Kapat

Kepeğe Karşı 5 Bitkisel Çözüm Yolu

Anasayfa
Bitki Kepeğe Karşı 5 Bitkisel Çözüm Yolu

Oldukça sıradan bir saç derisi sorunu olan ve genellikle çoğu insanda meydana gelebilen kepek için evde hazırlayabileceğiniz bakım maskelerini kullanarak kepeği tamamen yok etmek için çeşitli çözüm yolları bulabilirsiniz. Fakat kepeğe sebep olan stres, kötü beslenme alışkanlıkları gibi belirli sorunları çözmeden bu reçetelerle kepekten tamamen kurtulmanız kesinlikle mümkün değildir. Bu gibi saç derisiyle doğrudan ilgili olmayan sorunlar haricinde oluşan kepek için çeşitli bazı bitkisel ve doğal çözümler bulunmaktadır. İşte o bitkisel çözümlerden bazıları.

 

 • #1 Limon Suyu

  Limon suyunu yalnızca kepeğe karşı değil saç köklerinizin güçlenmesi ve saçların doğal parlaklığını kazanması açısından da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Limon suyunu saç derinizde kullanmak adına saçlarınızı önce hafif bir şampuanla masaj yaparak yıkayın. Nemliyken saç derinize parmak uçlarınızla yine masaj yaparak limon suyunu güzelce sürün. Limon suyunu yarım saat beklettikten sonra yine hafif bir şampuanla saçlarınızı yıkayıp iyice duruladığınızdan emin olun. İyi durulamak bu uygulamada oldukça önemlidir çünkü limon suyu kalmış saçla güneşe çıkarsanız saç dipleriniz açılmaya başlayacaktır. Limon saç derisini temizleyerek fazla yağı alır ve köklerin güçlenmesine büyük oranda yardımcı olur.

 • #2 Aloe Vera

  Aloe vera jeli kuru saç derisini yumuşatarak saç diplerini güçlendirir ve  koparak dökülmelere karşı büyük bir oranda koruma sağlar. Banyoya girmeden önce saç derinize aloe vera jeli ile bir süre masaj yapın. 10 dakika bekledikten sonra şampuanla iyice yıkayın. Bu uygulamayı saç derinizdeki kepek oranı azalana kadar her gün tekrarlayabilirsiniz. Her gün saçlarınızı şampuanlamak kuruluğa sebep olabileceğinden dolayı nemlendiricili, hafif şampuanlar kullanmanız daha faydalı bir seçim olacaktır.

 • #3 Hindistan Cevizi Yağı

  Doğal yağların saç bakımı açısından ne kadar önemli olduğunu artık hepimiz bilir haldeyiz. Kepeğe karşı en etkili doğal yağlardan birisi de herkesin bildiği üzere Hindistan cevizi yağıdır. Duşa girmeden önce saçlarınıza Hindistan cevizi yağını masaj yaparak saç derinize güzelce sürün. Bir havlu ile sararak yarım saat kadar saçınızda bekletin ve fırça yardımı ile saçlarınızı fırçalayın. Daha sonra ılık su ve şampuanla masaj yaparak Hindistan cevizi yağını saçınızdan arıtabilirsiniz.

 • #4 Mayonez

  En akla gelmeyecek çözümlerden birisi de mayonezdir. Mayonezin saç bakımında kullanıldığını hala birçok kişi bilmiyor olabilir ancak mayonez saç bakımı açısından oldukça faydalıdır. Mayonezin içerisindeki yumurta ve sirke saçları yumuşatarak doğal bir parlaklığa kavuşturmak için pek çok kişi tarafından sevilerek kullanılmaya devam edilmektedir. Kullanım şekli ise şu şekildedir ; saçlarınızı ıslatıp fazla suyu havlu yardımı ile aldıktan sonra diplerine mayonezi masaj yardımıyla sürün. 30 dakika beklettikten sonra hafif bir şampuanla yine masaj yaparak durulayabilirsiniz.

 • #5 Sirke

  Sirke içerdiği doğal asitler sayesinde şampuan ve saç kremi artıkların da olduğu gibi saç diplerinde ve kafa derisi üzerinde bulunan kepekleri temizlemekte büyük oranda yardımcı olmaktadır. Pek çok kozmetik ürünün başarısız olduğu durumlarda 2 ölçü suya 1 ölçü sirke dökerek yapacağınız karışım sayesinde güzel bir başarı sağlayabilirsiniz. Sirkeli suyla kafa derinize yavaşça masaj yapıp 20 dakika bekledikten sonra sadece suyla saçlarınızı güzelce durulayın. Sirkenin saça faydaları son yıllarda ön plana çıkmaya başlamış olsa da pek çok ülkede sirke doğal bir saç bakım ürünü olarak uzun süredir kullanılmaktadır. Saçlarınızın daha parlak görünmesi, kafa derinizdeki sorunların giderilmesi ve saçlarınızın daha yumuşak bir hale gelmesi için sirke özellikle elma sirkesi bu açıdan sizin için oldukça yararlı olacaktır

 

Önerilen Yazı  Kakao Yağının 5 Faydası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir