Kapat

Sigarayı Bırakmanızı Sağlayacak 5 Neden

Anasayfa
Sağlık Sigarayı Bırakmanızı Sağlayacak 5 Neden

Sigaranın zararları saymakla bitmez. Sigaranın akciğer kanserine yol açtığı, akciğer dokusunun ve hava yollarının harap olmasına sebep olduğu bilinen bilimsel bir gerçektir. Ayrıca kalp hastalıkları ve inme gibi çok ciddi birçok hastalığa da neden olmaktadır. Kalp ritmini hızlandıran sigara, kırmızı kan hücrelerine yüksek oranda karbonmonoksit bağlanmasına neden olarak dokulara oksijen gitmesini engelliyor ve vücuttaki damar duvarlarının zarar görmesine neden oluyor. Öte yandan sigara, kandaki yararlı HDL kolesterolünü de düşürmektedir. Araştırmalar, ülkemizde yılda 100 bine yakın kişinin sigaraya bağlı komplikasyonlar sebebiyle hayatını kaybettiğini gösteriyor. İyi bir haber ise ;  milyonlarca sigara tiryakisi bu alışkanlığı yenebilmiş ise siz de yapabilirsiniz. İşte sigarayı bırakmak için nedenler.

 

 

5 Kalp Krizi Riskini Azaltır

Normalde nabzımız dakikada 80-100 kez atmaktadır. Ancak sigara içen kişilerde ise nabız atım sayısı 100 ve üzerine çıkabiliyor. Bunun sonucunda da yüksek tansiyon gibi oldukça önemli problemler ortaya çıkmaktadır. Sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra kan basıncı, kalp hızı normale dönmekte ve 8 saat sonra kanda oksijen düzeyi normal seviyeye gelmektedir. Bu sayede hipertansiyon hastalarında tansiyon ideal sınıra yaklaşmış olmaktadır. Sigara içenlerde kalp krizi riski de 10 kat artmaktadır. Sigarayı bıraktıktan 48 saat sonra kalp krizi riski azalmaktadır. Bir yılın sonunda risk yüzde 50 oranında azalarak düşüyor. 15. yılda kalp koroner damar hastalığı ve kalp krizi riskiniz hiç içmeyenlerle aynı düzeye kadar iniyor.

Önerilen Yazı  Kış Aylarında Cildinizi Canlı Tutacak 5 Besin

 

 

4 Daha Parlak Bir Cilde Kavuşursunuz

Sigara cildimizin en büyük düşmanıdır. Bu kötü alışkanlık cildi besleyen kılcal damarlarda tıkanıklığa, bunun sonucunda da cildin beslenmesinin bozulmasına neden olmaktadır. Sigara ayrıca vücuttaki A vitamini seviyesini de düşürmektedir. Bunun sonucunda da ciltte kuruma ile matlaşma gibi sorunlar ortaya çıkarak, kırışıklar ve sarkmalar gibi problemler de daha erken yaşta ortaya çıkıyor. Sigarayı bıraktıktan sonra 12. haftada kan dolaşımının düzelmesiyle birlikte cildiniz daha parlak ve canlı bir görünüme ulaşıyor. Ayrıca sigara sedef hastalığına da yine aynı mekanizma ve oksidatif strese bağlı olarak meyilli arttırmaya neden oluyor. Bunun yanı sıra sigaranın içinde yer alan toksit maddeler bağışıklık sistemini zayıflatıyor ve vücudun savunma sisteminde oluşan bu sorun da sedef yaralarının çoğalmasına sebep oluyor. Sigarayı bıraktığınızda sedef hastalığına yakalanma riskiniz azalmaya başlamaktadır.

Önerilen Yazı  Tırnak Yeme Alışkanlığını Önlemenin 5 Yolu

 

 

3 Tırnaklarda ki Sararmalar Geçer

Sigara dumanındaki karbonmonoksit gazı, kanın oksijen taşıma kapasitesinin zamanla azalmasına neden olmaktadır. Dokular yeterince oksijen alamadığı için de tırnak ve parmaklarınızda gün geçtikçe sarmalar oluşmaya başlıyor. Yapılan araştırmalara göre sigarayı bıraktıktan sonra ortalama 3 ay içinde sarı lekelerin kaybolduğu ortaya çıkmıştır.

 

 

2 Astım ve Koah Hastalığının İlerlemesi Yavaşlar

Sigara ilerleyici olan hava yolu tıkanıklığı ile karakterize bir hastalık olan KOAH gelişiminde en önemli risk faktörünü oluşturmaktadır. Üstelik sigarayı bıraktıktan sonra bile hasarların tümüyle ortadan kaldırılması mümkün olmamaktadır. Sigara içildiği takdirde hızla ilerleyen KOAH, sigara bırakıldığında ise daha yavaş bir şekilde ilerlemektedir. Sigara astım krizlerinin de en önemli sebebini oluşturmaktadır. Sigarayı bıraktıktan sonra 1 yıl içinde KOAH’ın ortaya çıkmasını engellemektedir ve varsa ilerlemesi durdurmaktadır.

Önerilen Yazı  Ayak Şişmesinden Kurtulmanın 5 Yolu

 

 

1 Efor Kapasiteniz Artar

Sigaradaki nikotin bağımlılık yapmasının yanı sıra kalp atışlarını hızlandırıyor, tansiyonu yükseltiyor, kanın pıhtılaşma riskini arttırıyor ve kanın oksijen seviyesini düşürerek efor kapasitesinizin düşmesine neden olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, sigarayı bıraktıktan sonra 2 hafta-3 ay içinde efor kapasitesinin arttığına dikkat çekerek, “Efor kapasiteniz artınca da daha hızlı koşabilir, daha uzun yürüyüşler yapabilir, hareket ettiğinizde nefes darlığı sorunu yaşamazsınız.” sonucu ortaya çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir