Kapat

Osmanlı Devletinde Kadınlara Yönelik Uygulanan 5 Yasak

Anasayfa
Tarih Osmanlı Devletinde Kadınlara Yönelik Uygulanan 5 Yasak

Gelenekçi yasaklardan bugüne kadar en çok nasibini almış cinsiyet kadınlardır. Osmanlı devrinde kadınla erkeğin kolay kolay bir tutulmamasından kaynaklı çok büyük sorunlar oluşmuştur. Kadınlara yönelik osmanlıdan bugünlere kadar süregelmiş düşünce yapısı, kadınların günümüzde 2. plana atılması gerektiğini savunan zihniyetleri ortaya çıkarıyor.

 

Kadınların toplumda bu durumda bulunduğundan dolayı çok büyük özgüven kayıpları bulunuyor. Bugünlerde geçmişi mumla arayan insanlarımız aşağıda 5 madde olarak sıraladığımız Osmanlıda ki kadınlara yönelik yasakları gördüklerinde ne düşünecekler acaba (!) Gelin bu 5 maddeyi birlikte inceleyelim.

Önerilen Yazı  İz Bırakan 5 Cumhuriyet Kadını

 

 

5 Ev kuşu Olarak Görülen Osmanlı Kadını

Cihan devleti Osmanlının , kadınlarının evde adeta bir süs eşyası gibi evde oturması gereken, erkeğine hizmet etmesiyle yetinen bir yaşam sürdürmesi gerektiğini savunduğunu belgelerle doğrulamak mümkün. Çağ kapatıp çağ açan osmanlı devletinin 1453 te İstanbul’un fethinden II. Abdulhamit devri sonuna kadar yaklaşık 450 yıl kadınlarla erkeklerin aynı kayığa binmeleri bu listemizin en başında yer alıyor.

 

 

4 Geri Kalmışlığın En Büyük Göstergesi Kılık Kıyafet

Lale devri geldiğinde kadınların giyimlerinede karışmalarının zamanıda geliyor. Artık kadınlar dar ferace giyemiyor. Daha da ilerisi var gösterişli uzun yakalar, yemeniler, kurdelaların kullanılmasıda yasaklanıyor. 1725 senesi geldiğinde kadınlar yemeni giyerek sokağa çıktığında elbiseleri yırtılıyor ve bu yırtılan elbiseleri diken terzilerin en uzak Huduta sürüleceği fermanı veriliyor.

Önerilen Yazı  Dünyada Ziyaret Edilmesi Yasak 5 Yer

 

 

3 Gündelik Hayatlarına ve İnsanın En Büyük Özgürlüğü Olan Sevgiye Yasak

1752 senesinde kadınların sevdikleri ve arkadaşları ile buluşmalarını önlemek amacıyla kadınların mesire alanlarına ve parklara girmeleri engelleniyor. Evet yanlış okumadınız kadınlarımızın nelerden mahrum bırakıldıklarının en önemli göstergelerinden biridir bu.

 

 

2 Kadınlarımızın Gördüğü Eğitime Bile Yasak !

1870 yılından itibaren kadınlarımızın 15 yaşını geçtikten sonra erkek öğretmenlerden ders almaları yasaklanıyor. Eğitimde geri kalmışlığın en büyük sebebi bu olabilir. Bugünlerde de bu zihniyeti devlet devam ettirmese de insanlarımızın devam ettirdiğini gözlemleyebiliyoruz. Cehaletin bu noktaya geldiğini görmek insanı oldukça üzüyor.

Önerilen Yazı  Efsanevi 5 Kayıp Şehir

 

 

1 Kadınların Dövülmesine Şuan Nasılsa o Zamanda da Tepki Yok !

Osmanlı döneminde de şimdi olduğu gibi kadınların dövülmesine büyük tepkiler gösterilmiyor. Bu toplumumuzun en büyük eksikliklerinden biri olduğundan o zamanlarda da bunun olduğunu görmek insanın geçmişiyle gurur duymasını değil de utanç duymasını sağlıyor.

 

 

Yazımızı büyük liderimiz, başkomutanımız, başöğretmenimiz MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ün bir sözüyle bitirelim.

“Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir