Kapat

Müzik Tarihinin En İlginç 5 Enstrümanı

Anasayfa
Sanat Müzik Tarihinin En İlginç 5 Enstrümanı

“Gitar, bağlama, davul, keman (e) tamam işte enstrümanlar bu kadar!”
“Bir çalgı diğerlerinden ne kadar farklı olabilir ki abicim?”
“Hepsinin teli var zaten…”

Eğer aklınızdan, yukarıda yazmış olduklarımdan birini bile geçirdiyseniz, fikirlerinizin ne kadar hızlı değişebildiğini birazdan öğreneceksiniz. Hadi gelin dünya üzerinde bulunan en ve en ilginç 5 müzik enstrümanını beraber ineceleyelim.. Size göre en ilginç olanını alt tarafta bulunan anketten oylamayı unutmayın! 🎸🥁🎻🎷

 

 

1 Kedi Piyanosu


17. yüzyılda bir Alman Cizvit alimi olan Athanasius Kircher, Katzenklavier (“cat piano”) da dahil olmak üzere bazı fantastik cihazları belgelemiştir. Reil’in makineyle ilgili açıklaması şöyledir: Bir oktav değerindeki kediler birbirinin kuyruklarının arkasına uzatılan bir sıra oluşturmaktadırlar ve sivriltilmiş çivilerle donatılmış bir klavye onları harekete geçirmektedir. Vurulmuş kediler sesi oluşturmaktadırlar. Bilindiği kadarıyla şu zamana kadar kimse bir kedi piyanosu inşa etmemiştir.

Önerilen Yazı  Mona Lisa Tablosu Hakkında Bilmediğiniz 5 Bilgi

 

 

2 Badgermin (Porsuk Teremini)


Teremin ve ölü bir porsuğun birleştirilmesiyle oluşan bir müzik aletidir. Bu müzik aletinin tereminden hiçbir farkı yoktur. İçine ölü bir hayvan koyulan ilk elektronik müzik aletidir. Badgermin, elektronik sanatçı ve heykeltıraş David Cranmer tarafından yapılmıştır ve söylediği kadar tuhaftır bir enstrümandır.

 

 

3 Dünya Harpı


Dünyanın en uzun telli enstrümanıdır ve uzunluğu 1000 metreye kadar uzanan telleri vardır. Earth Harp’in ilk enstalasyonu, vadinin bir tarafına monte edilen rezonans odasıyla diğer tarafa yaklaşık 310 metreye gerilmiş tellerin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Enstrüman keman reçineli pamuk eldivenler ve müzikal yaylar kullanılarak çalınır. Müzisyenin elleri güzel viyolonsel tonları üretmek için dizeler boyunca koşturulur. Tellere sürtünme hareketi uzunlamasına bir basınç dalgası oluşturmaktadır.

Önerilen Yazı  Netflix 'in En Popüler 5 Dizisi

 

 

4 Uncello


1977’de okyanusun üzerindeki oda operası Plazma için yapılmış, 19 Haziran’da Dünya Ticaret Merkezi’nde Dashuki Müzik Tiyatrosu tarafından prömiyeri yapılmıştır. Enstrüman; yankılayıcı cam kase, standart viyolonsel telleri ve köprü ile kaya akça ağacından yapılmıştır. Sesi çok tizdir ve çellodan çok gambaya benzemektedir.

 

 

5 Chapman Gitarı


Chapman Gitarı, 1970’lerin başlarında Emmett Chapman tarafından tasarlanan bir elektrikli müzik aletidir. Gitar ailesinin bir üyesi olan Chapman Gitarı’nın genellikle on ya da on iki bireysel olarak ayarlanmış teli vardır ve bas çizgileri, melodi çizgileri, akorları veya dokuları çalmak için müzik kayıtlarında kullanılmıştır. Tamamen polifonik akord enstrümanı olarak tasarlanan bu enstrüman müzikal parçaların birçoğunu aynı anda kapsayabilmektedir.

Önerilen Yazı  Dünyanın En İyi̇ 5 Fi̇lmi̇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir