Kapat

Potasyumun 5 Önemli Faydası

Anasayfa
Sağlık Potasyumun 5 Önemli Faydası

Potasyumun sağlığa olan faydaları; inme, kan basıncı, kalp ve böbrek bozukluklarından ve anksiyete ve stresten kurtarmayı büyük bir oranda içerir. Kas kuvvetini, metabolizmayı, su dengesini, elektrolitik fonksiyonlarını ve sinir sistemini geliştirmeye de büyü bir oranda yardımcı olur.İnsan vücudunda üçüncü en bol mineraldir ve sağlığın geliştirilmesi açısından güçlü bir unsurdur.

 

Üstün bir refah düzeyini ve gelişmiş bir yaşam biçimini korumak adına da gerekli bileşenleri içerir. Diyet planınızda potasyumun önemini de hafife almamanız gerekmektedir.Elektrolit gibi davranmanın yanı sıra, bu mineral kalp, beyin, böbrek, kas dokusu ve insan vücudundaki diğer önemli organ sistemlerini iyi durumda tutmak açısından oldukça gerekli olmaktadır. Potasyum klorür bu maddenin ana çeşididir ve kritik vücut görevlerini yerine getirmek açısından sodyum ile birlikte çalışmasını sürdürmektedir. İşte potasyumun faydaları.

 

 • #1 Sinirsel Aktiviteyi Uyarır

  Beyin işlevini normal seviyede tutmak açısından önemli bir rol oynamaktadır. Yüksek miktarda potasyum, beyne ulaşmak açısından daha fazla oksijene izin verir, bu sayede sinirsel aktiviteyi uyarır ve bilişsel fonksiyonu da zamanla arttırır. Muz, mineralin etkileyici yüksek seviyelerini de içermektedir. İnsan beynindeki inmenin önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu trajik koşul açısından yüksek risk altında olan kişilerin bu temel besin maddesi bakımından yetersiz olduğu genel anlamda bilinmemektedir. Bir vazodilatatör görevi görmesi sebebiyle, kan damarları, bu mineralin uygun bir miktarı tüketildiği zaman vücut boyunca rahatlama sağlar. Bu, kanın daha serbestçe akması ve vuruşlara sebep olmak adına pıhtılaşması ve kopması daha az olduğu anlamına gelmektedir.

 • #2 Kan Şekerini Dengeler

  Potasyum düzeyinde bir düşüş, kan şekerinde düşüşe sebep olmaktadır. Kan şekerindeki düşüş terleme, baş ağrısı, halsizlik, titreme ve sinirliliğe büyük bir oranda sebep olabilir. Potasyum klorür ve sodyum alımı, bu gibi durumlardan derhal rahatlama sağlamaya yardımcı olur. Bu da, şeker hastalarının potasyum seviyelerini normal tutmalarını ve vücuttaki kan şekeri seviyelerini dengeye getirmelerine büyük bir oranda yardımcı olur.

 • #3 Kemik Sağlığını Geliştirir

  Potasyumun faydaları, kemiklerin sağlığını iyileştirmeye kadar uzanmaktadır. Bu maddenin, vücudun çeşitli asitlerini nötralize eden, kalsiyumun tutulması ve korunmasına yardımcı olan, kemik mukavemeti ve dayanıklılığı açısından erişilebilir olmasını sağlayan belirli özellikleri bulunmaktadır. Dahası, Linus Pauling Enstitüsü Mikrobesli Bilgilendirme Merkezi’nde yapılan bir araştırmada, bu mineralin yüksek seviyelerde bulunduğu meyve ve sebzelerin tüketilmesi, kemiklerde mineral yoğunluğunun artmasına sebep olarak, kemiklerin ömrünü zaman içerisinde uzatır ve güçlendirmeye yardımcı olur.

 • #4 Su Dengesini Sağlar

  Potasyumun oynadığı bir diğer önemli rolü ise, insan vücudunda optimal bir sıvı dengesinin korunması olarak bilinmektedir. Farklı hücrelerin türleri, verimli çalışması açısından uygun bir su dengesini gerektirir ve potasyum, bu hücrelerin denge ayarlamasına da büyük bir oranda yardımcı olmaktadır. Sıvı dengesi, tüm organ sistemlerimizi bir şekilde ya da diğer bir deyişle çalışır durumda tutuyor; bu sebeple pek çok kişi hareketli olaylardan sonra ya da ağır bir içki içtikten sonra muz yemeyi öneriyor ve bu sayede de sıvı dengesini yeniden kuruyor ve oldukça iyi duruma getiriyor.

 • #5 Kalp Sağlığını Arttırır

  Potasyumun sağlığa olan faydaları, kalp ve böbrekler açısından sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Metabolizmanın işlevlerinin düzenlenmesinde, kalp ve böbreklerin sorunsuz çalışması açısından yer değiştirebilir bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda, bu mineral böbreklere atık çıkarma sürecinde atıkları uzaklaştırmada büyük bir oranda yardımcı olur. Bununla birlikte, potasyum dozu ile ilgili tavsiyeler almak adına doktorunuza danışmanız kesinlikle önerilmektedir çünkü vücudun, aslında kalsifiye sebep olan ve böbrek sorunlarına sebep olan daha fazla miktarda kalsiyum emmesini teşvik etmesine de büyük bir oranda yardımcı olabilir.

Önerilen Yazı  Her Gün Bir Bardak Kefir İçmenin Önemli 5 Faydası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir