Kapat

Leylak Yağının 5 Faydası

Anasayfa
Bitki Leylak Yağının 5 Faydası

Doğanın bizlere sunmuş olduğu pek çok şifalı ürün bulunmaktadır. Aslına bakılırsa eskiden üretilen ilaçlar tedavi alanlarında kullanılmadan daha önce bitkisel ürünlerin karışımıyla elde edilirdir. Ancak bu ilaçların tek bir kötü etkisi kimyasal ilaçlara oranla daha uzun süre sonra etki göstermeleriydi. Bu da bu sebepten dolayı raflarda indirilme sebebi oldu diyebiliriz. Günümüzde ise ilaçlar kişilerin hastalıklarını gidermek için oldukça önemli olan icatlardır ve doktor uygun gördüğü müddetçe de mutlaka kişinin içmesi gerekecektir.

 

Ancak bu ilaçlar kimyasal etken maddelerle yapıldıklarından dolayı oldukça zararlı olabiliyor. Örnek olarak ağrı kesici içtiğiniz zaman başınızın ağrısı geçebilir fakat yan etki olarak kusma veya başka durumlarda yaşayabilirsiniz. Bu durumlarda kişinin tekrar yan etkiye yönelik bir ilaç tüketmesi gerekebilir sonuç olarakta bu da kişide ilaç alışkanlığını doğurur.Fakat bazı bitkisel ürünler beklendiğinden daha çok etki yaratabilmektedirler. Bunlardan bir tanesi de leylak. Adını daha çok bir saksı çiçeği olarak bilinen leylak zeytingiller familyasındandır. Sık bir şekilde parklarda çevre düzenlemelerinde gördüğümüz leylaklar kuru iklimlerde yetişmeye elverişlidirler. Bu sebepten dolayı çok suya ihtiyaç duymazlar. Neredeyse üç dört metreye kadar boyları uzanır. Yalnızca görünüşüyle değil ayrıca kokusuyla da tarihte oldukça meşhur kişiler tarafından kullanılmıştır. Leylak bitkisi ayrıca alternatif tıp tarihinde de yer edinen ender bitkiler arasındadır. Leylak bitkisinin ayrıca konsantre olmuş haliyle birlikte yağ formunda da bulunmaktadır. Leylak yağı çok şifalı yağlardandır. İşte leylak yağının faydaları.

Önerilen Yazı  Daha Önce Hiç Görmediğiniz 5 İlginç Meyve

 

 

 • #1 Sıtma Hastalığına İyi Gelir

  Bir dönem neredeyse pek çok ülkede salgın halinde dolaşan sıtma hastalığının virüsü şuanda hala mevcuttur. Bir sivrisinek türünün bulaştırmış olduğu bu hastalık ölümcül olmasıyla birlikte ayrıca bir çok insanın da neredeyse ölüm nedeni olmasıyla da bilinmektedir. Fakat leylak yağı sayesinde sıtma hastalığının belirtileri zaman içerisinde en az seviyeye indirilebilir ve bununla birlikte kişide tedavi özelliği göstermeye başlar. Düzenli kullanıldığı zaman ayrıca sıtma hastalığına karşı da vücutta bir kalkan oluşturarak bu hastalığın oluşmasına da büyük bir oranda engel olur.

 • #2 Solunum Hastalıklarına İyi Gelir

  Pek çok solunum rahatsızlığının asıl nedeni genel olarak akciğerlerde oluşan yapılardır. Kimi zaman kalıtsal olarak kişilerde bulunsa da kimi zaman da çevresel faktörlerden dolayı meydana gelebilir. Onlardan bir tanesi olan bronşit ve astım hastalığına da oldukça faydası olan leylak yağı buhar yöntemiyle etkin bir hale getirebilir. Düzenli kullanıldığı zaman yalnızca belirtiler değil hastalıkların da kalıcı olarak geçmesi mümkün bir hal alır. Bu özelliği sayesinde de denenmeye değer bir yağ olmaya devam etmektedir.

 • #3 Ateş Düşürücü Etkisi Vardır

  Vücutta bulunan ısı dengesini ayarlayan ender yağlardan bir tanesidir. Leylak yağı özellikle de ateşli bazı hastalıklarda özellikle de Osmanlı tarihinin tıp alanında sık sık kullanılmaktaydı. Günümüzde yine ateş düşürücü özelliğiyle de kullanılmaya devam edilen leylak yağının düzenli kullanılması sonucunda  ateş düşürücü bir etkiye sahip olduğu da ortaya çıkarılmıştır.

 • #4 Ayak Kokusunu Geçirir

  Ayak kokusuna neden olan mantara iyi gelen ve daha çok ayağın güzel kokmasına büyük bir oranda yardımcı olan leylak yağını herhangi bir kişi kullanırken duşta suya bir kaç damla dökeceği leylak yağı sayesinde döktüğü ilk zamandan itibaren etkisini anında göstermeye başlayarak ayaklarda hoş bir kokunun oluşmasına sebep olur. Bu kokunun etkisi de uzun süre boyunca kalıcılığını korumaya devam eder. Bu uygulama düzenli yapıldığı taktirde ayaklarınızda oluşan kokuyu büyük bir oranda geçirmeye yardımcı olur.

 • #5 Depresyona İyi Gelir

  Birçok ilacın aksine hiçbir yan etkisi bulunmayan leylak yağı psikolojik açıdan pek çok hastalığa iyi gelir. Sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi ile birlikte insanda hoş duygular uyandırdığından dolayı tıp alanında da leylak yağına sık sık başvurulmaktadır. Özellikle de pek çok ruh sağlığı hastanelerinin kendi bahçelerinde de leylak bitkisine rastlamak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir