Kapat

Kükürtlü Sabunun 5 Faydası

Anasayfa
Sağlık Kükürtlü Sabunun 5 Faydası

Tarihsel olarak kükürt ya da sülfür, fiziksel sağlık adına çok fazla gerekli olan güçlü bir mineral olarak bilinmektedir. Cilt, saç ve tırnakların güçlendirilmesi adına bir protein olan keratini bol miktarda içeriğinde bulundurmaktadır. Kükürt bazen ” doğanın güzellik minerali ” olarak da bilinmektedir. Aktif kolajen üretiminde de büyük rol oynadığından dolayı ” şifalı mineral ” şeklinde tanımlanmaktadır. Elastik ve sağlıklı bir cilt adına oldukça yardımcıdır. Aynı zamanda kan dolaşımını artırarak iltihabı azaltmakta ve vücudun doğal iyileşme güçlerini harekete geçirmekte oldukça iyidir.Kükürtlü sabun buruk kokusuna rağmen antiseptik, anti mantar ve antibakteriyel özellikleri içermektedir. Bu sebeple de cilt adına birçok faydayı içerisinde barındırmaktadır. Eski zamanlarda ise, aktif volkanik alanların yakınındaki kükürtlü kaplıcalar sağlık adına kullanılmaktaydı. Günümüzde ise kükürtle hazırlanan sabunlar özelliklede akne, beyaz noktalar, siyah nokta, egzama, rosacea, uyuz ve seboreik dermatit olarak cilt hastalıklarını tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Önerilen Yazı  Kalorisi Az Olan 5 Sebze Meyve

 

 

 • #5 Antibakteriyel ve Antiseptiktir

  Kükürtle hazırlanan sabunlar yapılan klinik çalışmalara göre, yaklaşık olarak yüzde 10 oranında kükürt içeriğine sahip olarak bulunmuştur. Nötr bir sabun baz elde edilerek hazırlanan bu kükürt içerikli sabunlar cilt üzerinde inanılmaz derecede değişik yeteneklere sahiptirler. Bunun sebebi ise, kükürtün sahip olduğu antibakteriyel ve antiseptik avantajlar ile doğru orantılı olmasıdır. Bu sayede de cilt hastalıklarının tedavisi adına büyük bir oranda etkili olmaktadırlar.

 • #4 Gül Hastalığı Tedavisine Yardımcı Olur

  Rosacea yanaklar, alın, çene ve burun üzerinde kızarıklık, lekeler ya da bazı darbelere sebep olan kronik bir cilt hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda kafa derisi, göğüs, boyun ve kulaklarda da gül hastalığı meydana gelebilmektedir. Eğer bu bozukluk tedavi edilmezse son derece rahatsız edici olabilmekte ve kızarıklık daha kalıcı bir hale bürünebilmektedir. Örümcek damarlar olarak adlandırılan kan damarları zaman içerisinde daha görünür bir hale gelmektedir. Kükürtlü sabun kurutma yeteneğine sahip olduğundan dolayı cilt üzerindeki parlak ve darbeli görünümün en aza indirilerek temizlenmesine büyük oranda yardımcı olmaktadır.

 • #3 Sedef Hastalığına İyi Gelir

  Sedef hastalığı, bağışıklık sistemindeki bir değişiklik ile bağlantılı olabilmekte ve zaman içerisinde değişebilmektedir. Özellikle de kafanın arkası, diz, dirsek, el üzerinde oluşarak pul pul görüntü ile kendini büyük oranda belli eden kronik bir hastalık çeşididir İlaç ile tedavi edilse de, belirtilerini azaltmak adına kükürtlü sabunun faydalarından yararlanmak tercih edilebilen diğer bir çözüm yoludur. Kükürt kullanıldığı süre boyunca bakterileri azaltmaya yardımcı olabilecek dezenfektan etkisine sahiptir. Yağ düzenleyici olması açısından da pul pul olan deriyi zamanla daha iyi hale getirmektedir.

 • #2 Seboreik Dermatite İyi Gelir

  Seboreik dermatit cilt pullanmasına yol açabilen bir cilt ve kafa derisi iltihabı çeşididir. Eğer iki günde bir kükürtlü sabun kullanırsanız, cildiniz zaman içerisinde daha iyi bir görünüme sahip olacaktır. Çok fazla kullanıldığınız zaman ise  cildinizi kuru bir hale getirecektir. Bu sebeple, bir haftayı geçmeyecek şekilde fazla tüketimi çok fazla tavsiye edilmemektedir. Yine sedef hastalığında da olduğu gibi aynı sebeple kuruluğu zamanla artırmaktadır.

 • #1 Cildi Temizler

  Kükürtlü sabun topikal olarak birçok tedavi edici özellikleri sebebiyle kullanılmaktadır. Kükürt anti inflamatuar, sıkılaştırıcı, detoks ve dezenfeksiyon etkisi sayesinde cilt problemlerinin tedavi edilmesi aşamasında büyük bir yardımcı görevi görmektedir.. Özellikle de cildi temizlemek adına oldukça yararlı bir sabundur. Aynı zamanda eski yaraların iyileşmesini sağlayarak yara izlerin zaman içerisinde yok olmasına büyük bir oranda yardımcı olmaktadır.

 

Önerilen Yazı  Çabuk Yağlanan Saçlar İçin 5 Doğal Yöntem

“Kükürtlü Sabunun 5 Faydası” üzerine 1 yorum

 1. Metin says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir