Kapat

Mona Lisa Tablosu Hakkında Bilmediğiniz 5 Bilgi

Anasayfa
Sanat Mona Lisa Tablosu Hakkında Bilmediğiniz 5 Bilgi

Tablonun şaheseri olan Leonardo da Vinci tarafından resmedilmiş olan bu tablo zaman zaman sırları ile konuşulup gündem olarak karşımıza çıkmaktadır. 16. yüzyıl sırasında İtalya ‘da yapılan bu eser bir yağlı boya portresidir. Günümüzde resim Paris şehrinde ki Louvre Müzesi’ nde sergilenmektedir.

 

Tabloda resmedilen kadının kim olduğuna dair ise 2005 yılında Almanya ‘nın en eski üniversitelerinden biri olan Heidelberg Üniversitesi ‘nin kütüphanesinde bulunan Agostino Vespucci’ye ait bir not ile tespit edilmiştir ve daha sonra bunun üzerine bir çok farklı fikirler atılmıştır. Bulgular oluşmuştur. Fakat başka uzmanlar tarafından, tablodaki kadın için üç farklı şahsiyet de öne sürülmüştür.

Önerilen Yazı  Aklımızda Yer Etmiş 5 Çizgi Film

 

Bu tabloda farklı farklı öngörüler olsa dahi yüzünde ki esrar ve gizem hep konuşulur, o gizemli bakışı ve resimde kaşların neden olmayışı hep tartışılır. Bu kadar bilgi cümbüşünden sonra ise gelelim konumuz olan Mona Lisa Tablosu Hakkında Bilmediğiniz 5 Bilgi ‘ye :

 

 

Tablo, paha biçilemez bir değerde olduğu için sigortalanmamaktadır.

Bazı haberlere göre bu tablo sigortalanır iken bazı haberlere göre ise tablonun değerinin paha biçilemez olduğu için sigortalama işleminin olmayacağı yöndedir. Bazı bilgi kaynaklarında ise Mona Lisa tablosu 1962-1963 yılında $100 milyon ‘a sigortalanmıştır. Daha sonrasında ise enflasyondan dolayı 2012 yılında $765 Milyon olarak söylentiler dolaşmaktadır.

Önerilen Yazı  Kemal Sunal'ın Ölmeden Önce Oynadığı Son 5 Filmi

 

 

Tablo, 1911 yılında çalınmış ve 21 ay sonunda bulunmuştur.

Tablo müzeden çalındıktan sonra bir çok dedektif görev almıştır. Hatta ki bir koleksiyoncunun çaldığı ve kopyasını yapıp yerine asacağı hakkında dedikodular bile bir ara medyada dönmekteydi. Suçlananlardan biri de ünlü ressam olan Pablo Picasso’dur. Tabloyu çalan kişi ise Vincenzo Perugia ‘dır. Vincenzo Perugia ‘nın Mona Lisa tablosunu çalma hikayesi ise müzenin kapanacağı bir akşam müzede kalarak tabloyu çalmasından geçmektedir.

 

 

Yüz tanımada kullanılan sistem teknoloji bile durumu anlayamıyor.

Yüz tanıma teknoloji biliyoruz ki her gün giderek hayatımıza yerleşiyor. Fakat durum Mona Lisa tablosu olunca bu uygulama bile şaşkın kalıyor. Mona Lisa ‘nın yüzü ise %83 mutlu, %9 bıkkın, %6 korkmuş, %2 sinirli olarak bu sistem karşımıza çıkarmaktadır.

Önerilen Yazı  2016 Yılında Çok Sevilen 5 Bilim Kurgu Filmi

 

 

Tablonun kendine ait özel bir odası vardır.

Mona Lisa tablosunun kendisine ait özel bir odası bulunmaktadır. Tablo sadece yılda bir kereye mahsus olmak şartı ile bakım ve temizlik için odadan çıkarılmaktadır. Böyle değerli bir tablonun saklanması ve korunması epey zahmet ve bilgi gerektiren bir iştir.

 

 

Mona Lisa tablosunda ki kadının gerçek adı.

Tabloda yer alan kadının herkes ismini Mona Lisa sanar iken. Sanılanın aksine tabloda yer alan kadının ismi Lisa Gherardini ‘dir. Dur 1 dakika ne oluyor bu tabloda ki kadının kim olduğu hani belli değildi diyebilirsiniz ? Bu şaheser tablo Francesco del Giocondo’nun karısı, Lisa Gherardini Portresi başlığı altında sergilenmektedir.

“Mona Lisa Tablosu Hakkında Bilmediğiniz 5 Bilgi” üzerine 2 yorum

  1. Hakan T. says:
  2. cüneyt says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir