Kapat

Sağlık Durumunuzun Tırnaklarınızda Gizli Olduğunun 5 Göstergesi

Anasayfa
Sağlık Sağlık Durumunuzun Tırnaklarınızda Gizli Olduğunun 5 Göstergesi

Sağlığınız ile ilgili tırnaklarınızdan bilgi edinebilmeniz oldukça kolaydır çünkü tırnaklarınız sizin herhangi bir hastalığınızın olup olmadığınızın bir göstergesidir. Tırnaklarınız genel olarak çeşitli bölümlere sahiptir. Parmakların tırnağa yapışık olan kısımlarına tırnak yatağı deniz ve çok fazla damara sahip olarak bilinmektedir. Bunun tam tersi olarak ise, bir yarım ay şeklinde ve daha beyaz bir renge sahip olan, parmağa en yakın olan kısım lunula olarak isimlendirilmektedir. Tırnak yaklaşık olarak haftada 1 ile 3 milimetre arasında uzamaktadır. Bunlarda bizlere çeşitli sağlık sorunlarını belirten bazı hasarlar olabilir.İşte tırnaklarımızın bizlere göstermekte olduğu bazı sağlık sorunları.

 

 

5 Sararan Tırnaklar

Zaman içerisinde kullanılan tütün de tırnaklarınızın sararmasına neden olabilir. Diğer olabilecek bir neden ise kuruluk veya basit olarak yaşlanmanın bir belirtisi olabilir. Aynı şekilde, bu renk değişimleri bazı akciğer problemlerine, sinüzit ya da solunum yolu enfeksiyonları ile alakalı olabilmektedir. Oluşabilen bu durumlar, bazı ilaçların içeriğinde sülfür bulunmasından kaynaklı oluşabilmektedir.Günümüzde sizde tırnaklarınızın rengini eski haline döndürebileceğiniz bazı ürünleri kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Örnek olarak ise: kabarcıklı hapları su ile karıştırarak tırnaklarınızı içerisinde yaklaşık olarak yarım saat kadar bekletmeniz gerekmektedir. Bu uygulamadan sonra ise tırnaklarınızı iyice kurulayıp size uygun bir nemlendiriciyi kullanmanızı öneririz. Aynı zamanda bu uygulamadan sonra yaklaşık olarak bir kaç gün oje kullanmaktan uzak durmalısınız.

Önerilen Yazı  Doğal Yollarla 5 Diş Beyazlatma Yöntemi

 

 

 

4 Pürtükler

Tırnaklarınız uzadığı zaman, bazı bölümlerde yüzeysel katmanlar oluşmaktadır. Fakat oluşan bu katmanlar kesintiye uğradığı zaman düzensizliklere sebep olur ve belirli (oldukça ufak) pürtüklerin oluşumuna büyük bir oranda sebep olurlar. Meydana gelen bu durum sedef hastalığı kaynaklı da oluşabilmektedir. Aynı şekilde, eğer lokalize dermatit söz konusu ise bu ister anormal, ister kimyasal bir şekilde olsun bu sorundan dolayı da bunu yaşıyor olabilirsiniz.

Önerilen Yazı  Suyun Zayıflamaya Olan 5 Etkisi

 

 

3 Şişkinlik

Oluşabilmekte olan şişkinliklerin sebebi tırnağın içerisindeki dokunun zaman içerisinde yumuşak bir hale gelmesi ve tırnakta genel olarak kaşık şekline benzeyen bir eğim oluşmasıdır. Bu durum bir akciğer problemi, kolon iltihabı, siroz, endokardit veya çölyak gibi bazı rahatsızlıkların birer belirtisi olabilmektedir. Fakat ilginç olan bir durum ise, bazı durumlarda bu gibi sorunları sergileyen insanlar bu tür rahatsızlıklara sahipte olmayabilmektedirler. Oluşan bu belirti yalnızca genetiğin doğurmuş olduğu bir sorun olabilir.

 

 

2 Çizgili Tırnaklar

Tırnaklar üzerinde oluşan bu çizgiler genel olarak dikey bir biçimde olur ve oldukça yaygın bir biçimde görülür. Oluşan bu çizgiler tırnağın büyümesinde meydana gelen basit kusurlardır ve herhangi bir sağlık problemine işaret etmemektedirler. Fakat bu çizgilerin oluşma sebebi bazen yaşlılıkla ilgili olabilmektedir. Bu normal bir yaşlanma belirtisi olduğundan dolayı tırnağın yeniden oluşması ve eşit bir biçimde uzamasına yardımcı olabilmek adına keratin bazı ojeleri kullanabilirsiniz.

Önerilen Yazı  Saç Dökülmesine İyi Gelen 5 Yiyecek

 

 

1 Lökoniki

Bu tırnaklarınızın tamamen veya bazı belirli kısımlarında meydana gelen beyaz kısımlardır. Tırnaklarınızda bazı beyaz çizgiler yada noktalanmalar olabilmektedir. Bu durum tırnakların hepsinde veya sadece bir kısmında meydana gelebilmektedir. Bu beyazlıklar çocuklarda ve yetişkinlerde sık bir şekilde meydana gelen bir durumdur. Bu durumun klinik anlamda herhangi bir önemi bulunmamaktadır. Yalnızca yapılması gereken tek şey çinko açısından zengin içerikli besinleri bol miktarda tüketmektedir.

“Sağlık Durumunuzun Tırnaklarınızda Gizli Olduğunun 5 Göstergesi” üzerine 1 yorum

  1. Pansiyoncu says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir