Kapat

Limon Yağının 5 Faydası

Anasayfa
Bitki Limon Yağının 5 Faydası

Ağaçların üzerinde yıllar boyunca yetişmeyi sürdüren bir meyve olarak bilinen limon yüksek C vitamini kaynağıdır ve yüksek bir asit değerine sahip olan bir besindir. Çoğunluk olarak sağlıksal amaçlar adına kullanılan limon mutfakta da kullanım alanı çok geniş olan bir meyvedir. Genel olarak limon insanlara sağlık açısından büyük faydalar sağlar.

 

Ülkemizde kullanım olarak pek yaygın olarak bilinmese de limon yağının da sağlık açısından bilinen yan ürünlerden birisidir. İçerisinde sitrik asit bulundurduğundan dolayı pH değeri 2-3 arasında değişmekte ve aynı zamanda zengin vitamin mineralleri içerisinde barındırmaktadır. Bu özellikleri sayesinde limon ve özellikle limon yağı, vücuda büyük bir sayıda fayda sağlamaktadır. Asıl iklimleri Akdeniz ve Ege iklimleri olmasına rağmen sıcak veya ılıman tüm iklimlerde yetişebilmektedir. Limon yağının faydaları.

 

 • #1 Sindirim Güçlüğünü Engeller

  Limon yağı sindirim güçlüğü ve kabızlığa bağlı olan tüm hastalıklara büyük bir oranda etki etmektedir. Yemeklerinize birer dilim limon atarak bu sayede sindirime nasıl yardımcı olduğuna kendiniz tanıklık edebilirsiniz (dikkat edin sütle iyi gittiği pek söylenemez). Yemeklerde kullanacağınız limon yağı veya limonlu bir soda kanınızı büyük bir oranda temizler.Acı ve keskin tadını seyreltmek adına da nane yaprakları veya ezilmiş rezene tohumu kullanabilirsiniz öyle ki ne zaman ağır bir yemek yerseniz veya hazımsızlık çekerseniz limon yağı içeriği bulunan besinler tüketerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

 • #2 Diş Sağlığına İyi Gelir

  Diş sağlığı adına kullanıldığı sıklıkla görülmekte olan limon yağı diş ağrısının bulunduğu bölgeye uygulanarak bir ağrı kesici olarak görev alabilir, kanayan bir diş etine uygulandığı zamanda kanamayı durdurarak farklı diş hastalıklarının sebep olduğu kokuyu büyük bir oranda giderebilir. Aynı zamanda günlük diş temizliğinde de kullanılabilen limon yağını içeren diş macunları da bulunabilmektedir. Eğer öyle bir diş macununa sahip değilseniz her zaman kullandığınız diş macununun üstüne bir damla limon yağı damlatmanız sizin için yeterli olacaktır. Hatta bazı insanlar limonun dış kabuğuyla dişlerini ovalamaktadır ancak bunu yapıyorsanız kesinlikle dikkatli olmanız gerekmektedir çünkü limon çok yüksek bir asit değerine sahiptir bu nedenle de eğer ağzınız veya diş etleriniz bu gibi bir durumda yanmaya başlarsa acilen ağzınızı temiz su yardımıyla iyice yıkayınız.

 • #3 Boğaz Enfeksiyonlarına İyi Gelir

  Anti bakteriyel özelliklerine bakıldığı zaman boğaz enfeksiyonu ve buna bağlı olarak çoğu hastalığa iyi geldiği bilinen limon yağı aynı zamanda kullanıldığı alanlarda ferahlatıcı özelliği sayesinde de öne çıkmaktadır. Limon yağı, kullanan kişilere nasıl bir lütuf olduğunu içerdiği antiseptikler ve diğer bazı doğal bileşimlerle yardımcı olduğu kalp hastalıkları sayesinde de kanıtlanmıştır. Fakat sıtma gibi hastalıkları direk olarak tedavi edemeyen limon yağı, tedavilerde ek yardımcı olarak kullanılmaktadır. Fakat limon yağı kullanırken, içeriğindeki asit sebebiyle kesinlikle dikkatli olmanız önerilir. Özellikle düzenli kullanımlardan önce, konuyla ilgili olarak öncelikle doktorunuza danışıp onayını almanız çok önemlidir. Ardından ise limon yağını, vücudunuzun hemen hemen her noktasında şifa bulmak için dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

 • #4 Derinizi Sağlığa Kavuşturur

  Doğal bir antiseptik içeriği bulunan limon yağı deri ile bağdaşık olan hastalıkları da büyük bir oranda tedavi edebilmektedir. Güneş yanıklarına, egzama ve aknelere uygulandığı zamanda oldukça iyi sonuçlar verebilen limon yağı aynı zamanda arı sokmalarına da oldukça iyi gelmektedir.Yaşlanma karşıtı doğal bir ilaç gibi davranabilen limon yağı, kırışıklıkları ve siyah noktaları arındırarak zaman içerisinde vücuttan temizlenmesinde büyük bir rol almaktadır.

 • #5 Saç Bakımında Yardımcıdır

  Limon yağı saç bakımında oynadığı büyük rolü kanıtlamış bir haldedir. Limon yağının saç derisine ya da saça uygulanması kepeklenme, saç kaybı gibi saça ve saç derisine bağlı olarak gelişebilen birçok problemi çözebilmek adına oldukça yararlı olmaktadır. Direk olarak saçınıza uyguladığınızda saçlarınızı anında parlak bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.Limon yağını kullanma süreniz içerisinde saçlarınızın güçlenmeye başladığının farkına varacaksınızdır.

 

Önerilen Yazı  Kış Mevsiminde İçebileceğiniz 5 Bitki Çayı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir