Kapat

Ruh Halinizi İyileştirecek 5 Yiyecek

Anasayfa
Gündem Ruh Halinizi İyileştirecek 5 Yiyecek

Yediğiniz yiyecekler yalnızca nasıl göründüğünüzü değil, aynı zamanda düşüncelerinizi, duygularınızı ve eylemlerinizi de etkiler. Bazı yiyecekler ruh halinizi bile değiştirmekte oldukça iyidirler. Yediğiniz besinlerin çoğu sinir sisteminizin dengesini bozabilir, sonuç olarak ise kötü ruh halleri, yorgunluk, anksiyete ve depresyona büyük oranda sebep olabilir. Dolayısıyla, her zaman kötü bir ruh halinde olduğunuzu veya üzüldüğünü fark ederseniz, ruh halinizi iyileştirmek anlamında aşağıdaki yiyecekleri deneyin. Bu, ilaç kullanmaktan daha sağlıklı, daha ucuz ve daha basit bir seçenek olabilmektedir. Duygularınız dengelenmezse, bir psikologu ziyaret etmeniz sizin açınızdan iyi olur. Bazen sorunlarımız yediklerimizle değil, etrafımızdaki insanlarla ve yaşadığımız durumlarla ilgili olabilmektedir.İşte ruh halinizi düzeltmeye yarayacak bazı yiyecekler.

Önerilen Yazı  Aç Karınla Yapmamanız Gereken 5 Şey

 

 

5 Kakao Veya Bitter Çikolata

Ruh halinizi geliştiren bu yiyeceklerin en başında gelen kakaodur. Teobromin sayesinde mutluluğu uyarma etkisine sahip olduğu bilinir. Bu kimyasal şunlara yardımcı olmaktadır Vücuttaki serotonin ve dopamin seviyelerini arttırmaya yardımcı olur. Sinir sistemini rahatlatmaya yardımcı olur. Anksiyete ve depresyon durumlarını azaltmaya yardımcı olur.Kakao aynı zamanda serotonin salgılanmasını destekleyen bir kimyasal olan triptofan içerir. Tüm faydaları sayesinde, depresyon ve anksiyete durumlarını iyileştirmek açısından her gün küçük bir miktar çikolata veya kakao almanızı öneririz. Dikkat etmeniz gereken tek şey ise, seçtiğiniz çikolatanın ideal olarak % 65’in üzerinde, yüksek bir kakao içeriğine sahip olduğundan emin olmanızdır.

 

 

4 Ceviz

Ruh halinizi geliştiren ikinci yiyecek ise cevizdir. Vücudunuza kendi kendine üretmeyen omega 3 yağ asitlerini vermeye yardımcı olur.Vücudunuz yeterince omega 3 almazsa, depresif durumlara girme eğiliminde bulunur. Cevizler aynı zamanda yukarıda bahsettiğimiz triptofan içerir. İstikrarlı bir ruh halini sürdürmek açısından günde 5 ceviz yemeyi tavsiye ediyoruz. Bunları smoothie ve tatlılarınıza ekleyebileceğinizi veya sade bir şekilde yiyebileceğinizi sakın aklınızdan çıkarmayın.

Önerilen Yazı  Mutlu Olabilmek İçin 5 Adım

 

 

3 Muz

Muz, ruh halinizi geliştiren ve günlük diyetinize katılması gereken ya da haftada en az iki kez yemek yemeniz gereken diğer bir besindir. Duygusal yararları yüksek B6 vitamini içeriği sebebiyledir. Bu vitamin, serotoninin protein bileşenlerini dönüştürme işlemine dahil olmaktadır. Aynı zamanda folik asitleri, C vitamini ve bitkisel lif içeriği sayesinde savunmalarınızı geliştirir.

 

 

2 Susam

Bu tohumlar ruhunuzu iyileştiren yiyeceklerden bir tanesidir, çünkü bunlar treonin sağlarlar. Bu, vücudun kendisi için doğal olarak üretemediği ve sentezleyemediği önemli bir amino asit olarak bilinir.Düşük seviyelerde treonin varsa, kronik üzüntü bazen yaşayabilirsiniz. Bu besini elde etmek için salatalarınıza bir çay kaşığı susam eklemenizi ya da yemeklerde susam yağı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Önerilen Yazı  YKS Sonuçları İle İlgili Atılmış En İyi 5 Tweet

 

 

1 Yağsız Kırmızı Et

Ruh halinizi iyileştirebilecek gıdaların sonuncusu yağsız etler olarak bilinir. Linoleik asit açısından zengindirler, stres ve vücutta yağ birikmesi ile savaşmaya yardımcı olan doğal bir yağ olarak bilinir.Bu etler, beyin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan demir ve omega 3’ü sağlamaktadırlar. Bu faydaları gerçekten elde etmek anlamında, etleri mümkün olan en az miktarda tuz ve katı yağ ile pişirmek oldukça önemlidir.

“Ruh Halinizi İyileştirecek 5 Yiyecek” üzerine 1 yorum

  1. can says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir