Kapat

Nesli Tükenmekten Kurtarılan 5 Hayvan

Anasayfa
Hayvan Nesli Tükenmekten Kurtarılan 5 Hayvan

Dünyada insanlar olarak bir şeyleri yapmaktan daha çok o şeyleri bozmak, yıkmak insanların yaptığı davranışlardır. Yinede bazen insanlar yaptıkları hataların geri dönüşü olabiliyor. Bir hayvan çeşidi yok olma tehlikesi altındayken o canlıyı koruma altına alıp, nüfusu arttırmak yapılan olumlu olaylardan birisidir. İşte bu şekilde nesli tükenmekte olan hayvanlardan bazılarının yok olma dönemi atlatmış olması buna örnektir. İnsanlar tarafından etken olsun olmasın dünyada ki sistemin bozulmaması için canlıları korumak bir insanlık görevidir.

 

 

1 Kızıl Kurt

Kurtların soyları 1960’lı yıllarda tehlike altındaydı. Bu gri kurtlar Dünyada en az görünen türlerden bir tanesiydi. Bu kurtların tek eşli olmaları onların çabuk üremelerine sebep olurken aslında tam tersi oluyordu. 1980 yılında ise bu kurtların türlerinin yok olduğu kabul edilmişti. Fakat insanların uzun uğraşlarından sonra bu kurt çeşidinin varlığı tekrar kabul edildi.

Önerilen Yazı  Evcil Hayvan Beslemenin 5 Faydası

 

 

2 California Akbabası

 

Dünya nüfusunda en az görülen kuş türlerinden birisidir. California Akbabası’ndan yalnızca 300 tane bulunur. Geçmiş zamanlarda ise bu kuşların Amerika kıtasının her tarafında olduğu bilinen bu kuşlar zamanla nesli tükenmeye başlamış olan canlılardan birisidir. 1987 yılında Dünyada yalnızca 22 adet kalan bu kuşların hepsi yakalanıp çiftleştirilmiştir. 22 adet olan bu kuşların sayısı zamanla artarak şuanda 150’ye yükseltilmiş durumdadır.

Önerilen Yazı  Dünyada En Kötü Kokuya Sahip Olan 5 Hayvan

 

 

3 Wyoming Kurbağası

Kuzey Amerika’da soyu tükenmekte olan en fazla tehlikeye maruz kalan hayvanlardan birisidir. Wyoming Kurbağaları 1980’li yıllarda koruma altına alınmıştır. Bu kurbağalar koruma altına alınmış olsalar bile hala türleri tükenmiş olarak görünmektedir. Bu kurbağaların soyunun ise bir mantar türü yüzünden kurumak üzere olduğu düşünülüyor.

 

 

4 Altın Aslan Tamarini

Bu türün neslinin tükenmesinin sebebi  tarım ve kerestecilik aktivitelerinden dolayı evlerinden olmalarıdır. Bu durumu neyse ki insanlar fark etmişlerdir. Zamanla kontrollü bir şekilde çoğalmaya başladılar. Şuanda ise bu türün sayısı 47’dir.

Önerilen Yazı  Dünyada ki En İlginç 5 Yılan Türü

 

 

5 Dev Pandalar

1980’li yıllarda ormanların yok edilmesi nedeniyle dev pandaların sayısı binin altına düşmüştü. Bazı uygulamalar yapılmaya başlanmıştı. Çinde ormanların koruma alanları arttırıldı ve kürk ticaretine karşı sıkı önlemler alındı. Yapılan bu uygulamalar sonucunda dev pandaların sayısı yeniden artış göstermeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir