Kapat

Saçların Dökülmesini Arttıran 5 Yanlış Bilgi

Anasayfa
Sağlık Saçların Dökülmesini Arttıran 5 Yanlış Bilgi

Genelde kadınların en çok önem verdiği ve özen gösterdiği şeylerin başında saçları gelir. Bazende doğru bildiğini sanıp yapılan şeyler aslında tam tersi yanlış olabilir. İşte bu tür saç hakkında yanlış bilinen aslında saçın dökülmesine neden olan 5 bilgi.

 

 • #1 Şampuan Yerine Sabun Kullanmak

  Bazı insanlar doğal olduğunu düşündüğü için şampuan yerine sabun kullanır. Aslında şampuan veya sabun kullanımının birbirinden herhangi bir farkı yok. Aksine şampuanlar saç tellerinin yapısına göre yapıldığı için sık kullanıma uygundur.

 • #2 Saçları Yıkamak Sağlıklıdır

  Her gün veya sık sık saçların yıkanması zararlı bir durumdur. Saçları sık yıkamak saç derisinin kurumasına neden olur. Bunların aksine saçın çok daha fazla uzun süre yıkamamakta oldukça zararlıdır. Çünkü saçlarımıza dış ortamdan yapışan toz ve kir gibi maddeler saçların mat bir görünüme ulaşmasına neden olur.

 • #3 Sık Sık Saç Kestirmek Saç Çıkısını Arttırır

  Genel anlamda yaygın hale gelen bu düşünce oldukça yanlıştır. Bunun sebebi dökülmenin genetik veya saç kökünü ilgilendiren sorunlarla ilgili olarak ortaya çıkıyor olmasıdır. Ancak saç uçlarındaki kırıkların belirli aralıklarla kesilmesinin saçların daha sağlıklı görünmesini sağladığı da doğru bir bilgidir.

 • #4 Daha Temiz Olması İçin Saçlar Sıcak Su ile Yıkanmalı

  Saçları yıkarken temiz olması için sıcak su kullanmak yanlış bir çözüm yoludur. Sıcak su sanılanın aksine saçlı deriyi kurutuyor, yıpratıyor, kaşınma ve pullanma gibi sorunlara yol açmaktadır. Sağlıklı saçlara sahip olmak için saçların ılık suyla yıkanması gerekmektedir.

 • #5 Aynı Şampuan Kullanmamanın Bir Sakıncası Yok

  Saç bakımında en çok yapılan hatalardan başında evde ortak kullanım için alınmış olan şampuanlar geliyor. Aslında herkesin saç derisi birbirinden farklıdır. Dolayısıyla yağlı saçlarda yağlanmayı baskılayıcı şampuan kullanımı gerekirken, kuru saçlarda ise nemlendirici içeriği olan şampuanlar kullanılmalıdır. Yanlış şampuan kullanımı saç derisinin yapısını bozar ve saçın yıpranmasını sağlayarak dökülmeye neden olur.

Önerilen Yazı  Doğal Yollarla 5 Diş Beyazlatma Yöntemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir