Kapat

Soğan Suyunun 5 Önemli Faydası

Anasayfa
Sağlık Soğan Suyunun 5 Önemli Faydası

Allium cinsine ait olarak bilinen Alliaceae familyasındaki bütün bitkilere soğan adı verilmektedir. Anavatanı Güneybatı Asya olmakla birlikte günümüzde ise tüm dünya üzerinde geniş alana yayılmıştır. Soğanın taze ve kuru soğan olarak tüketebilmek ile birlikte soğan suyu da tüketilebilmektedir. Soğan suyu yemeklerde ve salatalarda özellikle kullanılmaktadır.A ve B vitamini ile C vitaminlerince de oldukça zengindir. Bununla beraber magnezyum, potasyum, kalsiyum, sodyum, iyot, fosfor ve kükürt mineralleri de içeriğinde bol miktarda bulunmaktadır. Bağışıklık sistemi üzerinde de oldukça büyük bir derecede etkili bir besin kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlamaktadır.

 

Aynı zamanda grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların iyileşme süresini kısaltır, vücuda büyük bir oranda kuvvet verir. Hem zihinsel hem de bedensel yorgunluğu gidermeye yardımcı olur. Zindelik vermeye yardımcı olur. Yüksek tansiyonun düşürülmesinde de oldukça etkilidir. Nefes darlığını ve öksürüğü büyük bir oranda keser. Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de azaltır. Bazı kanser türlerine karşı da büyük bir oranda koruyucudur. Kandaki şeker düzeyini de kontrol altına alan soğan, şeker hastaları açısından da oldukça yararlıdır. Böbreklerde ki kumların ve taşların düşürülmesine de yardımcı olur ve aynı zamanda aynı hastalıkların tekrar etmesini önler. Mikrop öldürücü özelliği sayesinde hem vücuttaki hem de kandaki zararlı maddelerin temizlenmesini sağlar. Sindirim sisteminin çalışmasını düzenleyerek hazmı kolaylaştırmaya yardımcı olur. Karaciğerin çalışmalarını düzenlemeye yardımcı olur. Kemik erimesine karşı kemikleri de korumak açısından etkilidir. Haricen kullanıldığı zaman da egzama ve dolamanın tedavisinde etkilidir.

Önerilen Yazı  Potasyumun 5 Önemli Faydası

 

 • #1 Bağışıklı Sistemine Fayda Sağlar

  Antiseptik özelliğe sahip soğan ve soğan suyu her derde deva olarak günümüzde bilinmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve hastalıklar ile oldukça güçlü bir şekilde mücadele etmesi açısından soğanı hem yaz hem de kış aylarının vazgeçilmez besin öğesi haline getirmiş bulunmaktadır. Kış aylarında sık sık karşılaşılan grip, soğuk algınlığı gibi çeşitli hastalıkların hem tedavisinde hem de bu hastalıklara karşı korunmada eşsiz bir besin kaynağı olmaktadır.

 • #2 Cilde Fayda Sağlar

  Soğan suyu da akne açısından oldukça iyi bir tedavi yöntemidir. Bunun için de, etkilenen bölgelere tatbik edilmeden önce bal ya da zeytin yağı ile karıştırılmalıdır. Kahverengi ve kara lekeleri tedavisi açısından soğan suyu ve zerdeçal macunu bir arada kullanabilirsiniz. Bunun için ise hazırladığınız macunu etkilenen bölgelere masaj yardımıyla güzel bir şekilde uygulamanız yeterlidir. Macunu uyguladıktan sonra ise yaklaşık olarak bir saat saçlarınızda bekletin aynı zamanda cilde de uygulayabilirsiniz. 2-3 hafta bunu tekrar ettiğiniz süre boyunca gözle görülür farkı hissedeceksiniz. Soğan suyu aynı zamanda mantar sorunları açısından da kullanılabilmektedir.

 • #3 Kulak Ağrılarını Gidermeye Yardımcıdır

  Eğer şiddetli kulak ağrısı problemleri yaşıyorsanız kulağınıza bir damla soğan suyu damlatarak  bu durumdan kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Soğan suyunun içerdiği esans yağları sayesinde hızlı bir şekilde kulak ağrılarından kurtulmanız kesin olarak mümkündür. Kulak enfeksiyonlarına karşı soğan suyu inanılmaz derecede olumlu etkiler yapabilmektedir. Bunun dışında ise kulak çınlamaları açısından da soğan suyunun faydalarından yararlanabilirsiniz. Soğan suyunu kaynayan suyun içerisine ekleyerek çıkan buharı yüz cildinize uygulayabilirsiniz bu sayede de cildin yumuşamasını sağlamış olursunuz. Bunun yanı sıra sıcak suda kalan soğan suyunu kulak damlası olarakta kullanabilirsiniz.

 • #4 Mide Sorunlarını Gidermeye Yardımcı Olur

  Soğan suyunun mide ve mide ile ilgili bozukluklara pek çok farklı açıdan fayda sağlamaktadır. Soğan midede rahatlama sağlayan anti bakteriyel ve anti inflamatuar özelliklere sahip olarak bilinmektedir. Bunlar kronik kabızlık ve aşırı gaz sorunlarını da gidermeye yardımcı olur. Soğan suyunun bu özelliği  kolik sorunlarının tedavisinde ve çocuklarda solucanlardan kurtulmaya da büyük bir oranda yardımcı olabilir. Kolik tedavisi açısından, yumuşayana kadar belli bir miktar suda soğanı haşlayın ve daha sonra haşladığınız soğanı çocuğa yedirin, soğanın bir kısmını sadece hepsi midenin yanmasına sebep olabilmektedir.Soğan suyu artrit ve gut hastalıklarına da oldukça iyi gelmektedir. İdrar yolu ile vücutta toplanan gereksiz sıvıları dışarı da atabilmektedir. Bu özelliği sayesinde böbrek taşlarının oluşumunu da önlemede yardımcı olduğu gibi, bazı hastalarının idrar yoluyla küçük taşlar düşürmesini de sağlayabilmektedir.

 • #5 Solunum Problemlerine Yardımcı Olur

  Soğan suyunun solunum yolları ile alakalı sorunlara da ciddi anlamda katkı sağladığı bilimsel araştırmalar sonucunda ispatlanmıştır. Bunun yanı sıra soğuk algınlığından dolayı meydana gelen solunum yolu hastalıklarını giderebilmektedir. Fonksiyonlarını yitirme aşamasına gelen mukusların sağlıklı bir şekilde çalışmasına da büyük bir oranda yardımcı olabilir. Soğan suyu ve bal karışımı şiddetli öksürükleri giderebilir ve aynı zamanda bronşlar üzerinde hissedilir oranda bir rahatlama yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir