Kapat

Kilo Vermeyi Engelleyen 5 Hastalık

Anasayfa
Sağlık Kilo Vermeyi Engelleyen 5 Hastalık

Kilo vermek denilince, akla ilk olarak hemen bir diyet listesi gelmektedir. Aslında diyet yapmaya başlamadan önce, kişinin öncelikle kendi vücudunu tanıması ve sağlığını korumak adına hangi önlemleri alması gerektiğini öğrenmesi çok daha önemli bir noktadır. Fark etmeden belirtilerini göz ardı ettiğiniz rahatsızlıklar, kilo vermenizi engelleyen hastalıklardan birinin haberini veriyor olabilir ve “Ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum!’’ durumunu yaşamanıza neden olabilir. Bu da motivasyonunuzun düşmesine ve kilo veremeyeceğinize inanmanıza sebep olur. Kilo vermenize engel olan rahatsızlıklar olup olmadığını tespit ederseniz, kilo verme sürecinizi daha kolay hale getirebilirsiniz.

 

 

5 Menopoz

Menopoz, ilerleyen yaşlarda kadınlık hormonu olan östrojenin azalmasıyla oluşan ve beraberinde ateş basması, terleme, çarpıntı, uykusuzluk, depresyon, sinirlilik gibi yan etkilerinden başka metabolizmanın yavaşladığı ve çok daha az enerjinin harcandığı bir sürecin başlangıcıdır. Ayrıca yapılan bazı çalışmalar, menopoz dönemindeki kadınların tat duyusundaki azalmadan dolayı daha çok tatlı yeme eğilimi gösterdiklerini kanıtlamışlardır. Bu durum menopoz döneminde kilo vermeyi daha da zor bir hale getiriyor olabilir. Sağlığınızı koruyarak kilo verebilmek için diyet yapmaya başlamadan önce vücudunuzu dinlemeli ve sağlık problemleri yaşama ihtimalinize karşı doktorunuza danışarak gereken kontrolleri önemle zamanında yaptırmalısınız.

Önerilen Yazı  Kadınlarda Kalp Krizinin 5 Belirtisi

 

 

4 Kansızlık

Kansızlık kadınlarda daha sık görülen ve genellikle çok önemsenmeyen bir sağlık problemi haline gelmiştir ancak kişilerin sağlığını ve hayatlarını ciddi boyutlarda etkileyebilir. Kilo vermek isteyen ve kansızlığı olan kişilerde, kansızlık ile beraber gelen demir, B12 ve folat eksikliklerinden dolayı hissedilen bitkinlik ve uyku hali, metabolizmayı yavaşlatarak kilo vermeyi zor bir hale getirir. Bunun yanı sıra daha enerjik hissedebilmek için şekerli besinler tüketme isteği de artmaktadır. Kansızlık sorunu olan kişiler diyet yapmaya başladıklarında aynı zamanda vücutları bir direnç de oluşturur ve kendini zaten sağlıksız ve bitkin hisseden vücut kalori kısıtlaması karşısında strese girerek kilo vermeyi çok daha zor bir hale getirmiş olur.

Önerilen Yazı  Boyun Ağrısı Geçiren 5 Yöntem

 

 

3 Reaktif Hipoglisemi

Reaktif hipoglisemi, gün içinde, özellikle de yemeklerden kısa bir süre sonra kan şekerinin düşmesine ve tatlı krizine girerek çok fazla şekerli besin tüketme isteğinin oluşmasına sebep olur. Bu durumun önüne geçilmediği takdirde hem rahatsızlık daha da kötü bir hal alır,  hem de kilo verilemezbir duruma gelinir. Reaktif hipogliseminin önüne geçebilmek için, kan şekerini hızla yükseltip düşüren şekerli besinlerden (abur cuburlar, tatlılar, meyve suları, beyaz ekmek, pirinç, makarna ve bazı meyveler) olabildiğince uzak durmak gerekir.

 

 

2 Tiroid Bozuklukları

Tiroid bezi vücudun ısı düzenlenmesinde, yağ yakmasında, enerji depolamasında, cilt sağlığında ve diğer sistemlerin sağlıklı çalışmasında önemli bir rol oynamaktadır. Tiroid hormonları ise metabolizmanın çalışma hızını doğrudan etkilemektedir. Özellikle hipotiroidi (tiroid bezinin yeterli çalışmaması) rahatsızlığı olan kişilerin metabolizmaları da yavaş çalıştığı için kilo vermeleri daha da güç bir hal alır. Tiroid bozukluklarında ilaç tedavisi uygulandığında vücudun işleyişi de normale döner ve kilo vermek daha kolay bir hale gelmiş olur.

Önerilen Yazı  Göz Altı Torbaları İçin 5 Çözüm

 

 

1Diğer Hormon Bozuklukları

Aldesteron, progesteron, prolaktin, kortizol, testosteron, östrojen, ACTH ve büyüme hormonları gibi hormonlar, vücuttaki birçok sistemin işleyişini dengede tutmaya yardımcı olan şeylerdir. Bu nedenle bu hormonlarla ilgili bir bozukluğun ortaya çıkması halinde vücudun dengesi bozulacağı için, diyet yapılsa dahi kilo verme durumu güç bir hale gelebilir. Metabolizmanın işleyişi bozulur ve anormal iştah artışları, adet düzensizlikleri, sağlıksız besin tercihleri, uyku bozuklukları, vücutta şişlikler ve ağrılar meydana gelebilir. Bunlar diyet sürecini olumsuz etkileyebilecek belirli durumlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir