Kapat

Melisa Bitkisinin 5 Faydası

Anasayfa
Bitki Melisa Bitkisinin 5 Faydası

Latince ismi melissa officinalist melisa bitkisi diğer adlarıyla ise limon otu, oğul otu, bal arısı sakinleştirici özelliği ile bilinen nane familyasına ait olan bitkilerden bir tanesidir. Kullanımı orta çağlara kadar dayanmakta olan melisa özellikle stres ve kaygıyı azaltıcı, uyku getirici, iştah açıcı, ağrıyı rahatlatıcı ve hazımsızlığı gidermeye büyük bir oranda yardımcı olarak kullanılmıştır.

 

Orta çağlardan önce bile, yaraları iyileştirme, zehirli böcek ısırıkları ve arı sokmalarının tedavisine de oldukça yararlı bir bitki olmuştur. Günümüzde ise daha çok kedi otu, papatya, şerbetçi otu gibi diğer yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliğe sahip olan bitkiler gibi rahatlatıcı özelliği sayesinde bilinmektedir. Uçuk gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan kremlerin yapımında da melisa bitkisinden büyük oranda yararlanılmaktadır.İşte melisa bitkisinin bazı önemli faydaları.

Önerilen Yazı  Elmanın Cilde 5 Faydası

 

 • #1 Bağışıklılık Sistemini Güçlendirir

  Melisanın başka bir şaşırtıcı özelliği ise bağışıklık sistemini uyarmak açısından sahip olduğu yeteneğidir. Antiviral ve antibakteriyel olduğu bilinmekte olan melisa otu, aynı zamanda kafeik ve rosmarinik asitler bakımından da büyük bir oranda zengindir. Melisa otu sağlıklı bir bağışıklık sisteminin tetiklenmesi ve hücre duvarlarının güçlendirilmesine de büyük oranda yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda enfeksiyonlarla savaşabilme özelliği bulunan melisa otu, hücrelere girmeye çalışan bakteri ve virüsleri de engellemeye yardımcı olmaktadır.

 • #2 Beyin Hücrelerini Korur

  Hafıza, düşünce ve sakinlik üzerindeki olumlu etkileri sayesinde bilinmekte olan melisa otunun, beyni fiziksel zararlardan koruduğu söylenmektedir. Sahip olduğu öjenol maddesi beyin hücrelerine saldıran önce serbest radikalleri  etkisiz hale getirmeye yardımcı olmaktadır. Rozmarinik asit ise melisa otunun sahip olduğu bir başka önemli bileşendir ve felç gibi bazı durumların tedavisi açısından oldukça etkili olduğu bir çok araştırma sonucunda görülmüştür.

 • #3 Hafıza ve Bilişsel Fonksiyonları Korur

  Melisa otu bellek ve bilişsel işlevi artırmaya büyük bir oranda yardımcı olmaktadır. Alzheimer hastalığı, nörotransmiter asetilkolin üreten bir nöron kaybı ile birlikte karakterize edilmektedir. Melisa otu ise asetilkolin aktivitesini artırabildiğinden dolayı hafıza kaybı ile mücadele etmeye destek olmaktadır. Beyini oksidatif hasar ve nörodejenerasyondan koruyabilen melisa otu ayrıca bir antioksidan olarakta görev görebilmektedir. Aynı zamanda, uçucu yağlara da sahip olan melisa otunun demans hastaları üzerinde ajitasyon azaltma konusunda etkili olduğuda bazı araştırlamarda görülmüştür.

 • #4 Kan Şekerini Dengeler

  Antioksidan desteği sağlamaya yardımcı olan bitkiler aynı zamanda kan şekerini dengelemeye de büyük bir oranda yardımcı olabilmektedir. Kan şekeri ve melisa otu arasındaki bağlantı üzerinde yapılan çalışmalar henüz az olsa da, insülin direncini azalttığı etkisi görülmüştür. Şimdiye kadar yapılan bazı araştırmalara dayanarak, melisa otunun kan şekeri üzerinde az da olsa olumlu bir etkiye sahip olduğu görülmektedir.

 • #5 Sindirim Sistemine Destek Olur

  Melisa sindirim sistemi üzerinde oldukça aktif bir rol oynamaktadır. Şişkinlik ve gaz gibi sindirim sistemini problemlerini azaltmak açısndan kullanılan melisa otu, sahip olduğu uçucu yağlar sayesinde ise gastrointestinal sistemde sakinleştirici derecede bir etki göstermektedir. İçeriğinde bulunan sedatif özelliklere sahip kimyasallar gastrointestinal sistemdeki sorunları yatıştırmaya da büyük bir oranda yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir