Kapat

Papatya Çayının 5 Önemli Faydası

Anasayfa
Sağlık Papatya Çayının 5 Önemli Faydası

Son birkaç yıldır siyah çay ve yeşil çaydan sonra en çok tercih edilmeye başlanan çay türü papatya çayı haline gelmiştir. İlkbahar aylarının gelmesi ile birlikte çayırlarda, yol kenarlarında beyaz çiçekler açan papatya Bileşikgiller familyasına aittirler. Papatyaların boyu 25 cm’ e kadar uzayabilmektedir. Bir yıllık otsu bitki olarak bilinmektedirler. İnce parçalı olan beyaz yaprakları sapsızdır. Papatya hafif ve hoş kokuya sahip olup içerisinde acı madde, glikozitler ile tanen bulunmaktadır.

 

Yaz aylarında toplanarak kuru, havadar ve gölge bir yerde kurutulmaktadırlar. Sinirleri ve stresi yatıştırarak vücuda rahatlık verir ve ağrıları dindirici özelliği de bulunmaktadır. Vücut ısısını arttırarak sizi terletir. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların kısa süre içerisinde tedavi edilmesine büyük bir oranda yardımcı olur. Papatya çayı, hazımsızlığı giderir, bağırsak gazlarını ve idrarı zamanla söktürür. Mikrop öldürücü içeriği ile de ağız yaralarının, boğaz ve bademcik iltihaplarının kısa süre içerisinde tedavi edilmesinde, diş eti problemlerinin giderilmesinde kullanılmaktadır. Adet düzensizliklerinin giderilmesine de büyük bir oranda  yardımcı olur. Kadınların adet dönemlerinde ki sancılarının azaltılmasında ve giderilmesinde oldukça etkilidir.

Önerilen Yazı  Biberiye Çayının 5 Önemli Faydası

 

 

 

 

 • #1 Soğuk Algınlığına İyi Gelir

  Papatya çayı, papatya bitkisinin toplanarak kurutulmuş bitkilerinin kaynatılarak demlenmesi sonucunda  hazırlanmaktadır. Vücuda rahatlık vermesi ile kişinin soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar ile mücadele etmesi adına bağışıklık sistemini büyük bir oranda destekler. Aynı zamanda kişilerin papatya çayını düzenli bir şekilde tüketmeleri bu hastalıklara yakalanma riskini de büyük oranda azaltmaktadır. Yine düzenli olarak tüketilen papatya çayı bağışıklık sisteminin etkin bir şekilde virüslerle mücadele etmesini de sağlamaya yardımcı olmaktadır.

 • #2 Cilt Sağlığını Korur

  Çok etkili bir antioksidan olarak bilinen papatya çayı cildi temizler ve nemlendirir.  Papatya genel olarak cilt bakımında kozmetik ürünlerin içerisinde kullanılmaktadır. Bu özelliğinden dolayı günlük bir fincan papatya çayı cilt sağlığını korumak adına oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra cildin beyazlamasını sağlayarak cilde aynı zamanda sağlıklı bir görünüm katar. Göz altında meydana gelen şişme ve kararmaları zaman içerisinde giderebilir. Sivilce ve aknelerle mücadelede inanılmaz bir oranda fayda sağlayabilir. Güneş yanıklarından zarar gören derinin iyileşmesini de sağlamaktadır. Cildi ölü hücrelerden temizleyerek ,her cilt türü için fayda sağlamaktadır.

 • #3 Saç Sağlığını Korur

  Papatya çayı aynı zamanda saç sağlığı adına da önemlidir. Papatya çayı saçlara sağlıklı bir parlaklık kazandırır, kına ile birlikte kullanıldığı zamanda koyu saç rengini sağlar ve saç diplerini güçlendirir, dökülen saçların dökülmesini zaman içerisinde durdurabilir. Papatya çayı bütün bunların yanı sıra kepek sorununa da çare olabilir. Aynı zamanda da kafa derisi adına oldukça faydalıdır. Kafa derisinin sağlığını koruyarak, kaşıntıları giderebilir.

 • #4 Kas Gevşeticidir

  Papatya çayı kas gevşetici özelliğine sahip olan bir çaydır. Rahim kaslarının rahatlamasını sağlar, krampları büyük bir oranda giderir. Kas spazmlarını gideren glisin maddesinin değerini arttırır. Yalnızca bu noktada papatya çayının dozuna dikkat etmek önemli bir noktadır, fazla tüketimi mide ağrılarına ve ishale sebep olabilir. Fizik gücü gerektiren işlerde yorulan kasların rahatlamasını ve gevşemesini sağlayarak kaybedilen enerjinin yerine gelmesini büyük oranda sağlar.

 • #5 Doğal Antibiyotiktir

  Papatya çayı oldukça fazla bir etkisi bulunan antibakteriyeldir, bu sebepten dolayı da bağışıklık sistemini zaman içerisinde güçlendirmeye büyük bir oranda yardımcı olmaktadır. Soğuk algınlıklarını ve öksürükleri giderici özelliği vardır, papatya çayının yardımı sayesinde bu tür hastalıklardan daha hızlı ve kolay bir şekilde kurtulmayı başarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir