Kapat

Mürekkep Lekesini Çıkarmanın 5 Yolu

Anasayfa
Ev Mürekkep Lekesini Çıkarmanın 5 Yolu

Mürekkep, akışkan sıvı yapısıyla çeşitli boyalar ve renkler kullanılarak üretilmiş bir “lekeleme” aracı olarak bilinmektedir. Bazen bu lekeleme hali, istemediğimiz durumlarda gelişerek ortaya zor bir tablo çıkar. Zor diyoruz, çünkü mürekkep lekesi en zor şekilde çıkan lekelerden birisi olmasıyla bilinmektedir. Mürekkep lekesinin kolayca yayılması sebebiyle bu lekeyi temizlerken oldukça dikkatli olmak gerekmektedir. Temizlemeye çalışırken lekeyi daha zor hale getirmemek adına belirli ipuçları bulunmaktadır. İşte mürekkep lekesini temizlemenin en etkili yolları.

 

 

5 Süt

Bir gün cebinizde dolma kaleminizi unuttunuz ve çok sevdiğiniz pantolonunuz mürekkep lekesi bulaştığını fark ettiğinizde iş işten çoktan geçmişti. Peki bu durumda ne yapmalıdır ? Bu konuda oldukça etkili olan süte danışmanız bu lekeden kurtulmanız adına faydalı olacaktır. Lekeli olan bölgeye güzelce süt banyosu yaptırın. Bir kaba koyduğunuz sütün içerisinde pantolonunuzun lekeli kısmını yerleştirin. Bu şekilde yaklaşık olarak sekiz saat kadar sütün içerisinde bekletin. Süre sonunda lekenin neredeyse yok olduğunu kendi gözlerinizle göreceksiniz. Bundan sonrası da çamaşır makinesinin halledebileceği kadar az lekeli bir haldedir.

Önerilen Yazı  Evde Doğal Yollarla Rutubetten Kurtulmanın 5 Yolu

 

 

4 Krem Tartar

Kadınlar için ev işlerinde oldukça önemli görevi olan krem tartar, özellikle çeşitli tatlı yapımlarında da kullanılmaktadır. Mürekkep lekesi çıkarmadaki yeteneği pek fazla bilinmemektedir. Giysileriniz de oluşan mürekkep lekesini çıkarmak için çok faydalı bir yöntemdir. İki yemek kaşığı limon suyu ve iki krem tartarı macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Bu karışımla lekenin olduğu bölgeyi iyice kaplayarak üç ya da dört saat kadar lekeli kısımda bekletin. En son olarak lekeli alanı güzelce fırçalayın ve çamaşır makinesine atın.

Önerilen Yazı  Evinizin Havasını Değiştirecek 5 Dekorasyon Önerisi

 

 

3 Tuz

Tuzu uygularken en önemli olan mürekkep lekesinin hala yüzeyde nemli bir halde bulunuyor olmasıdır. Henüz leke nemli bir haldeyken, dökülen tuz iyice emilene kadar bekleyin. Daha sonra ise bir kâğıt havluyu alarak nazik hareketlerle lekenin üzerine iyice bastırın. Sonraki aşamada ise, bir fırça yardımıyla tuzu güzelce temizleyebilirsiniz. Bu uygulamayı lekede hafifleme olana kadar arka arkaya tekrarlayabilirsiniz.

 

 

2 Aseton

Mürekkep lekesini çıkarmak için sabunlu suyu denediyseniz ve hiçbir sonuca ulaşamadıysanız, muhtemelen mürekkebin yapısı suda çözünür bir yapıya sahip değildir. Bu nedenle aseton işinize bir hayli yarayacaktır. Bir parça pamuğun üzerine asetonu sürün ve lekeli bölgeyi tampon hareketleri yaparak silin. Yavaş yavaş mürekkep lekesinin kaybolduğunu sizde göreceksinizdir. Ardından sabun ve suyla kumaşı yıkayabilirsiniz.

Önerilen Yazı  Evinizin Havasını Değiştirecek 5 Dekorasyon Önerisi

 

 

1 Diş Macunu

Her zaman etkili bir sonuç vermese de diş macunu da işe yarayan uygulamalardan bir tanesidir. Bu tamamen kumaşın cinsine ya da mürekkebinin türüne göre değişken bir haldedir. Diş macununu kıyafetinizdeki lekeli bölgeye sürünüz ve çamaşır yıkar gibi mürekkepli bölgeyi ovalama işlemine başlayınız. İyice temizlemenin ardından bol su yardımı ile durulayabilirsiniz. Eğer lekede az da olsa herhangi bir açılma gördüyseniz, aynı işlemi tekrarlayın. Bu renkte oluşan açılma, yöntemin mürekkep üzerinde işe yaradığını göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir