Kapat

Saç Dökülmesine İyi Gelen 5 Yiyecek

Anasayfa
Sağlık Saç Dökülmesine İyi Gelen 5 Yiyecek

Genel olarak kadınlar başta olmak üzere birçok insan saç dökülmesinden şikayetçidir. Saç dökülmesi büyük oranda kalıtsal sebeplerle meydana gelir fakat yetersiz beslenme nedeniyle oluşan vitamin ve mineral eksikliklerinin de saç dökülmesine büyük oranda yol açtığı bilinmektedir. Eğer ki saçlarınız kalıtsal sebeplerle dökülüyorsa bunu beslenmenizi düzenleyerek durdurmanız pekte mümkün değildir ancak saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini ve dökülmenin yavaşlamasını istiyorsanız bunun için doğru bir beslenme programıyla bu işe başlayabilirsiniz. Saçlarınız belirli bir sebep olmadan günde yaklaşık olarak 100 telden fazla dökülmeye başladıysa bu başka bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi bir doktora görünmeniz kesinlikle önemlidir. İşte saçların dökülmesini engelleyecek yiyecekler.

 

 

5 Kırmızı Et

Vücudumuza yeeterli miktarda alınmayan protein zamanla saçın cansızlaşmasına ve daha geç şekilde uzamasına sebep olur. Yağsız kırmızı et gibi içerisinde kaliteli protein kaynağı bulunan besinler yeterli miktarda düzenli tüketildiği zaman saçların güçlü ve canlı uzamasını sağlayarak saç dökülmelerinin önüne geçer. Aynı zamanda demir eksikliğine bağlı olarak saç dökülmeleri yaşanıyorsa ilk olarak doktor kontrolünde tedavi etmekle birlikte demirden zengin olan kırmızı eti beslenmede bulundurmak oldukça önemli bir detaydır.

Önerilen Yazı  Gül Suyunun Önemli 5 Faydası

 

 

4 Zeytinyağı

Zeytinyağı içeriği sebebiyle saç derisinin ihtiyaç duyduğu E vitamini bakımından oldukça zengin bir yağdır. Saç derisinin sağlıklı ve nemli olmasına büyük bir oranda yardımcı olur. Aynı zamanda saçın güçlenmesini sağlayarak dökülmeleri en az seviyeye indirir. Bunun yanında yağlı derin su balıkları, semizotu, ceviz, keten tohumu gibi omega-3 yağ asidi kaynaklarıda zeytinyağında olduğu gibi saçın ve saç dersinin nemini artırarak saçtaki dökülmeleri en aza indirir.

 

 

3 Hindistan Cevizi

Hindistan cevizi suyu, bir potasyum kaynağıdır ve hücrelere besin taşıma konusunda yardımcı olan elektrolitler içermektedir. Hindistan cevizinde bulunan bitkisel yağlar ile birlikte mineraller, E ve K vitaminleri; saçlarımızın en doğal besin kaynakları arasında yer almaktadır. Hindistan cevizi, içerisindeki yararlı bitkisel yağlar sayesinde saç derisini nemlendirir. Aynı zamanda saçlarınızın daha hızlı bir şekilde uzamasına ve daha parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Saç derisine masaj yapılarak uygulandığı zaman, saç derisinde protein kaybını azaltmaya da büyük oranda yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı maskeleri ile de saç sağlığınızı koruyabilir ve saç hasarlarınızı en az seviyeye kadar indirebilirsiniz.

Önerilen Yazı  Güzel Bir Cilt İçin Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

 

 

2 Kenevir

Kenevir tohumu içerisinde ; %30 saf protein, amino asitler ve temel yağ asitleri içermektedir. Cilt yapısını korumaya yardımcı olan kenevir adındaki bu besin, saç derisi kuruluğuna da oldukça iyi gelir ve saç derisindeki kaşıntıyı gidermeye de destek verir. Bazı yapılan araştırmalarda, 20 hafta süresince iki yemek kaşığı kenevir tohumu yağı kullanmanın cilde ve saç sağlığına iyi geldiği tespit edilmiştir.

Önerilen Yazı  Türk Kahvesinin 5 Faydası

 

 

1 Yumurta

Kahvaltıda bir adet haşlanmış veya herhangi bir şekilde pişirilmiş yumurta yemek, saç sağlığını korumaya büyük oranda yardımcı olur. Yeşillik salatası ile birlikte yenilen yumurtada saça olan faydasını daha çok arttırabilir. Yumurtası sarısı, özellikle kuru saç tedavisinde önerilmektedir. Ayrıca saç dökülmesi için de önerilir ve saça tek başına uygulandığı zaman parlak, güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar.Saçlarımızın ana bileşenleri protein ve amino asitlerden oluşmaktadır. Saçlarımızın ihtiyacı olan besinlerin birçoğu yumurtanın içerisinde bulunur ve saç köklerinin güçlenmesine de yardımcı olan E ve D vitaminlerini içerisinde barındırır. Bu vitaminler saç derisinde yağ üretimini kontrol altına alarak sağlıklı saçlara kavuşmanıza yardımcı olurlar. Aynı zamanda saç kaybı ve kepeklenmeyi önler. Saçlarınıza doğal parlaklığını kazandırma açısından da büyük önem taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir