla birlikte, genel olarak kas gücü ve kavrama gücü de zayıflayabilmektedir. Kas ve kavrama gücündeki azalma, kemik kırılmalarına karşı daha hassas olan hastayı düşme gibi tehlikelere de zaman içerisinde oldukça açık bir hale getirebilmektedir.

 • #3 Güçsüz Tırnaklar

  Kemik erimesi belirtilerinden bilinen bir tanesi de zayıf ve kırılgan tırnaklardır. Tırnaklar da tıpkı kemikler gibi minerallere büyük bir oranda gereksinim duymaktadır. Bu sebeple de, vücuttaki kalsiyum eksikliği zaman içerisinde tırnakları da etkileyen bir durum haline gelebilmektedir.

 • #4 Kramplar, Kas Ağrıları ve Kemik Ağrıları

  Yaşlandıkça zaman içerisinde gelişen kemik ağrıları, genel olarak yaşlanmanın bir parçası olarak kabul edilmektedir. Fakat, oluşan bu ağrılar kemiklerin bir miktar desteğe ihtiyacı olduğunu haber vermektedir. Kas ve kemik ağrısı, kalsiyum ve D vitamini eksikliği sebebiyle gelişmekte olan bir durumdur. Diğer yandan ise, kramplar dikkat edilmesi gereken bir başka belirti olarak değerlendirilmektedir. Özellikle de bacaklarda oluşan kramplar, kalsiyum, magnezyum ve potasyum eksikliğinin en büyük göstergesidir.

 • #5 Boy Kısalması

  Yaşlandıkça, boyun kısalması da oldukça yaygın olarak bilinen ve yaşanmakta olunan bir durumdur. Bunun postür bozukluğu ya da vertebra kırıkları gibi pek çok sebebi olabilmektedir. Postür bozukluğu, yani duruş bozukluğu her zaman kemik erimesinin bir belirtisi olarak görülmese bile, kemik ve kaslarda meydana gelen zayıflığın bir habercisi olarak değerlendirilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir