Kapat

Matcha Çayının 5 Faydası

Anasayfa
Sağlık Matcha Çayının 5 Faydası

Matcha aslında yeşil çayın toz hali olarak bilinmektedir. Yalnızca Japonya’da yetiştirilebilen matcha çayı, yeşil çayın hasat zamanından önce gölgede bırakılması ile elde edilmektedir. Bu sayede de daha fazla klorofil üretebilmektedir. Yüksek klorofil seviyesi sayesinde parlak yeşil renge ve daha yüksek antioksidan özelliğine sahip olduğu bilinmektedir. Japonlar tarafında yıllar öncesinde keşfedilmiş olan, son yıllarda ise Amerika ve Avrupa’da mucizevi faydalarının keşfedilmesi ile popülerliği oldukça artmış bir hale gelen, hatta Starbucks’ın bile bu trende göz yummayıp bazı ülkelerde “Matcha Latte” olarak menüsüne eklediği matcha çayının bilinmeyen bazı faydaları vardır.İşte bu çayın bazı önemli faydaları.

 

 • #1 Detoks Etkisi Bulunur

  Matcha çayının, yeşil çayın yapraklarının gölgede bekletilerek elde edildiğini ve bu yüzden klorofil oranının yüksek olduğunu bilinmektedir. Yüksek klorofil oranı demek vücut açısından kanı temizleyen mükemmel bir detoks özelliği demektir. Matcha çayı aynı zamanda ağır metallerin ve kimyasal toksinlerin doğal yollarla vücuttan atılmasında da sağlamakta olan güçlü bir etkiye sahiptir.

 • #2 Antioksidan İçerir

  Antioksidanlar, UV radyasyonunun vücuttaki negatif etkileri ile savaşan, genç görünümlü cilt veren ve hayati tehlike oluşturabilecek hastalıkları önleyebilen sihirli bir besin ve enzim olarak bilinmektedir. Antioksidanlar, sağlık bilincine sahip bireylerin çiğ meyvelerden, yeşil sebzelerden ve bitter çikolatadan almaya çalıştıkları birer besinlerdir. Matcha çayının sağladığı en önemli avantaj ise bir bardağındaki antioksidan oranı diğer antioksidan sağlayan besinlere göre yaklaşık olarak 5 kat daha fazla olmasıdır.

 • #3 Hafıza ve Konsantrasyonu Geliştirir

  Matcha çayı diğer yeşil çaylara göre 5 kat daha fazla L-theanin içeriği bulundurmaktadır. L-theanine, dopamin ve serotonin hormonlarının salgılanmasını sağlamaya yardımcı olmaktadır. Bu iki hormonun özelliği ise hafızayı güçlendirmek, daha iyi konsantrasyon sağlamak ve ruh halini olumlu yönde artırmayı sağlamaya yardımcı olmaktır.

 • #4 Yaşlanma Karşıtıdır

  Dünyada en uzun süre yaşamış olan insanların olduğu bölge Okinawa, Japonya’dır. Okinawa insanlarının uzun süren yaşam süresinin ise düzenli olarak matcha çayı içmelerine bağlanmaktadır. Matcha çayı Japonya’daki en popüler yeşil çayı olarak bilinmektedir. İltihaplarla, oksidasyonla ve yaşlanma ile savaşma özelliklerinden dolayı tüm dünyadaki popülerliği hızla artırmaya başlamıştır.

 • #5 Kanser Önleyicidir

  Yeşil çay, vücudu tehlikeli serbest radikallerden koruyan kateşin denilen güçlü antioksidanlar içeriğinde barındırmaktadır. Yeşil çayın içerisinde bulunan en güçlü kateşin ise kuvvetli bir anti-kanserojen olduğuna inanılan Epigallocatechin gallate (EGCG) olarak bilinmektedir.2003 yılında Colorado Üniversitesinde yapılan çalışmaya göre günde bir bardak matcha çayının içerisinde bir bardak yeşil çaya göre yaklaşık olarak 137 kat daha fazla antioksidan EGCG bulunduğu belirtilmiştir.

Önerilen Yazı  Gribe İyi Gelen 5 Bitki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir