Kapat

Şekere İyi Gelen 5 Yiyecek

Anasayfa
Sağlık Şekere İyi Gelen 5 Yiyecek

Diyabet insülin hormonunun eksikliği ya da yeteri kadar etki etmemesi sonucu oluşan ömür boyu devam eden kronik ve insülin üreten hücrelerin azalması sonucunda meydana gelen bir çeşit hastalıktır. İnsülin pankreas adı verilen organ tarafından salgılanan bir tür hormondur. Normal bir metabolizma da besinler vücudun temel bir yakıtı olan şekere (glukoz) dönüşmek üzere bağırsaklarımızda parçalanır, glukoz bağırsaklardan kana geçerek kandaki şeker oranı yükseltmeye başlar. Sağlıklı bireylerde kana geçen glukoz pankreastan salgılanan insülinin yardımı ile hücrenin içerisine taşınır .İnsülin hormonunun vücutta bulunmaması veya etkisini yitirmesi sonucunda glukoz  hücrenin içine taşınamayacağından dolayı glukoz  kanda sürekli  olarak artarak şeker hastalığı dediğimiz bu kan şekeri yükselmesi (hiperglisemi) geliştirmiş olur.

 

Tedavi edilmediği takdirde  yaşamı olumsuz etkileyebilecek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir, bu  hastalık sürekli olarak devam edecek olursa organlarımızda (sinir , göz , kalp, böbrek gibi ) ciddi bozuklukların meydana gelmesine sebep olabilir. Dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır çünkü günümüzde ülkemizde de dahil olmak üzere tüm dünyada en çok karşılaşılan hastalıklardan bir tanesi haline gelmiştir. Birçok nedeni bulunur bunlardan bazıları ise ; Hazır gıdaların tüketiminin sürekli olarak artışa geçmesi, fast food alışkanlıkları, genetik faktörler gibi birçok sebebi olabilmektedir. Kesin bir çözüm olmasa bile şeker dengesini sağlayacak yiyecekler bulunur. İşte şekere iyi gelen yiyecekler.

Önerilen Yazı  Çabuk Yağlanan Saçlar İçin 5 Doğal Yöntem

 

 

5 Tarçın

Tarçının kimyasal yapısı insülin denilen kan şekerini düzenleyen hormona yapısal olarak bir benzerliği bulunmaktadır, insülin hormonu gibi davranabilme özelliği bulunmaktadır. Tarçın içeriğindeki “kumarin” maddesi insülini düşürerek dengede tutmaya yardımcı olur. Tarçın şekeri kontrol edebilme ve ayarlayabilme özelliklerine sahiptir. Şeker metabolizmasını 20 kata kadar hızlandırabilmektedir. Tarçın oksitlenmeye karşı sistemin güçlenmesine büyük oranda yardımcı olur. Oksitlenme şeker hastalarında oldukça önemli bir sorundur. Damar yapısının bozulmasında oksitlenme – antioksitlenme  dengesinin bozulmasına sebebiyet verebilir. Tarçının içinde bulunan polifenoller oldukça önemli antioksidan maddedir. Fazla kilolu ve şişmanlarda açlık şekerini düşürür ve insülin etkinliğini arttırmaya destek verir.

 

 

4 Kuru Baklagiller

Genelde şeker hastalarında yanlış bir olgu olarak kuru baklagillerin şekeri yükselteceğini düşünerek tüketimini oldukça aza indirirler. Bu yanlış bir tutumdur çünkü kuru baklagillerin yapısında bulunan posa ve fitonutiriyenlerle  kalp sağlıklarına faydasının yanı sıra diyabete karşı bir savunma geliştirmenize yardımcı olabilecek Kuru Baklagiller  (fasulye , mercimek ve bezelye ) yüksek oranda suda çözünen lif içermektedirler. Ayrıca kuru baklagillerin glisemik indeksleri düşüktür. Besin lifi içeren yiyeceklerin vücut tarafından işlenmesi zamana yayılarak  kan şekerinde ani dalgalanmalar yaşanmadan direk olarak enerjiye dönüştürür.Kepekli makarna, tam tahıllı çavdar ekmeği ve kepekli tahıllar kan şekerini sabit bir seviyede tutar.

Önerilen Yazı  5 Adımda Baş Ağrısından Kurtulmanın Yolları

 

 

3 Badem

Badem diyabet hastalarında özellikle de yemeklerden sonra oluşan kan şekeri dalgalanmalarını azaltıcı bir etkiye sahiptir. Ayrıca badem yüksek glisemik indeksi bulunan gıdaların neden olduğu dalgalanmaları düzene sokar. Sağlıklı yağ ve protein deposu olan badem metabolizmayı güçlendirerek, insülin direncinin kontrol edilmesine büyük oranda yardımcı olmaktadır. Diyabet riskini azaltmak için  günde yaklaşık olarak  10-15 tane badem tüketilmelidir.

 

 

2 Soğan ve Sarımsak

Soğan ve sarımsağın diyabet hastalığının korkulan komplikasyonlarından olan kalp damar tıkanıklığını  önleyici etkileri bulunmaktadır. Soğanda kuersetin  adı verilen bir madde bulunmaktadır. Kuersetin kandaki şeker oranını düşüren bir özelliğe sahiptir. Sıkılarak elde edilen soğan suyunu yemekten sonra yükselen kan şekerini kontrol altına almak adına sizde tüketebilirsiniz. Soğan ve sarımsak içinde bulunan organik kükürtlü amino asit bileşiklerinin etkili oldukları da genel olarak bilinmektedir. Bu bakımda tansiyon düşürücü ve kan sulandırıcı sarımsak hapı kullanan hastaların kanını kontrol etmeden kan şekerini düşürücü ilaç kullanmamaları kesinlikle çok daha doğru bir seçenek olacaktır. Soğan pişirilmeden yenilse dahi yine aynı etkiyi gösterir.

Önerilen Yazı  Çayın Sağlık Açısından 5 Faydası

 

 

1 Elma

Günde en az bir elma tüketimi %28 oranında diyabete yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır. ”Her gün bir elma doktoru uzak tutar.” sözü herkesin dilindedir, iyice yıkandıktan sonra kabukları ile yenen elmanın tokluk hissi sağlamasının yanı sıra ayrıca kabuğa yakın yüzeyde bolca bulunan kuersetin isimli antioksidanlarla şeker hastalığına iyi gelen özelliğini öne çıkartmaktadır. Elmanın içerisinde bulunan lifler ise kan şekerini düşürme konusunda önemli görevler üstlenmektedir. Tarım ilaçlarından arındırılmış ve temiz sularla yıkanmış olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir