Kapat

Köpek Balıkları Hakkında Az Bilinen 5 Şey

Anasayfa
Hayvan Köpek Balıkları Hakkında Az Bilinen 5 Şey

Fosil kayıtlarına göre Köpek balıkları yaklaşık 400 milyon yıldır Dünya üzerinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Köpek balıklarının keskin dişlerinin ve korkutuculuğunun yanı sıra güzel görüntüleri bulunur. Köpek balıklarınında bilmediğimiz bazı şeyleri olabilir. Daha az bildiğimizi düşündüğümüz 5 şey.

 

 

5 Köpek Balıklarının Ölümü

Köpek balıkları yalnızca yüzgeçleri nedeniyle öldürülmektedirler. Çin ve diğer Asya ülkelerinde köpek balığı yüzgeci çorbası en sevilen lezzetler arasında bulunmaktadır. Yakalanan köpek balıklarının yüzgeçleri canlı olarak kestikten sonra, bedeni yeniden denize atılmaktadır. Yaralı köpek balığı yavaş yavaş ve acı içerisinde ölmektedir.

Önerilen Yazı  En Büyük Sürüngen Olan Timsah'ın 5 Özelliği

 

 

4 Yüzgeçlerinden Para Kazanılıyor

Araştırmalar sonucunda büyük beyaz köpek balığı türünün düşünülenden çok daha büyük bir tehdit altında olduğu kanısına varılıyor. Yüzgecinden para kazanmak isteyenler kadar ganimet avcıları da uzunluğu sekiz metreyi bulan bu canlının peşinde gezmektedirler. Büyük beyaz köpek balıklarının doğada insanlardan sonra tek düşmanı katil bir balina olan Orca’dır.

 

 

3 Dekorasyon Objesi Olarak Kullanılıyorlar

Turistler ve av meraklıları büyük beyaz köpek balığının etkileyici dişlerine büyük miktarda para ödüyorlar. Dişler kolye olarak boyunları ya da oturma odalarının bir köşesini güzelleştirmek adına alınıyor. Bir dişin uzunluğu 7,5 santimetreyi bulmaktadır. Köpek balığının kafası da sevilen dekorasyon objeleri arasında yer almaktadır.

Önerilen Yazı  Köpekler Hakkında Az Bilinen 5 Şey

 

 

2Biyolojik Çeşitlilik

Köpek balıkları Dünyada çok uzun zamandır varlıklarını sürdürmektedirler. Evrim süreci geçirerek çeşitli şekil ve büyüklükler alarak değişime uğradılar. Hatta kimisi bu çekiç köpek balığı gibi komik görünüme sahip olmuş olabilir. Günümüzde henüz başın aşırı gelişmesinin sebebi tam olarak anlaşılabilmiş değildir. Gözleri çekiç şeklinin her iki ucunda olduğu için araştırmacılar, etrafını geniş ölçüde tarayabileceklerini düşünmektedirler.

Önerilen Yazı  Evde Besleyeceğiniz Tavşan Hakkında 5 Bilgi

 

 

1 Korkutucu Güzellikleri

Günümüzde kaplan köpek balığı en büyük ve en tehlikeli türlerden birisidir. Denizde yüzen ya da sörf yapan insanlara yönelik köpek balığı saldırılarının çoğu bu tür tarafından yapılmaktadır. Kaplan köpek balıkları önüne çıkan her şeyi yiyor: Kaplumbağa, kuş, balıklar gibi aklınıza gelebilicek tüm şeyleri. Hatta bazıları otomobil lastiği, tabela ve her türlü çöpü de yediği bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir