Kapat

Kuru Yaban Mersini ‘nin Sağlık Açısından 5 Faydası

Anasayfa
Sağlık Kuru Yaban Mersini ‘nin Sağlık Açısından 5 Faydası

Tatlı, sulu olan yaban mersini doğal yanlısı antosiyanin pigment, antioksidanlar açısından bolca zengindir. Bu küçük, yuvarlak mavi mor renkteki meyveler günümüzde uzun ömürlülüğüyle bilinmektedir. Botanik açıdan ericaceae ailesinden vacciniumiçine ait yaprak döken bir çalı ağacından gelmektedirler.

 

Kurutulmuş yaban mersini adeta bir besin paketi halindedir. Çeyrek fincan başına sadece 127 kaloriyle beraber potasyum sunmasına rağmen içerisinde kolesterol içermemektedir. Buna ek olarak ise, bu meyve sağlığınız açısından hayati önem taşıyan besinleri bünyesinde barındırmaktadır. Oldukça lezzetli olan bu meyveyi tüketmenin pek çok zevkli yolu bulunmaktadır. Özellikle yulaf ezmesiyle tüketilen yaban mersini kurusu son derece popüler bir haldedir.İşte yaban mersini kurusunun sağlık açısından bazı önemli faydaları.

 

 

 • #1 İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelir

  İdrar yolu enfeksiyonlarından E-coli gibi belirli bakteri kolonilerinin oluşturduğu enfeksiyonun bir sonucudur. Bu idrar ve diğer komplikasyonların geçişi sırasında, inflamasyonlu bir yanma hissi ile birlikte sonuçlanmaktadır. Yaban mersini kurusu ise bu bakterinin büyümesini devre dışı bırakacak polimer benzeri moleküllere sahip olarak bulunmaktadır. Aynı zamanda bir antibiyotik gibi davranan yaban mersini, idrar yolu enfeksiyonlarına sebep olan bakterilerin iç duvarlardan temizlenmesine büyük bir oranda yardımcı olmaktadır.

 • #2 Diyabete İyi Gelir

  Kurutulmuş yaban mersini iyi bir lif kaynağı olarak bilinmektedir. Çeyrek fincan kurutulmuş yaban mersini günlük lif ihtiyacının yaklaşık olarak yüzde 10-12 kadarını karşılamaktadır. Lif sindirim sisteminin sorunsuz çalışması adına bağırsak hareketlerini düzenlemektedir. Klinik çalışmalar, yaban mersini kurusu gibi lif açısından oldukça zengin olan gıdaların tüketiminde tip 2 şeker hastalığının önlenebileceğini söylemektedir. Yaban mersini kurusu kandaki şeker ve insülin seviyelerini zaman içerisinde düşürebilmektedir.

 • #3 Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

  Yaban mersini kurusu sahip olduğu vitamin ve diğer besin değerleri sebebiyle soğuk algınlığı ve enfeksiyonu uzaklaştırmak adına vücuda büyük bir oranda yardımcı olmaktadır. Vücutta hastalığa sebep olan serbest radikallere karşı antioksidanlar ile mücadele etmektedir.  Bu antioksidanlar aynı zamanda kolon, karaciğer ve yumurtalık kanserleriyle de savaşabilmektedir. Yaban mersini kurusu enfeksiyonun önlenmesi ve bakterilerin temizlenmesi açısından son derece faydalıdır.

 • #4 Kanserle Mücadele Eder

  Günlük olarak tüketilen bir miktar yaban mersini kurusu kansere karşı koruyucu olmaya yardımcı olabilmektedir. Antioksidan açısından mükemmel bir kaynak olan yaban mersini meyvesinin kolon, karaciğer ve yumurtalık kanseriyle mücadelede özellikleri sayesinde yararlı olduğu tespit edilmiştir. Yaban mersini kurusunda ki vitamin C, bakır ve fenolik bileşikler kanser hücrelerinin inhibe edilmesine büyük bir oranda etki etmektedir. Yapılan bazı çalışmalar, yaban mersinin deki antioksidanların kanser hücrelerini zaman içerisinde düzenli bir şekilde yenilmesi ile öldürebileceğini bile söylemektedir.

 • #5 Göz Sağlığına İyi Gelir

  Yaban mersini kurusu sağlıklı bir görme yetisi açısından oldukça faydalıdır. Katarakt, makula dejenerasyonu ve diyabetik retinopati gibi yaşa bağlı görme sorunları açısından yaban mersini gibi meyvelerin günlük olarak tüketilmesi herkes için önerilmektedir. Yaban mersininde bulunan çeşitli vitamin, mineral ve luteinin göz sağlığını korumak adına oldukça yardımcı olduğu bilinmektedir. Yaban mersini aynı zamanda görme kaybı ve göz yorgunluğunu azaltmak, sağlıklı retinayı korumak adına oldukça önemli olan antosiyanin içeriğinde bulundurmaktadır.

Önerilen Yazı  Ellerimizin Bize Gösterdiği 5 Sağlık Problemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir