Kapat

Mide Üşütmesine 5 Çözüm Yolu

Anasayfa
Sağlık Mide Üşütmesine 5 Çözüm Yolu

Halk arasında mide üşütmesi adıyla bilinen hastalık tıp dilinde ise gastroenterit olarak bilinmektedir. Genel olarak virüslerin sebebiyet verdiği hastalık bakterilerden ve bazı parazitlerden kaynaklanarak da meydana çıkmaktadır.
Soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi veya da uzun süre soğuğa maruz kalınması sonucunda ortaya çıkan hastalıklar genel olarak mide üşütmesi olarak nitelendirilir. Bilgi eksikliğinden kaynaklı kendi kendimize koyduğumuz bu teşhis hayatımız adına önem arz edecek birtakım ciddi rahatsızlıkların da bazen birer habercisi olabilir.Bunun nedeni ise mide üşütmesi, genel anlamda immün sistemin zayıflamasına, virüs, bakteri ve parazitlerin üremesine bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır.

 

Doğal olarak bu hastalık, mideden daha çok bağırsakları doğrudan etkilemeye yönelik  türden bir hastalıktır. Mide üşütmesinin yani bir diğer adı ile gastroenteritin temel sebepleri bakteriler ve virüslerdir. Bakterilerin ve virüslerin bulaşıcı etkilerinin bulunması, hijyen açısından daha dikkatli olmamız gerektiği anlamını ortaya çıkarmaktadır. Özellikle de hassas cilt hassasiyeti bulunan kişilerin hemen hemen en üst seviyede olduğu bebekler bu hastalığa yakalanma konusunda diğer bireylere göre daha önce gelmektedirler. Kişiden kişiye değişmekle beraber bireylerin midesine rahatsızlık veren bazı yiyeceklerin kullanımı da bu hastalığı büyük bir oranda tetiklemektedir. Bu yiyeceklerin belirlenmesi hastalığa karşı önlem alınması konusunda önemli bir rol oynamaktadır. İşte bu rahatsızlığını geçirmek adına yardımcı olabilecek bazı yöntemler.

Önerilen Yazı  Sivilcelerden Kurtulmanın 5 Kolay Yolu

 

 • #1 Sarımsak

  Sarımsağın antibakteriyal, antiviral özellikleri soğuk algınlığının sebep olduğu mide üşütmesi sorunlarını zaman içerisinde ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirir ve solunum yollarının açılmasına da büyük oranda yardımcı olabilir. Mide üşütmelerinde sarımsağı bıçak kullanmadan bir tanesini eliniz yardımıyla ikiye bölerek hap gibi yutulabilirsiniz ama daha etkili sonuçlar almak adına ise çiğneyerek yiyebilirsiniz. Aynı zamanda özellikle de sabah ve akşamları yoğurda katarak yemeniz mide üşütmesi dahil birçok hastalığın tedavisine büyük bir oranda yardımcı olur.

 • #2 Zencefil

  Zencefilin antiviral, balgam söktürücü ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde soğuk algınlığı ve semptomlarının tedavisinde büyük bir oranda yararlı olabilir. Aynı şekilde üşütmeden kaynaklanan mide ağrılarında veya mide üşütmesi tedavisinde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bunun için ise 5 gün boyunca hazırladığınız zencefil çayını belirli aralıklarla içebilirsiniz. Daha etkili sonuç almak adına da zencefil ve karanfili karıştırarak bir bardak su yardımıyla içebilirsiniz. Karışımda zencefil ve karanfil çok az olmalıdır.Bu karışım için yaklaşık olarak yarım çay kaşığı yeterli bir miktar olacaktır.

 • #3 Tavuk Çorbası

  Tavuk çorbası bilinen pek çok sağlıklı besin ve vitamin değerlerini içeriğinde bulundurmaktadır. Bunun yanı sıra içerdiği zengin antioksidanlar sayesinde mide üşütmesi tedavisinde de çok fazla tercih edilen tedavi metodları arasında olmasını sağlamaktadır.Mide üşütmesi tedavisi yanı sıra tavuk çorbası bağışıklık sisteminin de zaman içerisinde güçlenmesini sağlar. Daha etkili olması açısından ise yapımında organik sebze ve meyve de tercihinize bağlı olarak kullanabilirsiniz.

 • #4 Keten Tohumu

  Yüksek lif içeriği nedeniyle neredeyse bütün besinler sindirim sistemi sağlığı açısından oldukça faydalı bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi olan ise keten tohumu mide üşütmesi tedavisinde alternatif bir çözüm yolu olarak kullanılabilir. Omega-3 yağ asitleri içeriği bulunan keten tohumu aynı zamanda midede meydana gelen ağır şişkinlik sorunları gibi bazı rahatsızlıkları ortadan kaldırdığı gibi sindirim sistemi hastalıklarının en başında gelmekte olan kabızlık sorunlarını da ortadan kaldırmaya büyük bir oranda yardımcı olmaktadır.

 • #5 Yoğurt

  Mide üşütmesine en iyi gelen diğer bir besin ise yoğurttur. Yoğurt midede zaman zaman meydana gelen ağrıların hafiflemesini sağlayabilir. Yalnız tek önemli ve bilinmesi gereken yanı ise soğuk yenilmemesine dikkat edilmesi gerektiğidir.Soğuk yenildiği zaman her ne kadar anlık rahatlama sağlasa da midemiz için soğuk tüketmek pekte yararlı olmayacaktır. Yoğurdun içerdiği bileşenler sayesinde, mide üşütmelerinden kaynaklanan virüslerin ortadan kalkmasını sağlar ve zaman içerisinde hücrelere enerji oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir