Kapat

Pilates Yapmanın 5 Şaşırtıcı Faydası

Anasayfa
Spor Pilates Yapmanın 5 Şaşırtıcı Faydası

Son yılların en çok favori egzersizi haline gelmiş olan pilates, zayıf kadınlar ve güçlü kaslarla eş anlamlı bir hale gelmiştir. Fakat Pilates’in faydaları basit core kaslarını güçlendirme ve vücuda esneklik kazandırmanın yanı sıra bunların çok daha fazla ötesine geçmiştir. Estetik faydalara ek olarak, bu tüm vücut egzersizini düzenli olarak uygulayarak sırt ağrınızı azaltabilir, kemik yoğunluğunuzu iyileştirebilir ve kalp atış hızınızı bu egzersizler yardımı ile artırabilirsiniz. Bu şaşırtıcı faydalar pilatesi; etkili bir antrenman, düzenli güç sahibi olma ve kardiyo-fitness karışımı bir egzersiz rutini haline getirmiş bulunmaktadır. Pilatesin hiç bilmediğiniz, bazı şaşırtıcı faydaları aşağıdakiler gibidir.

 

 

5 Kemik Yoğunluğunu Arttırır

Fitness eğitnemlerine göre; güç antrenmanları, çok bilindik bir kemik yoğunluğu artırıcı özelliği bulunan egzersizler olsa bile pilates de şaşırtıcı bir şekilde kemik yapımını büyük bir oranda desteklemektedir. Çünkü kemik, kas gibi dinamik bir dokudur ve sizin çalışmalarınıza zaman içerisinde olumlu cevaplar vermektedir. Direnç egzersizleri, gerginlik oluşturmak için kasları kemik üzerine çekerek kemiği sağlam bir hale getirir. Bir pilates egzersiz programında aparatlar ve direnç bantları yardımıyla dayanıklılık kazanmaya başlanır. Pilates paspas egzersizleri sırasında ise yan bacak ve kürek kemiklerini çalıştırmak adına genel olarak direnç bantları önerilmektedir.

Önerilen Yazı  Dans Etmenin Vücudunuz Ve Hayatınız İçin 5 Önemli Faydası

 

 

4 Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Eğer haftada bir kilo vermek istiyorsanız, günde normal beslenmenizden 500 kalori daha az bir şekilde beslenme programı oluşturmanız gerekmektedir. İster aldığınız kaloriyi azaltırsınız ya da isterseniz kalori açığını egzersiz ile kapatabilirsiniz. İşte bunu yapmak istiyorsanız pilates size yardımcı olabilecek sporların başında gelmektedir. Ala, Montgomery’deki Auburn Üniversitesi’nden Michelle Olson tarafından yapılan bir araştırmaya göre; pilates egzersizi sırasında kalori yakımı, sizin kilonuzun yoğunluğuna oranla dakikada 4 ile 8 kalori arasında değişim göstermektedir. Uzmanlar, kilo kaybı programının parçası olarak, haftada en az dört gün 45-60 dakika boyunca yoğun bir şekilde egzersiz yapmayı önermektedir. Tabi bu süreye ısınma ve serinleme egzersizleri dahil olmamak koşuluyla. İşte bunun için de pilates sizin için çok iyi bir egzersiz seçeneği olacaktır.

Önerilen Yazı  16-17 Sezonu Süper Lig En Çok Kazanan 5 Futbolcu

 

 

3 Çoklu Egzersiz Olanağı Sunar

Egzersiz programınızı hiçbir zaman değiştirmeden kendinizi aşırı yaralanma riski altına sokmaktan kaçınmalısınız. Kendinizi daha güçlü bir hale getirmek ve stresi önlemek adına egzersiz rutininize birkaç pilates seansı da eklemeyi deneyebilirsiniz. Pilates eğitmenleri; pilatesin, ideal postürel uyum gerektiren zorlu pozisyonlar yoluyla vücudun farkındalığını büyük bir oranda arttırmaya yardımcı olduğunu söylemektedirler. Bu egzersizlerden bazıları ise statik bir pozisyonda zorlanarak çalışırken diğerleri ise hareket sırasında istikrar ve uyum gerektiren çalışmalar yaptırmaktadırlar. Bunun sonucunda ise vücudunuzda istediğiniz belirli görevleri gerçekleştirmek adına gerekli olan kaslarınızı işe sokup tüm kasları daha verimli kullanmak mümkün bir hale gelmektedir.

 

 

2 Yaralanmaları Önler

Pilates, esnekliği ve dayanıklılığı arttırmaya, dengeyi geliştirmeye zaman içeriside büyük bir oranda yardımcı olur. Pilates eğitmenleri; pilatesin bu özelliklerinin yaralanma riskini en aza indirdiğini söylemektedirler. Uzmanlara göre pilates sayesinde baldırlarınızın esnekliğini 10 derece arttırabilirseniz, günlük rutin işlerinizde yere eğilmeniz gerektiğinde de sırtınızı incitmekten kaçınmış olursunuz. Tüm vücut gücünüzü geliştirdiğinizde ise hareketlere bağlı yaralanmaları da en az seviyeye indirebilmeniz mümkün olmaktadır. Aynı zamanda, tek taraflı tek bacak pilates hareketleri sayesinde tüm vücudun dengesini geliştirerek düşme riskininiz de azaltır. Son olarak, Pilates verimli hareket modelleri yaratmak adına vücut bilinci oluşturarak, eklemler, tendonlar, kaslar ve bağlarda zaman içerisinde oluşan stresi en aza indirmektedir.

Önerilen Yazı  Dünyada Bulunan 5 İlginç Spor

 

 

1 Duruşunuzu Düzeltir

Bütün gün bir masada oturarak sürekli bir akıllı telefona ya da bilgisayar ekranına bakmak düşük omuzlara ve kötü bir duruş şekline sebep olabilen büyük bir etkendir. Zamanla ise bu sorunlar, kas dengesizliklerini meydana getirir. Pilates eğitmenleri, pilatesin daha iyi bir kas simetrisi ve dengesi yaratarak bu kötü alışkanlıkların etkilerini tersine çevirmeye büyük bir oranda yardımcı olduğunu söylemektedirler. Pilates, sizi her seansta belirli bir kasla çalışmaya zorlar, zayıf olanları ise zaman içerisinde izole eder, kaybettiğiniz gücü yeniden kazandırarak vücutta belirli bir denge oluşturur. Güçlü core kasları sizin, geliştirilmiş bir duruşla günlük işlerinizi ağrısız ve özgürce yapabilmenize büyük bir oranda katkı sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir