Kapat

Okyanusta Yaşayan En Büyük 5 Canlı

Anasayfa
Hayvan Okyanusta Yaşayan En Büyük 5 Canlı

Dünyada bulunan okyanuslar yaşam alanlarının %99’unu oluşturuyor. Fakat insanlar olarak bu alanların sadece %10’unu keşfedebilmişiz. Eğer bu büyük canlılar bizim sadece bildiklerimiz ise, daha keşfedebileceğimiz canlıları bir düşünün. Okyanusta yaşayan en büyük canlılar denince şu ana kadar kayıtlara geçmiş canlıları sizler için sıraya koyduk.

 

 

1 Mavi Balina

200 ton ağırlığında ve 30 metre boyunda olan bu balinalar dünya üzerinde bilinen en büyük hayvanlar arasında bulunur. Mavi balinalar beslenme zamanlarında yaklaşık olarak her gün 3.5 ton ağırlığa tekabül eden 40 milyon adet krill yerler. Bu mavi balinaların bebeklikleri bile değişiktir. Doğdukları zaman ağırlıkları 4 tona, boyları ise 8 metreye yakındır. Bu kadar büyük olmalarına rağmen hızları 20-25 km arasındadır. Okyanusta en büyükleri oldukları için genelde tek gezerler fakat tabiki de ikili üçlü gruplar halinde gezdikleri de görülür.

Önerilen Yazı  Dünyada En Kötü Kokuya Sahip Olan 5 Hayvan

 

 

2 Dev Kalamar

Bu mavi derinliklerde yüzen gizemli deniz sakinlerinden birisi olan dünyanın en büyük omurgasız canlılarından birisidir.Bulunan en büyük olanı ise tam olarak 18 metre boyunda ve neredeyse bir ton ağırlığındadır.

 

 

3 Güney Deniz Fili

Bu filler bütün deniz filleri arasında en büyük olanlarıdır. Erkek olanları 6 metreye kadar uzunlukta olabilir ve yaklaşık olarak 4.000 kg ağırlığında olabilir. İlginç olan tarafı ise bu isim onlara dev gibi olmalarından dolayı değil de, hortumsu burun yapılarından dolayı verilmiştir.

Önerilen Yazı  Evcil Hayvan Beslemenin 5 Faydası

 

 

4 Aslan Yelesi Deniz Aslanı

Aslan yelesi denizanası, dünyada bilinen en büyük denizanası türüdür. Genelde Arktik Kuzey Atlantik ve Kuzey Pasifik okyanuslarının soğuk sularında yaşarlar. Neredeyse ödül alabilecek kadar ihtişamlı denizanası türüdür. Güzelliğine aldanmamak gerekir çünkü sizi öldürmek için zaman kollarlar. Bu denizanaları’nın kolları yaklaşık olarak 100 ayak boyuna kadar yükselebilir ve ısırır. İnsanları öldürmek için birden çok ısırması gerekir, yani kaçabilmeye yetecek kadar zamanınız vardır.

Önerilen Yazı  Görebileceğiniz En Değişik 5 Hayvan

 

 

5 Dev Deniz Tarağı

Denizin tabanında yaşamını sürdüren bu canlılar bilinen en büyük yumuşakçalardandır. 1.2 metre boyundadırlar ve 277 kg ağırlığında olabilirler. Dev Deniz Kızıl Deniz, Hint Okyanusu ve Batı Pasifikte mercan kayalıklarında yaşamını sürdürür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir