Kapat

Sırrı Çözülememiş 5 Yapıt

Anasayfa
Tarih Sırrı Çözülememiş 5 Yapıt

Kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmeyen bu yapıtların yıllar geçtikçe çözülemeyen sırları insanın açıkçası içini parçalıyor. İnsanlar tarafından değilde insan dışı varlıklar tarafından yapıldığı dahi düşünülür duruma gelinmiş bulunmaktayız artık. Şimdi sizi hayal dünyanızdan çıkarıp, bu yapıtları beraber incelemeye davet ediyoruz. Hadi bakalım 🙂

 

 

1 STONEHENGE / İNGİLTERE

Bulunduğu alana binlerce kilometre uzakta bulunan taş ocağından getirilen bu hafif olmayan kayaların buraya nasıl geldiği sırrını koruyor. Bir şehir efsanesine göre taş topluluğu büyücü Merlin tarafından yapıldığı söyleniyor. Yapının yapılış sebebi hala daha çözülememiş. Söylentilere göre gözlemevi ve sığınma evi olarak kullanıldığı düşünülüyor. Açıkcası insanın aklını zorlayacak türden bir yapıt.

Önerilen Yazı  İz Bırakan 5 Cumhuriyet Kadını

 

 

2 BAALBEK / LÜBNAN

Bu tapınak birikintisi açıkçası bir şehir kalıntısı gibi görünüyor. Bilim insanlarının bile çözemediği, insan aklının yetmediği türden olan bu yapıt 1000 ton ağırlıktaki taş topluluklarının nasıl taşınıp bu yapıyı tamamladığını düşündürecek türden. Açıkçası Romalıların o devrinde bu yapıyı bitirecek teknolojileri yoktu.

 

 

3 NEWGRANGE / İRLANDA

İrlanda da ki bu yapı 300 yıl önce araştırmaya başlandı. Arkeologların ve bilim insanlarının bu bölgede yaptığı kazıların sonucunda bir kral mezarı benzeri bir mezar ortaya çıktı. Gün dönümünün olduğu anda Newgrange’ye uğradığınızda bir insanlık dışı fenomen görme ihtimaliniz çok yüksek. Gün dönümü sırasında belirsiz bir ışık odayı kısa sürede doldurur. Batıl inançları olan İrlandalılar burada Elflerin ve perilerin yaşadığını düşünüyor. Ve kaçınılmaz gerçek olarak onların yaptığını düşünüyorlar.

Önerilen Yazı  Geçmişten Günümüze Gelen En Önemli 5 Kitap

 

 

4 TİKAL / GUATEMALA

Mayalıların en büyük yerleşim yerlerinden biri olan Tikal, yeşilliği oldukça fazla olan bir ormanın içinde gizli bir şekilde bulunan göletler, futbol sahaları ve oldukça fazla sayıda saraylar bulunuyor. Kullanım amaçları olarak her ağızdan bir fikir duyma olasılığınız çok yüksek. Asıl soru ise dönemin şartları altında böyle bir yapının nasıl inşaa edildiği.

Önerilen Yazı  FARKLI ÜLKELERDEKİ 5 İLGİNÇ SEVGİLİLER GÜNÜ GELENEĞİ

 

 

5 PASKALYA ADASI HEYKELLERİ / ŞİLİ

Pasifik okyanusunun kıyısında büyük bir arazide görülen bu heykellerin başka yerden bu noktaya getirildiğine dair birsürü kanıt var. Ama düşündüğümüzde getirilmesi oldukça normal.. Ayrıca bu heykellerden daha ağır olan stantları var. Köle tüccarları yüzünden bu heykellerin nasıl ve neden getirildiğini anlatacak hiçbir yerli insan kalmamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir