Kapat

Mide Ağrısından Kurtulmanın 5 Çözüm Yolu

Anasayfa
Sağlık Mide Ağrısından Kurtulmanın 5 Çözüm Yolu

Mide ağrısı yaşandığı zamanlarda insanlar çok zor durumlar içerisinde kalırlar. Mide ağrısını geçirmek adına ne yapılabilir diye sorarlar ve araştırırlar. Gerçekten de mide ile ilgili problemler insanlara bazı sıkıntılı durumlar yaratabilir. Bu sebeple de nasıl engellenebileceği ve hafifletebileceği öğrenilmelidir. Mide ağrısı arttığı zaman daha da zor zamanlar yaşanır.Eğer daha fazla geç kalınmadan önlem alınırsa çok daha iyi olur.

 

Mide ağrısı oluşumuna sebep olan birçok faktör mevcuttur. Mide ağrısı sebepleri bilinmeli ve bunlara özenle dikkat edilmelidir. Beslenme konusunda her zaman sağlıklı yiyecekler tercih edilmesi gerekirken yağlı ve baharatlı yiyecekler mide ağrısına neden olan en büyük sebepler arasındadır.Mide içerisindeki asitleri daha da etkin hale getirerek ağrı oluşumunu tetiklemeye neden olur.Asitli ve gazlı içecekler, sigara ve alkol, susuzluk, hareketsizlik, aşırı hamur işi gibi besinler de mide ağrısının oluşumunda etken olan şeylerden bazılarıdır. Mide ağrısında etki eden bu zararlı durumlardan uzak durmak sizin açınızdan en doğrusudur. Aynı zamanda şekerli yiyecekler de çok fazla tüketildiği zaman aynı şekilde mide ağrılarına büyük bir oranda neden olabilir.İşte bu gibi durumlarda mide ağrılarına çözüm olacak 5 yol.

Önerilen Yazı  Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 5 Şey

 

 • #1 Zencefil

  Zencefil genel anlamda sindirim sistemi açısından oldukça faydalı bitkilerin en başında gelir.Serbest radikallere karşı oldukça etkili olan zencefil aynı zamanda mide ağrısının tedavisinde de büyük oranda ve yaygın şekilde kullanılmaktadır. Orta boy zencefili iyice dilimleyin ve bir bardak suda yaklaşık olarak 5 dakika kaynatın ve ardından güzel bir şekilde süzün. Eğer siz isterseniz tatlandırmak adına zencefil çayınızın içerisine bir miktar bal ekleyin ve yudumlayın.

 • #2 Rezene

  Gaz giderici, idrar söktürücü, ağrı azaltıcı ve antimikrobiyal özelliklere sahip olarak hazımsızlık sebebiyle bir mide ağrısı açısından rezene tohumu çok etkili doğal çözüm olabilir. Bunun yanı sıra mide ağrısına da rezene çayının iyi geldiği düşünülmektedir. Sıcak bir bardak suyun içerisine ezilmiş rezene tohumu atın ve yaklaşık olarak 5 dakika kaynatın. Çayınız bir süre bekleyip soğuduktan sonra afiyetle içebilirsiniz. Alternatif olarak ise yemekten sonra rezene tohumu, bir ya da bir buçuk çay kaşığı çiğneyerek mide ağrısına çözüm sağlayabilirsiniz.

 • #3 Papatya

  Papatya oldukça geniş yelpazede sağlığımıza faydalıdır. Mide kaslarının rahatlamasından hazımsızlığın sebep olduğu mide ağrılarına kadar bilinen pek çok faydası bulunmaktadır. Aynı zamanda mide enfeksiyonu ve üşütmeden kaynaklanan mide ağrısına oldukça iyi gelir. Papatya aynı zamanda stres ve depresyondan kaynaklanan mide ağrılarına da büyük bir oranda faydalı olabilir. 6-7 tane kurumuş papatyayı bir bardak suyun içerisinde kaynatın ve biraz bekleyip çayınız soğuduktan sonra içebilirsiniz.

 • #4 Yoğurt

  Yoğurt midenin genel sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Aslına bakılırsa yoğurt sindirimi geliştirir ve hazımsızlık sebebiyle meydana gelen mide ağrılarını giderir ve aynı zamanda iyi bakterilerin sayısının artmasına neden olur. Bu da bizim sağlığımız açısından oldukça faydalı bir şeydir. Düzenli bir şekilde sabah aç karınla ve yatmadan önce yoğurt tüketmek mide ağrılarına iyi geldiği gibi aynı zamanda mide hastalıklarına yakalanma riskini de büyük bir oranda azaltmaktadır.

 • #5 Kimyon ve Limon

  Alkalin içini bulunan kimyon pH dengesini sağlıklı seviyelere çeker, C vitamini içeriği bol olan limon suyu ise serbest radikalleri ortadan kaldırarak olası mide ağrılarını tedavi etmeye büyük bir oranda yardımcı olabilir. Kimyonu bir bardak suyun içerisinde iyice kaynattıktan sonra içerisine yaklaşık olarak 4-5 damla limon suyu ekleyerek tüketebilirsiniz. Aynı zamanda ise alternatif olarak limonun suyunu ayrıca sıkarakta tüketebilirsiniz. Bu da mide ağrıları açısından size fayda sağlayacaktır.

“Mide Ağrısından Kurtulmanın 5 Çözüm Yolu” üzerine 1 yorum

 1. Hasan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir