Kapat

Mangonun 5 Önemli Faydası

Anasayfa
Bitki Mangonun 5 Önemli Faydası

Mango sert çekirdekli meyve (drupe) ailesine ait olan, içerisinde bir tohum bulunan ve etrafı etli kısımla kaplanan bir bitki besin türüdür. Rengine şekline, tohumuna ve lezzetine göre değişiklik gösterebilen birçok farklı mango türü vardır. Mangonun renkleri yeşilden, kırmızı, sarı veya turuncuya kadar kendisini değiştirebilmektedir. Çoğunlukla etli olan kısmı sarı renkte olmaktadır. Tatlı ve kremsi tadı aynı zamanda 20’nin üzerinde vitamin ve minerali içeriğinde barındırmaktadır. Mango günümüzde tüm dünyada tüketilen yaygın bir meyve olarak bilinmektedir. Mango tüketimi durumunda faydalanılan bazı sağlığa olan yararları sindirim, kemik sağlığı, cilt ve saç sağlığı, makula dejenerasyonu riskini azaltma, kolon kanseri riskinde büyük bir oranda azalma olacak şekilde sayılabilmektedir. İşte mangonun faydalarından bazıları.

Önerilen Yazı  Salatalığın 5 Önemli Faydası

 

 • #1 Kanseri Önler

  Mango yüksek bir miktarda pektin içerdiğinden dolayı kolesterol seviyelerini düşürmek adına oldukça faydalı olabilmektedir. Fakat pektinin asıl önemli bir aktivitesi ise prostat kanserine yakalanma riskini büyük bir oranda azaltmasıdır. Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalarda ise , pektinin içerisinde neredeyse tüm kanser aşamalarını önleyemeye yardımcı olabilen galektin 3 isimli bir bileşik keşfedilmiştir. Bu sayede mango tüketmek kanser riskini azaltmak adına güçlü bir yol olarak görülmektedir.

 • #2 Kan Şekerine Etki Eder

  Glisemik indeks (GI) gıda ve içeceklere dayalı olan bazı artış potansiyeline sahiptir. Örneğin; beyaz pirinç ve ekmek glisemik indeksi büyük bir oranda artırabilmektedir. Bu durumlarda ise kan şekeri düzeylerinde hızlı bir değişme gözlemlenmektedir. Mangodaki şeker ise kan akışı tarafından yavaşça uzun süre içerisinde emilmektedir. Bu sayede de şeker isteğinde ya da ruh halinde değişimler olmaz. Tip 2 diyabetik hastalığı olan kişilerin ilk olarak doktora danışmaları önerilmektedir.

 • #3 Kilo Vermeye Yardımcı Olur

  Mango tüketimi kilo vermenin en kolay yolları arasından bir tanesidir. Mango vücut tarafından kolay bir şekilde absorbe edilmektedir ve kalorisi yaklaşık olarak 86’dır. Aynı zamanda ise, mango şekere dönüşen nişasta içerdiğinden dolayı kilo vermeyi desteklemektedir. Bazı insanlar adına mango diyetin kesinlikle vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş şekildedir. Mango ile hazırlanan içecek karışımları da bu kilo verme dönemlerinde kilo verme sürecini oldukça hızlandırabilmektedir.

 • #4 Kalp Sağlığını Destekler

  Mango beta-karoten, E vitamini, potasyum ve selenyumu içeriğinde bulundurmaktadır. Bu besin değerleri kalp sağlığı açısından oldukça etkilidir. Özellikle de kalp hastaları adına yararlı olan beta-karoten çok daha faydalıdır. Potasyum ise kalp, sinir ve kas yapısının düzgün çalışmasına büyük bir oranda yardımda bulunmaktadır. Vitamin C ise mikropları yok ederken faydalı bakterileri uyarmakta bu sayede de bağışıklık sistemine destek olmaktadır.

 • #5 Kan Basıncına Etki Eder

  Mango potasyum ve düşük bir oranda sodyum içeriğine sahiptir, bu sebeple hipertansiyonu olan insanlar adına faydalı olabilmektedir. Mango özellikle günümüzde yüksek potasyum içeriği ile de bilinmektedir. Bir fincan mangoda sodyum 3.3 miligram olarak hesaplanırken potasyum miktarı 257 miligram olarak ortaya çıkartılmıştır. Bu sayede kan damarlarının rahatlamasını sağlayarak uygun kan basıncının korunmasını sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir