Kapat

Salatalığın 5 Önemli Faydası

Anasayfa
Bitki Salatalığın 5 Önemli Faydası

Salatalığın Hint Yarımadası kökenli olduğu bazı araştırmacılar tarafından düşünülmektedir. Genel sağlık açısından önemli bir besin kaynağı olarak bilinmektedir.Salatalık son derece kolay bir şekilde yetişir. Değişik şekil ve renklerde de büyüyebilmektedir. Salatalığın ince bir kabuğu, yenilebilir çekirdekleri bulunmaktadır. İçeriğinde bol miktarda su içermektedir. Salatalık genelde çiğ olarak yenilir ve salatalıkların içerisinde bolca kullanılır.

 

Salatalığı sağlık açısından önemli kılan şüphesiz içerdiği zengin vitamin ve minerallerin olmasıdır. Salatalık A, C, E ve K vitaminleri açısından oldukça zengindir, bunun yanı sıra protein, diyetlifleri, folat, niasin, pridoksin, riboflavin, tiamin, sodyum ve potasyumu içermektedir. Aynı zamanda kalsiyum,demir,magnezyum manganez, fosfor, çinko gibi sağlık açısından oldukça önemli mineraller içermektedir. İşte salatalığın bize sağladığı bazı önemli faydalar.

 

 

 • #1 Sindirim Sistemine Fayda Sağlar

  Salatalık idrar torbası ve böbrek sağlığı açısından oldukça önemli bir şifa kaynağıdır. Salata bol miktarda su içerdiğinden dolayı idrarı teşvik eder ve böbrek sağlığını korumaya yardımcı olur. Düzenli olarak salatalık tüketimi böbrek taşı oluşması riskini büyük bir oranda azaltabilir.Salatalık ve salatalık suyu aynı zamanda içerdiği asitler itibari ile mide sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Aynı zamanda lifler mide sağlığı adına faydalıdır, mide içi duvarların güçlenmesine yardımcı olur. Salatalığın içerdiği protein sindirimi kolaylaştırmak adına iyi bir çözüm yoludur.Salatalık tohumları ise özellikle bağırsak solucanlarının dökülmesinde önemli bir rol üstlenirler. Bunun yanı sıra ise salatalık tohumları burun ve boğaz mukozalarının sağlığını korur.

 • #2 Saça Fayda Sağlar

  Saç sağlığına salatalığın en büyük faydası, saçları güçlendirmesi ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlamaya yardımcı olmasıdır. Salatalık saçın ihtiyaç duyduğu silikon, kükürt, sodyum ve fosfor gibi birçok maddeyi içeriğinde bulundurmaktadır. Bu maddelerin yardımıyla salatalık aynı zamanda saçların dökülmesini de büyük bir oranda önler.Salatalık aynı zamanda saçları yumuşatır ve ipeksi bir görünüm katar. Salatalığın içerdiği bileşenler aynı zamanda kuru saç problemleri olan kişiler adına alternatif çözümler üretebilir.

 • #3 Cilde Fayda Sağlar

  Özelikle cilt ve saç bakımı adına üretilen ürünlerin çoğunda ana bileşen olarak salatalık kullanılmaktadır. Salatalığın cilt bakımı açısından inanılmaz faydaları vardır, özellikle yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen göz altlarında şişme ve sarkmalara karşı yaygın olarak kullanılır. Salatalık kullanıldığı ürünlerin içerisinde size ferah bir cilt sağlar.Bunun yanı sıra ise yüz maskelerinin içerisinde neredeyse salatalığın kullanılmadığı hiç bir ürün yoktur.

 • #4 Güneş Yanıklarının Giderilmesine Yardımcıdır

  Salatalığın diğer bir özelliği ise özellikle de yaz aylarında dikkatsiz yanma sonucu güneş ışınlarının verdiği zararları giderebilir bir çözüm yolu olmasıdır. Ciltlerin pürelenerek veya dilimlenerek güneş ışınlarından etkilenen, güneş yanığı olan kısımlara uygulanması hem acının büyük bir oranda azalmasını sağlar hem de cildin kısa bir süre içerisinde canlanarak kendisine gelmesine yardımcı olabilir.

 • #5 Selülit Sorunlarını Giderebilir

  Salatalık selülit sorunlarının giderilmesine de büyük bir oranda yardımcı olabilir. Öğütülmüş kahve , bal ve salatalık suyunu bir kap içerisinde güzelce karıştırın ve elde ettiğiniz karışımı 30 dakika boyunca sorunlu olan bölgelerinize masaj yaparak hafifçe cildin etkilenen kısmına uygulayın. Bu işlemi 1-2 hafta devam ettirdiğinizde selülit sorununuzu büyük bir oranda çözebilirsiniz.

Önerilen Yazı  Keçiboynuzunun 5 Önemli Faydası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir