Kapat

Sağlıklı Gören Gözlere Sahip Olmanın 5 Yolu

Anasayfa
Sağlık Sağlıklı Gören Gözlere Sahip Olmanın 5 Yolu

En önemli organlarımızın başında gelen gözü korumak çok büyük önem taşır. Sağlıklı gözlere sahip olmak için yapılması gereken belirli şeyler bulunur. Gözlerimizi korumamız gerekir ve asla ihmal etmememiz. İşte sağlıklı göze ulaşmanın 5 önemli detayı.

 

 • #1 Göz Kontrolünden Geçin

  En son ne zaman göz doktoruna gittiniz ? Eğer cevabınız altı ay ve daha öncesiyse, hemen doktorundan randevu alın ve bir göz bozukluğun olup olmadığınızı öğrenin. Eğer miyop, hipermetrop gibi bir rahatsızlığın varsa, şu seçenekleri hemen gözden geçirmelisiniz : Renkli bir aksesuar olarak da kullanabileceğiniz gözlük modellerine göz atın. Eğer gözlük takmanın kendinize yakışmayacağını düşünüyorsanız, kontakt lens ve lazer tekniklerini araştırabilirsiniz. Lens takmaya karar verdiyseniz, lens takan arkadaşlarınızdan ve uzman bir doktordan öneriler alabilirsiniz. Lasik tedavisi hakkında bilgi edinin. Lasik kelimesi, Laser Assisted in-Situ Keratomileusis kelimelerinin baş harflerinden elde edilmiş bir kısaltmadır. Bu tedavi ile göz kusurları yok edilmektedir. Yani gözlük ya da lens kullanmanıza gerek kalmamaktadır. İşlem 2-3 dakika sürmektedir. Yalnız, bu yöntem miyop ve astigmat sorunlarında başarılıyken, hipermetrop bozukluğunu belli bir ölçüye kadar düzeltebilmektedir.

 • #2 Tembellik Yapmayın

  “Göz tembelliği” (Amblyopi) durumunda bir gözümüz iyi görürken, diğeri aynı diğeri aynı seviyede görememektedir. Tedavisi ise zayıf gören gözü daha fazla kullanmaya çalışmakla, gözlükler, damlalar ve çeşitli lenslerle yapılmaktadır. Önemli olan bu sorunun üzerine gitmek ve gözü daha çok çalıştırmaktan geçmektedir. Eğer sizde göz tembelliği varsa, daha çok kitap okuyabilir, göz egzersizleri yapabilir ve gözlerinizi daha hızlı hareket ettirmeye çalışabilirsiniz. Hayatınıza uyarlayın : Bazen bizi rahatsız eden sorunlarımızı görmezden gelir, üzerine gitmek yerine elimizin tersiyle iter, hiç yokmuş gibi davranabiliriz. Sizde ailenizle olan sorunlarınızı veya okulda yaşadığınız problemlerinizi çözmek yerine sürekli erteliyor iseniz, daha fazla tembellik etmeyin ve sorununuz neyse bir an önce çözmeye bakın.

 • #3 Kuruluk Sorununu Çözün

  Gözyaşımız, gözümüzün sağlıklı kalmasını ve göz kırpma hareketini yaparken rahat hissetmemizi sağlamaktadır. Bazen gözyaşı üretimi azalmakta ve gözyaşı kalitesinde bozulma meydana gelmektedir. Bu durumda “Göz kuruluğu” ortaya çıkmaktadır. Kendini kaşınma, tahriş, ışığa duyarlılık, bulanık görme hatta aşırı gözyaşı üretimi ile belli etmektedir. Lens, klima, yoğun bilgisayar kullanımı, göz tansiyonu gibi etmenler gözyaşı kuruluğuna davetiye çıkarmaktadır. Bu durum psikolojimiz üzerinde de olumsuz etki yaratmaktadır. İşlerde verimliliğimiz zamanla azalmaktadır.

 • #4 Tüm Renkleri Görün

  Renkleri ayırt etme yeteneğinin bozukluğuna “renk körlüğü” denilmektedir. En çok karşılaşılan sorun kırmızı ile yeşilin ayırt edilememesidir. Bazen de bütün renkler ayırt edilemiyor ve her şey siyah-beyaz görünüme ulaşıyordur. Bu hastalık sinir sistemi hastalıklarına bağlı olarak ve genetik olarak ortaya çıkabilmektedir. Genetik olanlar maalesef tedavi edilememektedir. Hayatınıza uyarlayın : Hayatı bir renk skalası olarak düşünmeye başlayın. İçinde bir sürü renk, renklerin hepsinde de farklı bir anlam taşımaktadır. Hayattan zevk alabilmemiz için bütün renkleri yaşamamız gerekmektedir. Eğer günlerin birbirinin aynısı gibi geçiyorsa, sürekli aynı pencereden bakıyorsanız dünyaya, bazı renkler sizde eksik olabilir. Sadece siyah ya da beyazı değil, arada kalan gri rengi bile görmelisiniz. Kendinize hep pahalı kıyafetler alıyorsanız pazara da çıkmalısınız, filmleri evinizdeki DVD ‘den izliyorsanız sinemaya gitmelisiniz, yediklerinize hep dikkat ediyorsanız arada bir kocaman bir çikolata yemelisiniz, farklı arkadaşlar edinmelisiniz, farklı müzikler dinlemelisiniz, size farklı gelen insanlarla tanışmalısınız. Çünkü zıt fikirler, hatta tartışmalar bile ufkumuzu açmaktadır.

 • #5 Bazen Görmezden Gelin

  Her şeyi görmek her zaman işe yaramayabilir. Bazen de bazı şeyleri görmezden gelmemiz gerekmektedir. Hiç görmemek değil; görüp de görmemezliğe gelmektir. Sevgilinizin futbol sevdası, erkek arkadaşınızın özel günleri unutması, ailenizin her şeyi merak etmesi, kardeşinizin ergenlik krizleri, arkadaşınızın sevgilisi için sizi ihmal etmesi ve daha bir sürü şey… Hepsi de bazen göz ardı edilmesi gereken şeylerdir.

Önerilen Yazı  Güzel Bir Cilt İçin Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir