Kapat

Sivilce Oluşumunun 5 Nedeni

Anasayfa
Sağlık Sivilce Oluşumunun 5 Nedeni

Günümüzde en sık görülen cilt hastalıkları arasında yer alan, yüzümüzün davetsiz misafiri sivilce, kapısını çaldığı kişide hiç de hoş karşılanmamaktadır. Çoğu zaman “nasılsa geçer” düşüncesiyle ihmal edildiği için kolayca tedavi edilebilecekken yüzümüzde kalıcı iz bırakmaya kadar ileri gidebilmektedir. Hal böyle olunca kişide içe kapanıklıktan özgüven kaybına, hele hele gençlerin en hassas dönemlerinde depresyona dek psikolojik sorunların oluşmasına neden olabilmektedir. Sivilce oluşumunun sebebi de kişiden kişiye göre değişebilmektedir. İşte sivilce oluşumunun 5 önemli nedeni.

 

 

5 Kozmetik Ürünler

Kozmetik malzemeler ve yoğun kozmetik kullanımı ergenlik sonrası gelişen sivilcenin önemli nedenleri arasındadır. Bazen sivilce oluşumu ürünü kullanmaya başladıktan aylar sonra da gelişebildiğinden kişinin dikkatinden kolay bir şekilde kaçabilmektedir. Bu nedenle kozmetik ürün seçiminde sivilce oluşuna neden olabilecek potansiyelleri iyi bir şekilde incelemek gerekmektedir. Almış olduğunuz bir kozmetik ürünü bir süre deneyerek gözlemlerinizi değerlendirebilirsiniz. Saça kolay taranması ve saçın şekillendirilmesi için kullanılan ürünler ise yüzde siyah noktalara sebep olabilmektedir.

Önerilen Yazı  Genç Kalmak İçin Yapacağımız 5 Basit Şey

 

 

4 Aşırı Stres

Aşırı stres sivilceye neden olabildiği gibi, kişi özellikle yoğun stres altındayken bazen farkında olmadan derisinde bulduğu ufak bir sivilceyi veya pürüzü tırnakları ile kazıyıp bir yara haline de getirebilmektedir. Sonuçta sivilce tedavisine cevap alınmayan, iz ve leke bırakan bir tablo haline gelmektedir. Bu hastalıktan şüphe edildiğinde sivilce tedavisinin yanında psikolojik destek alınması da tedavinin başarısı için önemli noktalardan bir tanesidir.

Önerilen Yazı  Yeşil Kahvenin 5 Faydası

 

 

3 İlaç ve Vitaminler

Sivilce bazen de tedavinin yan etkisi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Sivilceye neden olan ilaçların başında ağızdan alınan uzun süreli kortizon tedavileri gelmektedir. Sporcuların kullandığı anobolik steroidler ile bazı ilaçlar ve uzun süreli B vitamini kullanımı da sivilceye yol açabiliyor ya da mevcut sivilcenin şiddetlenmesine yol açabilmektedir. Bu nedenle sivilce şikayeti ile dermatoloji uzmanına giden hastaların kullandıkları ilaç ve vitaminlerin isimlerini doktoruna bildirmeleri tedavinin başarısı için büyük önem taşımaktadır.

 

 

2 Cilt Yapısı

Cildin yapısı da sivilce oluşumunda önemli bir faktördür. Yapılan çalışmalar, yağlı ciltli, gözenekleri genişlemiş kişilerin erişkin sivilcesine daha yatkın olduğunu ortaya koymaktadır. Erişkin sivilcesi, “ergenlik sivilceleri erişkin yaşlara kadar devam edenler” veya “erişkin yaşta ortaya çıkanlar” şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Ergenlik sivilcesi erkeklerde, erişkin aknesi ise kadınlarda daha sık görülüyor. Erişkin aknesi iltihaplı olmaya ve iz bırakmaya daha meyilli olmaktadır.

Önerilen Yazı  Yorgun Hissetmenizin 5 Nedeni

 

 

1 Ergenlik

Ergenlikle beraber değişen hormonlar doğal olarak kişilerin cildinde de bazı değişimlere sebep olmaktadır. Bu hormonal etki ile deride üretilen yağ miktarı da artış göstermektedir. Yağ bezlerinde faaliyetin artması beraberinde bu bezlerin dışarı açılan kısımlarında hücrelerin birikmesine ve tıkanmasına sebep olarak sivilcenin oluşumundaki ilk evreyi başlatmaktadır. Daha sonra bakterilerin üremesi ile iltihabi durum ortaya çıkmaktadır. Bu tablo kişide siyah ve beyaz noktalara, üzeri irinli şişliklere, kırmızı lekelere hatta fındık büyüklüğünde kistik yapıların oluşumuna sebep olmaktadır. Sivilce döküntüleri yüz, sırt, omuz ve göğüs gibi yağlı bölgelerde görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir