Kapat

Shea Yağının 5 Önemli Faydası

Anasayfa
Sağlık Shea Yağının 5 Önemli Faydası

Losyonlara ve kremlere yönelik organik alternatifleri araştırdıysanız veya kendiniz evde hazırlamayı denediyseniz, shea yağıyla tanışmış olma ihtimaliniz kesinlikle fazladır. Shea yağı, batı ve orta Afrika’da bulunan Karite ağaçlarının fındıklarından üretilen katı yağlı bir yağ olarak bilinmektedir. Fındıkları hasat edildikten sonra ezilir karıştırılır ve içerisinde bulunan shea yağı alınır.

 

A vitamini bakımından oldukça zengin bir yağdır ve cildi nemlendirmeyi sağlayarak cildin elastikiyetini muhafaza etmektedir. Bu gücünü sahip olduğu diğer çeşitli yağ asitlerine borçludur. Bu sebeple, losyonlar, sabunlar ve kozmetik ürünlerinin yerine kullanmak açısından harika bir seçenek haline gelmektedir. Nem açısından zengin olduğu kanıtlanmış olan shea yağının bu özelliği cildin iyileştirilmesi adına mükemmel bir şekilde çalışmasını sağlamaya yardımcı olmaktadır. Evlerde bulundurmak ve ihtiyaç olduğu anda bu yağa ulaşmak kesinlikle iyi bir yöntemdir. İşte Shea yağının bazı faydaları.

Önerilen Yazı  Soğuk Havalarda İçinizi Isıtacak 5 Besin

 

 • #1 İyileştirici Bir Güce Sahiptir

  Muhtemelen shea yağı ile ilgili en çok bilinen şey sahip olduğu iyileştirici güçleridir. Bu performans shea yağının oleik asit, stearik asit, palmitik asit ve linolenik asitler gibi bitki sterolleri ve çok yüksek yağ asidi seviyelerine sahip olması gerçeğine dayandığı düşünülmektedir. Hepsi de yağda çözünebilirler ve en önemlisi, alkali ile kombine edildiği zaman sabun haline gelmezler. Shea yağı, fındıktan gelen diğer yağlar kadar yağdan arındırılmadığından dolayı cilt üzerinde harikalar yaratabilir ve bu sayede cildinizi zaman içerisinde iyileştirebilir.

 • #2 Kolestrole İyi Gelir

  Shea yağı, kolesterol seviyelerini düşürmenin yanı sıra lipoproteini (LDL) düşüren ilaçlar üretmek açısından tıbbi olarak kullanılabilmektedir. Shea yağının antihiperkolesterolemik özelliği sayesinde, yüksek stearik asit ve saponin içeriğinden kaynaklanmaktadır. Saponin, bağırsakta safra asidi ve kolesterol ile karışık miselleri oluşturarak serum kolesterolünü düşürmeye yardımcı olur, böylece atılımını arttırır ve absorpsiyonunu önlemeye yardımcı olur.

 • #3 Yaşlanma Karşıtıdır

  Shea yağı, cilt açısından en iyi yaşlanmayı önleyici ve nemlendirici ajanlardan biri olarak düşünülür. Cildin genç iskele proteini olan kolajen üretimini uyarmaya yardımcı olur. Shea yağının içerisinde bulunan A ve E vitaminleri cildi esnek, besleyici ve parlak tutmaktadır. Yeni oluşmaya eğilimli olan kırışıklıkları ve yüz hatlarını da önlemeye yardımcı olmaktadır. Shea yağı gözenekleri tıkamadan deriye kolayca nüfuz eder ve kuru cilt açısından özellikle etkili olmaktadır.

 • #4 Bebek Cildi İçin Faydalıdır

  Shea yağı kimyasallardan yoksun mükemmel bir doğal nemlendirici olarak bilinmektedir. Bebeğin bakımı açısından idealdir, cilde yumuşak yaklaşmaktadır. Yumuşak olmasının yanı sıra bebekler açısından oldukça hassastır. Hassas ciltler adına özel olarak hazırlanmıştır. Banyodan sonra cilde uygulandığı zaman oldukça etkilidir. Bebeklerin cildinde oluşan egzamanın veya bebek bezi döküntüsünün iyileşmesi anlamında da kullanılabilmektedir.

 • #5 Saç Sağlığını Destekler

  Bu harika doğal ürün, çevresel toksinler tarafından verilen serbest radikal hasarından saçınızı da büyük bir oranda koruyabilmektedir. Aynı zamanda, UV ışınlarına maruz kalındığı zaman oluşan hasarı önlemek açısından yeterli miktarda güneşten koruma faktörüne sahiptir. Saç folikülleri tarafından çok kolay emilim sağlar ve kökten koruma sağlayarak saç millerinizi kaplayabilir. Yüzmeden önce uygulandığı zaman klor hasarına karşı da koruma sağlayabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir