Kapat

Öğretmenler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Anasayfa
Tarih Öğretmenler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Öğretmenler Günü Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Tüm dünyada kutlanan ama bizim ülkemizde 24 Kasım’da kutlanan öğretmenler günü öğretmenlik mesleğini icat edenleri onurlandırmak için ortaya çıkan bir çeşitli etkinliklerin düzenlendiği özel bir gündür. Öğretmenler günü nasıl ortaya çıktı konusu ise 5 Ekim 1966 yılında gerçekleşen Öğretmenlerin Statüsü “Hükümetlerarası Özel Konferansı” ‘nın sona erdikten sonrasında Unesco ve ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesinin kabul edilişinin yıl dönümüdür.

Dünyada öğretmenler gününün 5 Kasım tarihinde kutlanılması önerilmiştir. Fakat farklı kültür ve yapıya sahip olan ülkeler kendi tarihlerine göre başka tarihlerde Öğretmenler Günü kutlamalarını gerçekleştirmektedirler. Örneğin 12 Arap ülkesinde 28 Şubat günü bu özel gün kutlanmaktadır. Tüm dünyada 5 Kasım ‘da kutlanan Öğretmenler Günü ise ülkemizde 24 Kasım’da kutlanıyor.

Önerilen Yazı  İz Bırakan 5 Cumhuriyet Kadını

24 Kasım ‘da kutlanıyor kutlanmasına ama bununda bir sebebi var. Milletler Mekteplerinin Atatürk ‘ün Başöğretmenliğini kabul ettiği gün olan 24 Kasım 1928 yılında olmasından dolayı Türkiye ‘de Öğretmenler Günü Kutlamaları 24 Kasım’ da olmaktadır.

Fakat sizlerde yukarıda ki çelişkiyi fark edeceksinizdir ki 1966 yılında gerçekleştirilen konferansta önerilen kutlama tarihi ile Mustafa Kemal Atatürk ‘ün Başöğretmenliği kabul edildiği tarih arasında dağlar kadar fark vardır. Ülkemizde ise Atatürk ‘ün ölüm 100. ölüm yıl dönümü olan 1981 yılından itibaren Öğretmenler Günü kutlanmaktadır.

İşte Atatürk’ün Öğretmenlere Dair Söylediği 11 Söz

Ülkemizde ki Öğretmenler Günü tarihinin kutlamalarını belirleyen Mustafa Kemal Atatürk her seferinde eğitime ve öğretmenlere verdiği değeri dile getirmiştir. Bir ülkenin gelişmesinde öğretmenlerin ne kadar etkili olduğunun bilincinde olan Mustafa Kemal Atatürk ‘ün öğretmenler ile ilgili söylediği 11 Söz

Önerilen Yazı  Atatürk'ün Yazmış Olduğu 5 Kitap

1 Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder
2 Unutmayınız ki cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir.
3 Öğrenci ne yaşta ve sınıfta olursa olsun, onlara geleceğin büyükleri gözüyle bakacak ve öyle davranacaksın.
4 En önemli ve feyizli görevlerimiz, milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu suretler olur.
5 Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır.
6 Memleket evlâdı, her öğrenim aşamasında ekonomik hayatta verimli, etkili ve başarılı olacak surette donatılmalıdır.
7 Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.
8 Öğretmenler! Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı suretle bütün tahsil derecelerindeki talim ve terbiyelerinin pratik olması mühimdir.
9 Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır.
10 Öğretmenler!… Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.
11 Yeni kuşak, en büyük cumhuriyetçilik dersini bu günkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.

Önerilen Yazı  Atatürk'ün Ülkemize Kazandırdığı 5 Devrim

“Öğretmenler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?” üzerine 2 yorum

  1. Tuğçe Yüksel says:
  2. Sevim Kınalı says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir