Kapat

Ruh Halinize Yararlı Olacak 5 Bitki

Anasayfa
Bitki Ruh Halinize Yararlı Olacak 5 Bitki

Dünya üzerinde tüm insanlar duygusal varlıklardır, en soğuk ve içten hesaplı görünenlerde, duygulardan etkilenmiyormuş gibi görünen kişiler bile buna dahildir. Siz hiç oturupta bir gün boyunca hissettiğiniz o tüm duyguları düşündünüz mü ? Bu hayatta her şeyin belirli iyi yanları ve belirli kötü yanları bulunmaktadır , bu duygular için de geçerli bir şeydir. Her günü olumlu bir şekilde geçirebilmenizi sağlayan iyi duygulardan başka, bizi korku ve güvensizlikle dolduran başka duygular da bulunmaktadır.

 

Uzun süre boyunca stres altında ve gergin bir şekilde bulunmak, duygusal gastrit olarak da bilinen stres sebebiyle gastiritin ortaya çıkmasında büyük oranda etkili olur. Bu rahatsızlığın ana belirtileri mide yanması, kaşıntı ve ateş basması olan bu rahatsızlık mide duvarında enflamasyon sebebiyle meydana çıkar. Eğer bu durum da duygularınıza kök salarsa, zaman geçtikçe ileride kansere sebep olma riski bulunan mide ülserine çevirebilmektedir. Doktorunuz size duygusal gastrit teşhisini koyduktan bir süre sonra, psikolojik desteğin sizin açınızdan gerekli olup olmadığına karar verecektir.

 

Hayata pozitif bir bakış açısı ile bakarak daha huzurlu yaşamayı deneyin ve herhangi bir sebeple ortaya çıkabilecek negatif düşüncelerden kendinizi direk olan arındırın. Zihniniz o kadar güçlüdür ki, eğer onu olumlu düşüncelerle dolu bir hale getirirseniz her şey daha iyiye gitmeye başlayacaktır. Sizi oluşturan şeyler sizin düşündüklerinizdir, ne üzerine odaklanırsanız hayatınızda sizi o düşündüğünüz yöne doğru çekecektir. Bilge ve bonkör olan doğamız bize duygusal sağlığımızı korumak açısından faydalı olacak  birçok şifalı bitki sunuyor, bu çeşitli bitkiler sayesinde uzun bir günün ardından, stres ve korkulara sebep olan negatif duyguların önüne geçip sizde kolaylıkla huzur bulabilirsiniz. İşte sizi huzura kavuşturmaya yardımcı olabilecek 5 bitki.

Önerilen Yazı  Sumak Bitkisinin 5 Önemli Faydası

 

 

5 Valeryan

Valeryan adındaki bu bitkinin yatıştırıcı özelliğe sahip bir etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda gerginlik ve depresyon durumlarında da çok iyi bir yardımcıdır. Ayrıca uyumakta zorluk çekiyorsanız sizin için oldukça yararlı bir bitki olacaktır. Ancak, hamilelik ve emzirme döneminde kullanımı pekte yararlı olmayabilir; aynı zamanda küçük çocuklara direk olarak bilmeden verilmemesi gerekir. Eğer çocuğunuza vermek istiyorsanız da öncelikle doktoruna sormalısınız. Benzer veya aynı etkiyi yaratan ilaçlarla beraber kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Eğer ağır makineler kullanıyor veya konsantrasyon gerektiren herhangi bir işte çalışıyorsanız, valeryanı gün içerisinde kullanmamanız gerekmektedir. Bu tarzda riskleri almadan önce özelliklerinden rahatça faydalanabilmek adına , yatmadan kısa bir süre önce valeryan bitkisini kullanabilirsiniz.

 

 

4 Papatya

Papatya bitkisinin en önemli özelliği rahatlatıcı ve huzur verici bir etkisinin bulunuyor olmasıdır. Eğer gerginlik ve uykusuzluk (insomni) gibi sorunlarınız varsa, kuru papatya çiçekleri yardımıyla hazırlayacağınız bir çay sizin için çok faydalı olacaktır. İçtiğiniz bu papatya çayı sayesinde huzurlu ve rahat bir uykuya da dalabileceksiniz. Aynı zamanda papatya çayı ile güzel bir banyo da hazırlayabilirsiniz. Kuru papatya çiçeklerini güzelce demledikten sonra, bunu banyo suyunuza ilave edin. Eğer ki isterseniz, banyo suyunuzun içerisine çay ilave etmek istemezseniz 15 damla papatya özü yağı da ilave edebilirsiniz. Bu papatya yağı da çayı ile aynı etkiyi yaratacaktır. Papatya ile ilgili bu tarifleri papatyaya alerjisi olmayanlar kullanmalıdır. Hamile kadınlar ve küçük çocuklarda papatyayı kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza danışın.

Önerilen Yazı  Evde Bakımı Kolay 5 Çiçek

 

 

3 Lavanta

Hoş kokusu ile herkes tarafından bilinmekte olan ve sıkça tüketilen bitkiler arasında olan lavanta birçok alanda kullanılmaktadır. Depresyona karşı büyük bir etkisi olan lavantayı eğer isterseniz çay olarakta tüketebilirsiniz. Aynı zamanda çay tüketiminin yanında buharını soluyarak güzel bir rahatlama sağlayabilirsiniz. Depresyonun yanı sıra uykusuzluk açısından oldukça etkili bitkilerin başında gelen lavanta uyku düzenini oluşturmanıza büyük bir oranda yardımcı olur. Diğer bitkilerden farklı olarak uzun süreli etki sağlayamayan lavanta anlık olarak bir rahatlama sağlar. Depresyona karşı etkili bir rol oynayan lavanta, buna rağmen kesin olacak bir tedavi sağlayamaz. Ancak ruh halinizi olumlu yönde etkileyerek kısa sürelide olsa huzurlu ve sakin olabilmemizi sağlar. Depresyon nedeniyle bitki tüketiminden önce kesinlikle doktorunuza sormalı ve doktorunuzdan onay almanız durumunda tüketmeye başlamalısınız. Aksi taktirde gerek sürekli olarak kullandığınız ilaçlar sebebiyle gerekse bünyenizin hassasiyeti bakımından olumsuz sonuçlar almanıza sebep olabilir.Bu yüzden kullanmadan önce doktorunuza sormanız önemlidir.

Önerilen Yazı  Turpun 5 Önemli Faydası

 

 

2 Sarı Kantaron

Uykusuzluğa karşı oldukça etkili bir bitki olan sarı kantaron otu, antidepresan bir etki sağlamaktadır. Özellikle hafif dereceli ve orta dereceli depresyon tedavileri açısından sıkça kullanılan bitkilerin en başında sarı kantaron otu gelmektedir. Böcek ısırığından sıtmaya kadar birçok çeşitli hastalığın tedavisinde etkili rol oynayan sarı kantaron otu, Avrupa’da depresyon tedavisi açısından en çok önerilen bitkiler arasında bulunmaktadır. Yapraklarında bulunan “hypericin” maddesi antidepresan görevini görerek depresyona karşı çok etkili bir koruma oluşturmaktadır. Sarı kantaron otunu, doğum kontrol hapı, antidepresan, kalp ve kanser ilacı kullanan kişilerin tüketmesi kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Sarı kantaron otunu kullanmaya başlamadan önce kesinlikle doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz.

 

 

1 Hodan

Hodan adındaki bu bitkiyi stres ve gerginliği azaltmak adına, bir bardak su ve bir yemek kaşığı hodan bitkisi ile hazırlayacağınız bu çayı rahatlıkla tüketebilirsiniz. Gün içerisinde de bir kaç fincan kadar bu çaydan içebilirsiniz. Bu bitkiyi uzun süre boyunca ve hamilelik süresi boyunca kesinlikle kullanmamalısınız. Aynı zamanda küçük çocuklar için de bu çay kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

“Ruh Halinize Yararlı Olacak 5 Bitki” üzerine 1 yorum

  1. Blog World says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir