Kapat

Makyaj Yaparken Cildi Korumanın 5 Yolu

Anasayfa
Kadın Makyaj Yaparken Cildi Korumanın 5 Yolu

Güzel ve bakımlı bir görünüme sahip olmak her kadının öncelikli hedefleri arasındadır. Bu nedenle kişisel bakım ürünleri ve çoğunlukla makyaj malzemelerinden büyük oranda tüm kadınlar destek almaktadırlar. Ancak bilinçsiz makyaj, kadını güzel göstermeye yetmemekle birlikte; cilt sağlığı üzerinde de zamanla pek çok olumsuz etkiye sebep olabilir. Bilindiği üzere , makyaj malzemelerinin en büyük yan etkilerinden bir tanesi alerjik reaksiyon vermeleridir. Özellikle yüze sürülen fondöten, pudra ve far malzemeleri alerjiye daha çok sebep olabilecek malzemelerdir. Ayrıca bir ürün her kişinin cildine uygun olmayabilir ve o kişide durduğu gibi güzel duramayabilir.

 

 

 • #1 Yanlış Makyaj Siyah Noktaya Neden Olabilir

  Makyajın herkes tarafından bilinen en önemli yan etkilerinden birisi de komedondur. Gerek “siyah nokta” olarak bilinen açık komedonlar, gerekse de “kapalı komedon” olarak bilinen “beyaz nokta”ların oluşmasında en büyük neden, bilinçsiz kullanılan makyaj malzemeleridir. Kişi deri tipine uygun olmayan ürünleri kullandığında gözenekleri tıkanır, zaman geçtikçe de tıkanmış gözenekler içinde biriken yağ yüzde akneye ya da komedonların oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden öncelikle cilt tipinizi iyi bilerek kuru deriye sahipseniz yağlı ürünler kullanmanız, yağlı cilde sahipseniz su bazlı ya da matlaştırıcı ve de yağ emici ürünler kullanmanız bu konuda önemli bir noktadır. Yapılacak en doğru şey ise profesyonel kişilerin önerisine uyarak alınan ürünleri kullanmaktır.

 • #2 Nemlendirici Emildikten Sonra Makyaja Başlayın

  Renklendirici ürünler olan allık, far, maskara, ruj ve diğer ürünlerin kullanılmasında da dikkat edilmesi gereken belirli kurallar bulunmaktadır. Yüze uygulanan bir nemlendiriciden hemen sonra hiç beklemeden uygulanacak makyaj malzemeleri ciltte hoş olmayan görüntülere sebep olabilmektedir. Bu yüzden nemlendiricinin bir süre emmesini beklemek bu konuda oldukça önemli rol oynar. Makyajla ilgili diğer bir önemli nokta da aşırı derecede su bazlı rujların bazen dudakta çatlamalara ve kurumalara sebep olabileceğidir. Bunu engellemek adına dudağınıza yağ bazlı bir nemlendirici sürebilirsiniz  ya da yağ bazlı rujlar kullanarak bu durumun önüne geçebilirsiniz.

 • #3 Başkasının Makyaj Malzemesini Kullanmayın

  Bir başkasının makyaj ürünlerini kullanmamak bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli kurallardan bir tanesidir. Başkasının makyaj malzemesini kullandığınız zaman kişisel enfeksiyon ajanlarının kişiden kişiye yayılması söz konusu bir hale gelir. Hele de o kişide bulaşma riski taşıyan açık yara varsa bu risk daha da artar. Kozmetiklerin yanı sıra kozmetikleri uygulamak için kullanılan fırça, pamuk, sünger gibi metaryallerin birden fazla kişi tarafından ortak kullanılması, kişiler arasında mikropların yayılması açısından büyük bir risk taşır. Sonuç olarak başka kişilerin makyaj malzemelerini kullanmaktan kaçınmanız bu konuda büyük önem taşır.

 • #4 Temizlenmeyen Cilt Kırışabilir

  Tüm bu yapılan hataların en başında yapılmış makyajın temizlenmemesi gelmektedir. Deride kalan makyaj ürünleri, derinin kalınlaşmasına, erken kırışıklıklara, gözeneklerinin genişlemesine, derinin mat ve homojen olmayan renk değişimlerinin oluşmasına sebep olur. Bu yüzden sizin cilt tipinize uygun bir ürünle makyajın çıkarılması makyaj yapmak isteyen kişiler için oldukça gereklidir. Makyaj temizlemeyi ihmal etmediğiniz takdirde cildiniz daha sağlıklı olacaktır.

 • #5 Bitkisel Ürünleri Alırken Dikkatli Olun

  Maskaralar ve farlar, yüzde görülen alerjik reaksiyonların en önemli sebeplerini oluşturmaktadırlar. Bir ürüne karşı gelişen reaksiyon genelde bir başka ürüne karşı da gelişim gösterebilmektedir. Bu durum, derinin o ürünlere karşı toleransının düşük olduğunu göstermektedir. Bazı hassas derili kişiler hayatları boyunca makyaj ürünlerinden uzak kalabilir yani makyaj ürünlerini kullanamayabilir. Natürel, mineral, bitkisel ürünler başlığı ile pazarlanan ürünlere karşı bile alerjik reaksiyon gelişim gösterebilmektedir. Çoğu zaman yapılan alerji testleri de bu konuda kişilerin toleransız olduğunu ortaya çıkarmaktadır.

Önerilen Yazı  Selüliti Azaltmak İçin Yiyebileceğiniz 5 Meyve

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir