Kapat

Kinoanın 5 Önemli Faydası

Anasayfa
Bitki Kinoanın 5 Önemli Faydası

Kinoa, amaranthaceae ait chenopodium adlı bitkiden elde edilen bir yenilebilen tohumdur. Genel olarak bir tahıl olarak kullanılabilen kinoanın, aslında diğer  başka türleri de bulunmaktadır. Yaklaşık olarak bütün hububatlar çimenli otlardan gelmektedir. Fakat , kinoa çim ailesine ait değildir. Aslına bakılırsa bu yapraklı bitki tohumunun akrabaları ıspanak, pancar ve pazı olarak sıralanmaktadırlar. Protein,demir,potasyum ve diğer vitamin veya mineral bakımından zengin olan kinoa hafif tadıyla da bugünlerde oldukça popülerdir. Aynı zamanda, diyet lifi adına da iyi bir kaynaktır ve kolayca sindirilmektedir.

 

 • #1 Diyabet Riskini Azaltır

  Alışılmadık derecede yüksek olan karbonhidrat proteini oranı kinoanın kan şekerini düzenlemek adına büyük bir oranda yardımcı olmasını açıklamaya yardımcı olmaktadır. Kinoada oldukça iyi bir çözünür lif kaynağı olduğundan dolayı kan şekeri kontrolünü sağlamakta ve glukoza karbonhidrat dökümünü yavaşlatmaya büyük bir oranda yardımcı olmaktadır. Fenolik asitler, E vitamini bileşikleri ve hücre duvarı polisakaritleri de dâhil olmak üzere anti-inflamatuar besinler, her tip 2 diyabet riski ile büyük bir oranda bağlantılı istenmeyen iltihabı azaltabilmektedir.

 • #2 Kilo Vermeye Yardımcı Olur

  Lif ve protein içeriği sebebiyle, kinoa yemeklerden sonra büyük bir oranda tokluk hissi yaratmaktadır. Kepekli tahıllar sürekli olarak rafine edilmiş tahıllara göre, yemeklerden sonra tokluk duygularını artırmak adına çok daha etkili olmaktadır. Aynı zamanda kinoanın peptid YY ve insülin gibi iştahta rol oynayan hormonların etkisini etkileyebildiğine de inanılmaktadır. Lif ve proteini yüksek oranda olan yiyecekleri yemek kalori alımını azaltmaktadır. Hem tokluk hissi yaratarak hem de uzun vadede vücut ağırlığını zamanla azaltarak büyük bir oranda yardımcı olmaktadır.

 • #3 İltihaplanmalar ile Mücadele Eder

  Kinoa ve kepekli tahıllar tehlikeli iltihap riskini azaltmaya büyük bir oranda yardımcı olabilmektedir. Kinoa obezite, enflamasyon ve hastalığı önlemek açısından oldukça önemli olan sağlıklı bağırsak mikroplarına (bağırsaktaki dost bakteriler) büyük bir oranda destek olmaktadır. Dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında yer alan kinoa, iltihapla mücadele etmek adına fenolik asitler, hücre duvarı polisakaritleri, y-tokoferol ve vitamin E gibi besin değerlerini kendi içerisinde temin etmektedir.

 • #4 Kan Basıncını Kontrol Eder

  Kinoa tüm tahıl türleri arasında en fazla potasyuma sahip olanlarından bir tanesidir. Aynı zamanda kan seviyelerinin dengelenmesi ve düşük kan basıncını muhafaza etmek adına da yüksek sodyum içeriğini de barındırmaktadır. Diğer yandan, magnezyum açısından da zengin büyük bir kaynak olan kinoa, kan basıncı düşürmek adına da oldukça yardımcı olan bir vazodilatördür (damar genişletici etkisi olan maddelerin genel adına denir).

 • #5 Hastalıklardan Korur

  Bir fonksiyonel gıda hastalıkların oluşma riskini büyük bir oranda azaltmaktadır. Sahip olduğu yüksek besin içeriği nedeniyle de  beyindeki nöron fonksiyonlarına etki etmekte ve hücreleri büyük bir oranda hasarlardan korumaktadır. Kinoa mineraller, vitaminler, yağ asitleri ve antioksidanlar açısından da oldukça iyi bir kaynak olduğundan dolayı pek çok hastalığın riskini azaltmaya da büyük bir oranda yardımcı olmaktadır.

 

Önerilen Yazı  Kaktüs Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 5 Etken

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir