Kapat

Şeker Yerine Kahvelerinize Ekleyebileceğiniz 5 Gıda

Anasayfa
Sağlık Şeker Yerine Kahvelerinize Ekleyebileceğiniz 5 Gıda

Bazı kişiler açısından günlük yaşamın bir parçası haline gelmiş olan kahvenizi şeker ve zaralı kimyasallar içeren toz tatlandırıcılar olmadan daha sağlıklı ve tatlı bir hâle getirmeniz de kesinlikle mümkün. Tek başına kahvenin yararları konusunda her ne kadar bilim dünyası %100 anlaşılmış bir halde değilse de, Güney Kaliforniya Üniversitesi’nin Norris Kapsamlı Kanser Araştırma Merkezi’nin yaptığı araştırmalar kahve tüketiminin kalın bağırsak kanseri riskini büyük bir oranda düşürdüğünü ortaya çıkarmıştır. Bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştıma, decaf (kafeinsiz) de dahil olmak üzere tüm kahve türlerinin kalın bağırsak kanserini büyük bir oranda önlediğini ve hatta ne kadar çok o kadar iyi olduğunu da öne sürmektedirler.İşte sizlere de çözüm sağlayabilecek kahvelerinize şeker yerine başka gıdalar kullanmanızı sağlayacak bazı gıda önerileri.

 

 • #1 Kakule

  Türk kahvesi sevenlerin yakından tanıdığı kakule, yüksek miktarda elektrolit, C vitamini, demir ve liflerini içeriğinde bulundurmaktadır. Sindirimi canlandırıcı ve depresyonun etkilerini azaltıcı özelliği bulunan kakulenin kokusu ve tadı ise gerçekten muhteşem ve oldukça güçlü olarak bilinmektedir. Kahvenizle beraber kullanmak için ise bir kürdanın ucu ile kakule yağına batırıp kahvenizi bu kürdan yardımı ile karıştırmanız yeterli olacaktır. Daha fazlası ilk başlarda ağır gelebilir, ama uyarıyoruz bir kere kakuleli kahve içtikten sonra bu tadı siz de hep arıyor olucaksınız.

 • #2 Tarçın

  Tarçın bir çok alanda kullanılan oldukça faydalı olan baharatlar arasında yer almaktadır. Tarçının iki türü bulunmaktadır. Bunlar ise: Çin ve Seylan tarçını olmak üzere ayrılır. Sağlık etkileri neredeyse aynı olsa da Çin tarçını yüksek oranda kullanıldığı zamanlarda karaciğere zararlı, o yüzden Seylan tarçınını daha çok tercih etmeniz önerilmektedir.Seylan tarçını ruh halinizi düzeltirken, aynı zamanda kilo vermeye, tansiyonu düzenlemeye, mikrobiyomu düzenleyerek bağırsak ve ağız sağlığına iyi gelmektedir.

 • #3 Hindistan Cevizi Özü

  Sağlıklı yağları içeriğinde bulunduran, iyi bakterilere zarar vermeden mikropları öldürebilen, hindistan cevizi sütü ve yağı ne kadar az işleme girmişse sizin açınızdan da bir o kadar iyi olacaktır. Enerjinizi arttıran, ağrı kesici ve kilo kaybettirici özellikleri içeriğinde bulunduran hindistan cevizinin yararları saymakla bitmemektedir.Eğer sizde kahvenizi şekerli içmekten vazgeçemiyorsanız bu yöntemi de kesinlikle denemelisinizdir.

 • #4 Ham Kakao Tozu

  Bu süper bir besin olan ham kakao tozu kahvenize süper bir tat vermekle beraber, aynı zamanda magnezyum, demir ve antioksidanları yüksek bir oranda içeriğinde barındırdan kakao aynı zamanda kalp ve kan dolaşımına da oldukça iyi gelmektedir. Şekerden vazgeçerek kahvelerinizin içerisinde bir miktar ham kakao tozunu denemeyi sizde gözden geçirmelisiniz.

 • #5 Çiğ Bal

  Her ne kadar süper bir besin olarak geçmese de tatlı açlığınızı fazlasıyla giderdiğinden dolayı bal, şekerin yerini alabilecek doğal bir alternatif olarak kullanılabilmektedir. Çiğ, seyreltilmemiş, işlenmemiş halinde bal vücudu besin değerleri açısından büyük bir oranda zenginleştirmeye yardımcı olur.Anti-mikrobik özelliği sayesinde ise hastalığa neden olan bakterileri öldürür, karın ağrılarının, ülserin, hassas bağırsak sendromunun geçmesinde de büyük bir oranda etken bir rol oynamaktadır. Ancak kalorilerden kaçınmak istiyorsanız, tatlılardan uzak durmalıysanız, ya da kilo vermeyi düşünüyorsanız, bal sizin açınızdan çok da iyi bir seçim olmayabilir. Bal yerine siz diğer alternatifleri de kullanmayı deneyebilirsiniz.

 

Önerilen Yazı  5 Adımda Baş Ağrısından Kurtulmanın Yolları

“Şeker Yerine Kahvelerinize Ekleyebileceğiniz 5 Gıda” üzerine 1 yorum

 1. Ömer Faruk says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir