Kapat

Kış Aylarında Cilt Kuruluğunu Önlemenin 5 Yolu

Anasayfa
Kadın Kış Aylarında Cilt Kuruluğunu Önlemenin 5 Yolu

Soğuk kış günleri her ne kadar sağlığımıza olumsuz yansısa bile bunun yanında cildimizi de oldukça olumsuz etkiler. Özellikle el ayak gibi kısımlarımız da oluşan rahatsız edici kuruluklar en sık meydana gelenleridir. Kış aylarında ciltte görülen kuruluk ileri aşamaya ulaştığı zaman cildin nem, yağ ve proteinini kaybetmesi sonucu kepeklenme, çatlama, kızarıklık, kaşıntı, hatta egzama gibi çok daha can sıkıcı sorunlarla sizi karşı karşıya bırakabiliyor. Kış aylarında cilt kuruluğunun en önemli nedeni ise soğuk havada ciltten fark edilemeyen su kaybının aşırı artmasıdır ve bunun yanı sıra rüzgâr, ev içindeki sıcak ve kuru hava, cildi kurutan giysiler, uzun sıcak banyolar, hamam ve saunalar, kese-lif ve cildi kurutucu hijyen ürünlerinin kullanımı da ciltte kuruluğunun artmasına neden olabilmektedir. İşte bu noktada birçok kişinin aklına, “Cildimizi kış aylarında soğuktan korumak ” sorusu geliyor. İşte bu soruna çözüm olabilecek sizlerinde uygulayabileceği 5 yol.

Önerilen Yazı  Maden Suyunun Cilde 5 Faydası

 

 

5 Cildiniz Tam Kurumadan Nemlendirici Sürün

Su içmek ve sıvı almak genel sağlığımız için yararlı olsa da cilt kuruluğunu önlemede yeteri kadar fayda sağlamıyor. Nemi cilde hapsetmenin en etkili yolu ise bölgeye uygun bir nemlendiriciyi cilde düzenli olarak masaj yaparak uygulamaktır. Tercihen her akşam cildinize nemlendirici sürmeyi ihmal etmemeniz gerekmektedir. Kış aylarında kullanacağınız nemlendiricilerin yaz aylarında kullandıklarınıza nazaran daha yağ bazlı olmasında büyük bir fayda vardır. Böylelikle nemlendirici cilt yüzeyinde koruyucu bir tabaka oluşturabiliyor ve nem kaybını önlemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca nemlendirici ürünlerde önemli olan marka ve ürün fiyatı değil, nemlendiricinin cildin ihtiyacını karşılayabilmesi, düzenli kullanılması ve cilt henüz kurumadan önce nemliyken uygulanması önemli bir noktadır. Çünkü sanılanın aksine kuru cilde nemlendirici uygulamak çokta önemli bir fayda sağlamamaktadır.

Önerilen Yazı  Sağlıklı Saçlar İçin Yapılması Gereken 5 Şey

 

 

4 Oda Isınız 20-26 Derece Arası Olmalı

Evin içindeki nem oranını yüzde 30-50 civarında tutmalısınız. Oda ısısını da 20-26 derece arasında sabitlemelisiniz. Evinizde nemli ortam yaratmak üzere evde hava nemlendiren bir cihaz kullanabilir veya kalorifer üzerine su dolu bir kap koyabilirsiniz. Şömine, soba veya kalorifer gibi ısı kaynaklarının önünde terleyecek kadar uzun süre oturmamaya da özen gösterin, çünkü terlemek de sıcak suyla yıkanmak gibi deriyi kurutan bir etkendir.

 

 

3 Güneş Koruyucu Sürün

Güneşli veya karlı günlerde ve kayak aktiviteleri sırasında dışarı çıkmadan yarım saat önce yüzünüze en az 30 koruma faktörlü güneşten koruyucu krem sürmelisiniz. Ayrıca krem sürme gereksinimi duydukça bu işlemi tekrarlamanız da önemli bir detaydır. Soğuk ve rüzgârlı havalarda yüzünüzü, polar bir kaşkol yardımı ile korumayı da asla ihmal etmemelisiniz.

 

 

2 Yüzünüzü Günde İki Defa Yıkayın

Yüzünüzü cilt temizleyicisiyle günde 2 kez nazikçe yıkayın ve ardından nemlendiriciyi cildiniz henüz nemliyken yüzünüze masaj yaparak güzelce uygulayın. Yüzünüzü banyo dâhil günde 2 kez temizlemeniz sizin için yeterli olur. Nemlendiriciyi düzenli uygulamanız ve yaz aylarında kullandığınız yüz nemlendiricilerine nazaran biraz daha yağlı bir yapıda nemlendirici olması da büyük önem taşır.

Önerilen Yazı  Sararan Tırnakları Beyazlatmanın 5 Yolu

 

 

1 Gece Yatarken Eldiven Giyin

El ve ayak derileri yağ bezlerinden fakir oldukları için kış aylarında kuruluğun en sık görüldüğü deri bölgelerinin en başında yer alırlar.Ellerinizi temizlerken sıvı sabun kullanmayınız. El yıkama sırasında kalıp sabun kullanmalı ve el yıkama sıklığınızı günde 5-6’ya indirmeniz gerekmektedir. Deterjan, çamaşır suyu, tuz ruhu, kolonya, ıslak mendil ve antiseptik solüsyonlar gibi deriye zarar veren maddelerle temastan da kaçınmalısınız. Nemlendiricileri her el yıkama sonrasında ve gün içinde ihtiyaç hissettikçe sürmeye özen göstermelisiniz. Gece yatarken ellerinize nemlendirici sürüp pamuklu eldiven giyerseniz nemi deride hapseder ve sabah kalkıp eldiveni çıkardığınızda yumuşacık ellere kavuşursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir