Kapat

Muskatın 5 Önemli Faydası

Anasayfa
Sağlık Muskatın 5 Önemli Faydası

Hoş kokusuyla bilinen muskat aslına bakılırsa meyve ağacı tohumunun çekirdeğidir. Bu aromatik ve afrodizyak etkili baharat antik çağlardan beri günümüze kadar iyileştirici özellikleri için kullanılır olmuştur. Endonezya yağmur ormanlarının yaprak dökmeyen ağaçları olan muskat ağaçları, bu sebeple o bölgeye Baharat Adaları ismini de vermiştir. Botanik açıdan, myristicaceae ailesine ait olan bu ağaçlar bilimsel adıyla da myristica fragransolarak bilinmektedir. Tropikal bölgelerin her yerinde yetişebilen muskat, küçük Hindistan cevizlerine benzemektedir. Fakat görünüş açısından ise benzemesine rağmen, çok daha az yoğun ve aromaya sahiptir.

 

Muskat, geleneksel olarak hem Asya hem de Batı mutfakları başta olmak üzere dünya genelinde yemeklere hassas ve tatlı lezzet katmaya sağlayan bir baharattır. Aynı zamanda ağaç ve yapraklarından elde edilen yağlar da oldukça değerli olarak kabul edilmektedir. Muskat özündeki uçucu yağlar ise sağlık açısından bakıcak olursa son derece faydalı olmakla birlikte alternatif bitkisel bir ilaç olarak kullanılmaktadır.İşte muskatın bilinen 5 faydası.

Önerilen Yazı  Balık Yağının 5 Önemli Faydası

 

 • #1 Böbrek ve Karaciğeri Temizler

  Detoksifikasyon sağlıklı olmanın önemli bir faktörü olarak bilinmektedir. Diyet, kirlilik, stres, tütün, ilaç ve diğer dış maddeler organlarda toksinlerin birikmesine zaman içerisinde yol açabilir. Bu zehirlerin birikmesi genel olarak karaciğer ya böbrekleri etkilemektedir. Muskat ise toksinleri zaman içerisinde kaldırarak karaciğer ve böbreği temizleyebilmektedir. Aynı zamanda ise böbrek taşı oluşumunu da engelleyebilmektedir. Temizlenen karaciğer ve böbreğin işlevini daha iyi yapmasına yardımcı ve destek olmaktadır.

 • #2 Kan Basıncına Etki Eder

  Muskat mineral içeriği sebebiyle organların fonksiyonları açısından bizim için özellikle oldukça yararlıdır. Potasyum kan basıncını düşürmenin yanı sıra kan damarlarını rahatlatır, bu sayede de kardiyovasküler sistem üzerindeki yükü azaltmaktadır. Buna ek olarak ise , besinlerinin alımını kolaylaştırarak sindirime büyük bir oranda yardımcı olmaktadır. Muskatın kalsiyum içeriği ise kemik sağlığının korunması açısından oldukça destekçidir. Son olarak ise demir içeriği de kırmızı kan hücrelerinin sayısını zaman içerisinde artırmakta ve demir eksikliği (anemi) belirtilerini azaltmaktadır.

 • #3 Anti Bakteriyeldir

  Antibakteriyel özelliklere sahip olan muskat, enflamasyon ve yaraları hafifletmeye zamanla yardımcı olabilmektedir. Diş eti ve ağız yaraları açısından da kullanılabilen muskat, ağızda güzel bir rahatlama sağlar. Günlük olarak tazelik ve temizlik açısından eğer kullanmak isterseniz tozunu diş macununuza ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda ise, içerdiği uçucu yağlar sayesinde streptokoksik (farenjit) tedavisi açısından da etkili olabilmektedir.

 • #4 Cilt Sağlığına Yardımcı Olur

  Uçucu yağlara sahip olan muskat cilde rahatlıkla uygulanabilmektedir. Kozmetik sektöründe aslına bakılırsa kakao yağı yerine kullanılmasıyla da günümüzde bilinmektedir. Topikal olarak uygulandığında siyah nokta ve akne izlerini zamanla ve düzenli kullanımda azaltmak açısından büyük bir oranda etkili olabilmektedir. Cilde yardımcı olan muskat genel olarak seyreltilip krem ile bir karışım haline getirilmektedir.

 • #5 Beyin Fonksiyonlarını Arttırır

  Eski zamanlardan beri günümüze kadar muskat bir beyin uyarıcı olarak kullanılmaktadır. Yorgunluk ve stres gibi durumları düzgün kullanımı ile ortadan kaldırmaya yardımcı olan muskat, anksiyete ya da depresyon gibi durumlar varsa büyük bir oranda etkili bir çözüm olabilmektedir. İş ve okul gibi konsantrasyon ihtiyacı duyulan durumlar açısından da muskat tüketimi sizin için oldukça faydalı olabilmektedir.

 

Önerilen Yazı  Potasyumun 5 Önemli Faydası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir