Kapat

Saç Dökülmesinin 5 Nedeni

Anasayfa
Sağlık Saç Dökülmesinin 5 Nedeni

Beslenme alışkanlıklarından, strese, yanlış ürün kullanımından çeşitli hastalıklara kadar birçok etkenin saç dökülmesine sebep olabileceğine dair araştırmalar bulunmaktadır. Kişinin sahip olduğu sorunun kaynağının tespit edilip doğru bir değerlendirme ve planlama ile saç dökülmesinin durdurulması dökülmeyi durdurmak adına en iyi yoldur.

 

Yapılan araştırmalara göre her saç telinin 4 ile 6 yıl arasında yaşadığını belirtilmiştir. Daha sonrasında ise o saçların döküldüğü bilinmektedir. Gün içerisinde yaklaşık olarak 50 ile 100 tel saç dökülmesi normal karşılanmaktadır. Eğer bu sayıdan daha fazla saç dökülüyorsa, banyo yaparken ele gelen saç miktarı artmışsa ya da yıkanmış kurulanmış saçı elle çektiğimizde elimize 3-5 adet saç teli geliyorsa bu gibi durumların ciddiye alınması gerekmektedir .İşte saç dökülmesinin nedenlerinden bazıları.

 

 • #1 Genetik Faktörler

  Saç dökülmesinin kadınlarda ve erkeklerde bazı farklı sebeplerle görüldüğünü ifade edilmektedir. Erkeklerde görülen tip, genetik olan toplumun yüzde 50´sinden daha da fazlasında görülen erkeksi tip hormona duyarlı saç dökülmesidir ki bu durum büyük olasılıkla kroniktir. Yaş ilerledikçe kellik gelişir ve sonuçta saç ekimine ihtiyaç duyulabilir. Erken yaşlarda başlanan takviye tedavileri mezoterapiler ve PRP tedavisi dökülmenin hızını büyük oranda yavaşlatmaya yardımcı olur. Bu tarz dökülmeler kadınlarda da bazı aralıklarla görülmektedir. Özellikle ailesinde kellik sorunu olan bireylerin olduğu kişiler saç dökülmesi riski ile diğer kişilere oranla daha fazla karşı karşıyadır. Günümüzde 16-18 yaş başlangıçları olan erkek tipi saç dökülmeleri, genç kızlarda erkeklere oranla daha fazla miktarda meydana gelmektedir. Bu duruma daha fazla rastlanmasının sebepleri aşırı stres, dengesiz beslenme, uzun süreli aç kalma ve hormonal sorunlardır. Kadın tipinde de erkeklerdeki gibi bir tedavinin yanı sıra hormonal tedavilerin eklenmesi ile başarı oranları artırılabilmektedir.

 • #2 Deri Hastalıkları

  Deri ve iç hastalıklarının da saç dökülmesine sebep olabileceği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Deri kaynaklı dökülmelerin çoğu deriyi tutan hastalıkların saç derisini etkilemesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Sedef hastalığı, egzamalar, akne, liken hastalığı, aşırı yağlanan deri, mantar hastalıkları gibi rahatsızlıklarda eğer saç etkilenirse bu dökülmeler kaçınılmaz bir hal alabilir. Bu dökülmelerin tedavisi altta yatan deri hastalığının tedavisi ile mümkün bir hale gelebilir. Bir diğer sebebin yanlış beslenme olduğunun altını çizen uzmanlar saç canlı bir organ ve onun da beslenmesi kanlanması gerekmektedir görüşünü savunurlar. Düzenli ve dengeli beslenmemek, uzun süreli açlıklar, tek tip beslenme ve karbonhidrat içeriği yüksek gıdalar tüketmek, sonuçta saçı etkileyip cansız bir hale gelerek dökülmesine neden olabilir. Tedavisi son derece pratiktir ve dengeli beslenmeye başlanması saçın dökülmesini önlemek açısından önemlidir.

 • #3 Stres ve Depresyon

  Uzmanlar dökülmenin altında yatan diğer 6 nedeni şu şekilde anlattı : “Eğer B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir gibi vitamin ve minarellerimizin değeri düşükse saç beslenemez ve dökülmeye başlar. Hatta demir düşüklüğü yokken bile demir takviyesi saç dökülmesini büyük oranda azaltır. Bu gibi durumlarda eksiğin takviye edilmesi mutlaka bir uzmana başvurularak giderilmelidir. Eğer kişide hormonal sorunlar varsa, adet gecikmeleri ya da düzensizlikleri, tüylenme de artış, aşırı akne, kilo alımında hızlanma gibi bazı sıkıntılar yaşıyorsa bu bulgulara saç dökülmesi eklenmişse bu kez hormonal saç dökülmesinden bahsedilmesi mümkündür. Bazı iç hastalıkları; tiroit bezi hastalıkları ya da bu hastalıklar için kullanılan ilaçlar, romatizmal hastalıklar, kullanılan hormonlar, zayıflama hapları, böbrek üstü bezi hastalıkları, insülin direnci, diyabet, doğum kontrol hapları ve bazen de bu kontrol haplarının kesilmesi sonucunda saçın dökülmesinin diğer sebepleridir.

 • #4 Hamilelik Sonrası

  Tüm bunların dışında iki spesifik saç dökülme sebebi bulunmaktadır. Bunlardan ilki doğumlardan 2-3 ay sonra başlayan pospartum dökülmesidir. Hamilelik boyunca dökülmesi gereken ama dökülmemiş saçların aniden hep birlikte dökülmesinden dolayı meydana gelir.Uzman kontrolünde yapılacak takviyeler bu konuda rahatsızlığın giderilmesinde size büyük oranda katkıda bulunur. Bir diğeri ise kemoterapi alan hastalardaki saç dökülmelerinin başlamasıdır. Son yıllarda daha modern ilaçların kullanılmasıyla bu dökülmeleri daha az bir şekilde görülmektedir fakat zaten tedavi tamamlandığında kendiliğinden toparlanmaya eğilimli olan bir durumdur. Kozmetik alışkanlıklarımızın artması nedeniyle mekanik kimyasal ve fiziksel dökülmelere sebep olan diğer faktörler arasında bulunmaktadır. Yani saçları sıkı bağlamak, iç boneler, aşırı ısıya maruz bırakılan fön işlemleri, saç rengini açmak için kullanılan boyalar, açıcılar, düzleştirici yöntemler saça dışarıdan zarar vererek saç kaybına büyük oranda sebep olan şeyler arasında bulunmaktadır. Bu durumda yapılabilecek tek tedavi saçların bu uygulamalara maruz kalmasını önlemeye çalışmaktır. Saçlar için gerekli olan takviye ve bakım işlemlerini uygulamak yeniden istenilen görünüme kavuşulmasına büyük oranda yardımcı olur.

 • #5 Bilinçsiz Maske Yapımı

  Aşırı stres her hastalığa olduğu kadar saç dökülmesine sebep olabilecek bir diğer nedendir. Depresyon, anksiyete, psikozlar ve de bunların tedavisinde kullanılan ilaçlar saçı oldukça fazla etkileyerek dökülmesine sebep olabilmektedir. Saç günlük yaşamda  birçok faktörden az bir sürede etkilenebilen canlı bir organdır. Kişinin hayatında yolunda gitmeyen bir şeyler olduğu zaman bu bilgiler ışığında birey önce kendisini tartıp, daha sonra gerekiyorsa bir dermatoloji uzmanından destek almalıdır. Eğer altta yatan başka önemli bir sebep varsa tanı ve tedavide geç kalınması söz konusu olabilmektedir. Bunun dışında saç dökülmesini önlemek ve dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlamak düşüncesi ile bilinçsiz uygulanan maske ve karışımlar saçlara fayda sağlamak yerine daha çok zarar vererek geri dönüşümü olmayan büyük hasarlara sebep olabilmektedir.

Önerilen Yazı  Gribi Hızlı Atlatmak İçin 5 Öneri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir