Kapat

Sigaranın İnsana En Büyük 5 Zararı

Anasayfa
Sağlık Sigaranın İnsana En Büyük 5 Zararı

Günümüzde başlıca insan hayatını olumsuz etkileyen en büyük etkenlerden biriside sigaradır. Sigaranın içinde bulunan nikotin ve katran gibi zehirli gazlar insan bedeninde toksik bir etki yaratır. Sigaranın insan üzerinde birçok zararı vardır. Sigaranın zararlı olduğunu bile bile içmeye devam edenlerimiz olsa bile biz yinede sizler için bir kez daha sigaranın zararlarını göz önünde bulunduralım dedik.

Önerilen Yazı  Göz Altı Torbaları İçin 5 Çözüm

 

 

5 Dişler

Özellikle uzun süre sigara kullanımında diş eti hastalığı riski içmeyen birisine oranla daha fazladır. Sık sık meydana gelen diş eti rahatsızlıkları diş ve çene bölgesinde kistlere ve daha ileride ağız kanserine yol açabilmektedir. Sağlıksız bir halde bulunan dişler dökülmeye başlayabilir. Ayrıca ağızdaki tat alma duyusu da azalır.

 

 

4 Beyin

Sigara içen insanların diğer insanlara %50 oranla beyin kanama riskleri yüksektir. Bunun nedeni ise sigara içen insan insanların beyinlerinin yeterince oksijenle beslenemeyip, beyinde oluşan darlanma sonucu beyinde oluşan bir baskıdır.

Önerilen Yazı  Şekerin İnsanlara Verebileceği 5 Zarar

 

 

3 Damarlar

Sigaranın bir diğer zararlı etkiside zamanla damarlarda daralma ve tıkanıklığa neden olur. Damar tıkanmasının sonucunda ise kalp krizi ortaya çıkabilir.

 

 

2 Kalp

Sigara kalbe gidecek olan damarları direk olarak tıkar. Bu tıkanma sonucunda ise kalbin daha hızlı çalışması gerekir. Daha hızlı çalıştığı içinde kriz riski yükselir. Damar tıkanmaları da zamanla kangrene ya da burger’a neden olabilir.

Önerilen Yazı  Vücudun Su Tutmasını Önlemek İçin 5 Yol

 

 

1 Cilt

Sigara içmeyen bir insana göre sigara içen insanın cildi normal kişilere oranla daha hızlı kuru ve buruşur. Sigara içen insanlar içmeyenlere göre ileri ki yaşlarda daha yaşlı görünümlü olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir