Kapat

Kuru Üzümün En Önemli 5 Faydası

Anasayfa
Bitki Kuru Üzümün En Önemli 5 Faydası

Kuru üzümün yalnızca kabızlığa iyi geldiğini düşünenler için söylüyoruz, kuru üzüm kabızlıktan daha fazla şeye iyi gelir. Buna inanamayabilirsiniz, yalnız bu ufak doğa hediyeleri sağlığınız için bir hazine kutusudur.

 

Kuru incir ve hurma gibi kurutulmuş meyveler, su içeriğinin azaltıldığı titiz bir kurutma sürecinden geçerek size en güçlü besin maddelerini verir. Koyu renkleri bile, enfes biçimde tatlı kısmında bulunan enerji bombasının ve yüksek antioksidan içeriğinin bir ipucu olması gereklidir. Onları aşırıya kaçmadan ve bilhassa de günün ilk saatlerinde yerseniz, bedeniniz size teşekkür edecektir. Kuru üzüm yemenizin sağlığınız için ne kadar faydalı olduğunu 5 başlık altında sizin için derledik. Okuduktan sonra fikirlerinizi bizimle yorum olarak paylaşmayı unutmayın 🙂 Hadi birlikte incelemeye başlayalım.

Önerilen Yazı  Kuşkonmazın 5 Önemli Faydası

 

 

1 Kuru üzüm hipertansiyonu düşürür

Üzüm, kan basıncınızı düşürmenize yardım eder ve kalp sağlığınızı destekler. Baştan açıklığa kavuşturmamız gereken şey şu ki kuru üzüm glikoz içerir. Bu nedenle, onlardan daha fazla yarar sağlamanın anahtarı, onları düzenli olarak ancak aşırıya kaçmadan tüketmektir. Örneğin, günde bir avuç (25 g) kuru üzüm tüketirseniz, kan basıncını düşürmek için çok iyi olan yüksek potasyum nimetinden faydalanırsınız. Aynı biçimde kuru üzümdeki lif, sertliği azaltarak kan damarı biyokimyasını destekler.

 

 

2 Kansızlık tedavisinde etkilidir.

Kuru üzüm demirin zengin bir kaynağıdır. Bu nedenle anemi tedavisi için en iyi çaredir. Kuru üzümde bulunan B vitamini kompleksi de, kan oluşumuna yardım eder. Bu kurutulmuş meyve kanı zenginleştirir ve direkt olarak anemik hastaların tedavisinde kullanılır. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu teşvik eden yüksek bakır içeriğine sahiptir.

Önerilen Yazı  Domatesin Cilde 5 Faydası

 

 

3 Kemiklerin bakımında olmazsa olmazımızdır.

Kuru incir gibi kuru üzümün de kalsiyum bakımından zengin olduğunu duymaktan mutluluk duyarsınız. Eğer yoğurdunuza bir avuç dolusu kuru üzüm eklerseniz, kemiklerinize ihtiyacı olan kalsiyumu vermiş olursunuz. Bu kurutulmuş meyve, bunun yanı sıra, hiçbir diyetin onsuz yapılmaması gereken bir mikro besin maddesi olan boronun en iyi kaynaklarından biridir. Boron, kemiklerin düzgün oluşumu ve bakımı için hayati önem taşır ve kalsiyumu daha iyi emmeye yardım eder.

 

Öte yandan, daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi, kuru üzüm bol miktarda potasyum da içerir. Potasyum, yaşla ilişkili osteoporoz ve eklem dejenerasyonu ile savaşmanıza yardım eden diğer bir temel besindir.

 

 

Önerilen Yazı  Kahvenin Bilinmeyen 6 Kullanım Alanı

4 Artık kabızlıktan korkmayın!

Kuru üzümleri tüketirken, muazzam bir şey olur: kuru üzümler, çözünmeyen lif bünyesinden kaynaklı şişer. Bu doğal süreç, bağırsaklardaki hareketi teşvik eder; onlara detoks yapar ve dışkınızın makul biçimde ortadan kaldırılmasını basitleştirir. Ek olarak, ishal olduğunuz zaman, bu çözünür lif sıvıyı emer ve böylelikle siz iyice beslenirken ve güçsüzlükle savaşırken problemi yavaş yavaş düzeltir.

 

 

5 Kilo Almak istiyorsanız deneyin..

Genç nesilde obezite ve kilo artışı gibi konular ile ilgili, birçok yanıltıcı reklam vardır. Bu nedenle, aşırı zayıflıktan şikayetçi bir çok kişi vardır. Kuru üzümde enerji artışı sağlayan bol miktarda fruktoz ve glikoz bulunmaktadır. Bu nedenle kuru üzüm; kolesterol birikimi olmadan, yüksek seviyede enerji ihtiyacı olanlar için iyi bir seçimdir. Kilo alımına yardımcı besinler, vitaminler, mineraller ve proteinler bakımından zengindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir