Kapat

Kuşkonmazın 5 Önemli Faydası

Anasayfa
Bitki Kuşkonmazın 5 Önemli Faydası

Kuşkonmaz zambak (liliaceae) ailesine ait olarak bilinmektedir. Sürgünler, kök, gövde ve sapları ile popüler bir bahar zamanı sebzesi arasında yer alır. Kuşkonmaz yoğun bir sebze olarak yemeklerde de genel olarak kullanılmaktadır. Kökleri ile birlikte bu bitkinin tohumları alkollü içki yapımına da katkı sağlamaktadır. Kuşkonmaz protein içeriği açısından zengin fakat kalori ve karbonhidrat bakımından düşük alkalin bir besindir. Aynı zamanda potasyum folat, vitamin A, C, K ve B vitamini kompleksi açısından da mükemmel bir kaynak olarak bilinmektedir. Diyet lifleri içeren kuşkonmaz niasin, fosfor ve çok düşük bir oranda sodyum açısından da zengindir. En etkileyici tarafı ise kalsiyum ve magnezyum açısından en ideal sebze olarak günümüzde tüketilmektedir.

 

 • #1 Diyabete İyi Gelir

  Kuşkonmaz vitamin B1, B2 ve B6 yüklü bir vitamin kaynağı olarak bilinen bir sebzedir. Aynı zamanda, lif açısından zengin bir sebze olarak bilinen kuşkonmaz folik asit, niasin ve kolin gibi diğer B kompleks vitaminleri de içeriğinde büyük bir oranda bulundurmaktadır. Tüm bunlar düzgün şeker ve nişasta adına vücuda gerekli önemli besinler arasındadır. Bu sebepten dolayı, daha fazla kuşkonmaz yemek kan şekeri kontrolünü tutmak adına oldukça iyi bir yoldur. Lif içeriği yüksek olduğundan dolayı da tip 2 diyabet riskini de büyük bir oranda azaltabilmektedir. Her iki diyabet tipini de kontrol altında tutmak adına diyet programlarına kuşkonmaz eklenmesi tavsiye edilmektedir.

 • #2 Kalbi Korur

  Kuşkonmaz aynı zamanda kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. B vitaminleri açısından güçlü bir kaynak olduğundan dolayı kuşkonmaz homosistein ve amino grup asit düzenlemelerinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu sayede de kalp hastalıklarını engellemede önemli bir faktör olmaktadır. Sahip olduğu çözünür lif oranı, kalp hastalığı olasılığını azaltmak adına mükemmel bir seçenek olarak günümüzde kabul edilmektedir.

 • #3 Enfeksiyonlarla Savaşır

  Kuşkonmaz en önemli faydalarından bazıları saplarında bulunan karotenler, zeaksantin, manganez ve lutein gibi antioksidanlarla alakalı olanlarıdır. Bütün bu faydalı ekip vücuttaki serbest radikalleri ortadan kaldırmak adına son derece önemlidirler. Bu viral enfeksiyonlar ve ölümcül hastalıklardan vücudu korumak anlamına da gelmektedir. Vücudunuzun direnç gücünü artırmak adına günlük olarak kuşkonmaz sapı tüketebilirsiniz.

 • #4 Böbrek Taşını Tedavi Eder

  Kuşkonmazın diüretik özellikleri gelişmekte olan böbrek taşı riskini azaltmaya büyük bir oranda yardımcı olabilmektedir. Buna ek olarak ise, kuşkonmaz zaten böbrek taşından muzdarip olan insanlarda böbrek taşını kırmak adına da büyük bir oranda etkili olabilmektedir. Tüm bu faydalar kuşkonmazın böbrek taşlarına sebep olan oksalik asit kristallerini kırmak adına sahip olduğu yetenekten geldiği savunulmaktadır.

 • #5 Sindirim Sistemine Destek Olur

  Kuşkonmaz lif açısından içeriği zengin olduğundan dolayı sindirim adına oldukça faydalıdır. Müshil etkisine sahip olan bu sebze, kabızlığı tedavi etmek adına da oldukça etkilidir. İrritabl barsak sendromu tedavisi, düşük kötü kolesterol seviyeleri ve dengeli kan şekeri adına vücudumuza büyük bir oranda yardımcı olabilmektedir. Kalın bağırsaktaki iyi bakterilerin hasar görmesini de engelleyen kuşkonmaz, sindirim sisteminin genel fiziksel ve zihinsel refahı adına oldukça yararladır.

 

Önerilen Yazı  Kepeğe Karşı 5 Bitkisel Çözüm Yolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir