Kapat

Nikola Tesla’nın Ölümünden Sonrası

Anasayfa
Bilim Nikola Tesla’nın Ölümünden Sonrası

Sırp kökenli Amerikalı mucit ve bilim insanı Nikola Tesla, elektrik alanında yaptığı çalışmalarla bilime damga vurmuş olan Tesla’nın çeşitli icatları ve geliştirdiği prensipler günümüzde halen kullanılmakta. Yüzlerce patenti ve elektrik alanındaki buluşlarına rağmen Nobel Ödülü’ne bile layık görülmemiştir.

 

 

Nikola Tesla’nın Ölümü

Tesla paraya değer veren bir insan değildi ve kendini yalnızca bilime adayan biriydi belkide bu yüzden 1943’de 86 yaşında Amerika’daki bir otel odasında yalnız başına hayata gözlerini yumdu.

Önerilen Yazı  Hayatınızı Kolaylaştıracak 5 İlginç Buluş

 

 

FBI’ın Topladığı Belgeler

Öldüğü gece Tesla’nın mülteci yeğeni Sava Kosanovich röportaj için iki editörle birlikte Tesla’nın yanına gider ve Tesla’nın cansız bedenini görünce vasiyetini bulmaya çalışır. Yazılarını ve bir kaç deney aletini toplar. Tesla’nın ölüm haberini alan FBI yetkilileri hemen o otel odasına gelir ve tüm eşyaları toplayıp 2 kamyona doldurarak götürür.FBI’ın en büyük korkusu bu değerli araştırmaların Sovyetler Birliğinin eline geçmesidir. Çünkü Tesla son zamanlarında değişik silahlar üzerine çalışıyordu.

Önerilen Yazı  Dünyada ki En Pahalı 5 Madde

 

 

Sırbistan’ın Belgrad Şehrindeki Tesla Müzesi

1952’de Nikola Tesla’nın kişisel eşyalarını sergilemek amacıyla açılmıştır. Müzede 1600 kadar orijinal belge ve 5700 kadar kişisel eşya sergilenir.

 

 

Prestij Filminde Tesla

 

Bu film Nikola Tesla’nın idealist ve sanayi patronlarını değil insanlığın hizmetine sunma çabalarını anlatıyor. Edison’un bu çabaları çok sert ve her türlü baskı ile manipüle edişini gözler önüne seriyor. Filmi izlediğiniz zaman Tesla ‘nın nasıl olağan üstü bir mucit olduğunu ve istenilen şeyi tasarlayıp yapım aşamasına geçebildiğini gözler önüne seriyor.

Önerilen Yazı  Stresi Azaltmanın 5 Yolu

 

 

Tesla’nın Ölümünden 56 Yıl Sonra Kendisi Gibi Öncü Başka Bir Tesla

 

2003 Yılında yüksek performanslı elektrikli araçlar üretmeyi hedefleyen, silikon vadisi merkezli bir otomotiv firmasıdır. Kuruluşunun 14. yılında 114 yıllık otomotiv devi Ford’u piyasa değeri bazında solladı garip olan ise Tesla’nın geçen yıl 76.000 araba satmasına karşılık Ford’un 6,7 milyon araç satmış olması.

“Nikola Tesla’nın Ölümünden Sonrası” üzerine 1 yorum

  1. Hasaki says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir