Kapat

Sirkenin 5 Farklı Kullanım Alanı

Anasayfa
Gündem Sirkenin 5 Farklı Kullanım Alanı

Pek çok insan evlerinin bahçelerindeki problemlerin çözümünde sirkenin kullanılabileceğinin farkında değildir. Sirkenin bahçede ne biçimde kullanılacağını öğrenmek için okumayı yarıda kesmeyin. Gerçekten şuan işinize yaramasa bile ileride belki bahçeli eviniz olur, kim bilir ? Evinizde ki pek çok şeyin asıl kullanım noktalarından daha farklı biçimlerde kullanabileceği bilindik bir durum. Sirke bunlardan biridir. Sirkenin bitkiler için bile faydalı olduğunu biliyor muydunuz ? Bu yazımızda bahçenizde sirkeden faydalanabileceğiniz 5 yöntemden bahsetmeyi düşünüyoruz. Evet bunları öğrenmek için heyecanlısınız farkındayız hadi o zaman yazımıza geçelim:)

 

1 Yabani ot öldürücüdür.

Sirke aşırı derecede asetik asit içerdiği için gerçekten asit miktarı bol bir malzemedir. Kullandığımızda kimyasal reaksiyonlara neden olabilmesi gibi bitkilerle temas halinde olduğunda da tepkime yaratabilir. Ancak ot öldürücü özelliği çok uzun süreli değildir. Bu sebeple sirke , otları kendi ellerinizle toplamak onlardan kurtulmak için diğer ürünleri kullanmak kadar etkili olmayacaktır. Ancak taşların diplerinde büyüyen otlardan kurtulmak için gerçekten faydalı olabilir.

 

2 Mantarları yok edici yönü etkilidir.

Bahçenizde sirke kullanmak bitkilerinizdeki mantardan kurtulmanızı sağlayacak. Karbonat ile benzer etkiyi gösterecektir. Karbonat pH seviyesini yükseltip mantarın çoğalmasını engelleyen alkalik bir ortam yaratırken, sirke pH seviyesini düşürür ve yine mantar için engelleyici olan asit bir ortam oluşturur.

 

3 Daha asidik toprak oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi sirke çevredeki pH seviyesini düşürür. Bu durumda onu daha asidik bir toprak elde etmek için kullanacağız. Yapmanız gereken tek şey bir galon suyla bir bardak sirkeyi karıştırmak ve onu toprağa dökmek.Bu işlem açelya, gül, lavanta, yaban mersini ve gardenya gibi asidik toprağa ihtiyaç duyan bitkilerin gelişimini çok olumlu yönde etkileyecektir. Böylece toprağın, bitkiler için çok faydalı olan demir maddesini oluşturması kolaylaşacaktır.

 

4 Karınca kovucu olarak kullanabilirsiniz.

Eğer bahçenizde büyüyen bir karınca kolonisi gördüğünüzde onları yok etmeyi düşünürseniz sirke sizin tek yardımcınız olabilir, karınca kolonisini yoketmek için sirkeyi kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey karınca kolonisinin etrafına bir kaç gün boyunca sirke suyu sıkmak. Günden güne karıncaların yok olduğunu göreceksiniz.Bu işlemi sadece bahçenizde değil evinizin köşelerinde bile kullanabilirsiniz. Sirke etkisi büyük olan böcek kovucuların başında gelir. Ayrıca sağlık açısından hiçbir problem yaratmaz.Ayrıca bitkilerinize saldıran diğer tür böcekler üzerinde de işe yarar. Eğer bitkilerinizin yapraklarına biraz sirke sıkarsanız sümüklü böcekleri ve salyangozları bitkilerinizden kovabilirsiniz.

 

5 Çiçek canlandırıcı etkisi büyük miktarda bulunuyor.

Eğer evinizin içinde çiçek beslemeyi ve vazolara türlerce çiçek koymayı seviyorsanız böceklerden kaçmanız biraz zor olacaktır ve aynı zamanda çiçeklerinizin her zaman dik kalmasına etki edemeyeceksiniz. Fakat üzerlerine sirke sıkarsanız çiçekler çok daha uzun süre taze kalacaktır. İkişer yemek kaşığı şeker ve sirkeyi bir litre suyun içine atıp karıştırın. Sonra bu karışımı çiçek vazolarının içine dökün ve çiçekleri vazolara koyun.Sonra her zaman olduğu gibi çiçeklerinizin rutin bakımını yapmanız yeterli olacaktır. Yaklaşık 5 günde bir çiçeklerin saplarını kesin ve karışımı tazeleyerek çiçeklerinize uygulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir